Zamknij

Nowa metoda antykoncepcji - zastrzyki hormonalne dla mężczyzn

31.10.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 13:52

Czy wkrótce kobiety będą mogły zrezygnować ze stosowania pigułek antykoncepcyjnych? Naukowcy odkryli szczepionkę hormonalną dla mężczyzn, która aż o 96% zmniejsza ryzyko zapłodnienia ich partnerek.

Zastrzyki hormonalne dla mężczyzn - nowa metoda antykoncepcji
fot. ---

owy preparat, który opisano na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, może stać się tak popularny jak viagra. Działa jednak zupełnie inaczej niż słynna niebieska tabletka. Badania wykazały, że po roku przyjmowania specjalnych zastrzyków (co 8 tygodni) zaledwie 4 na 350 mężczyzn w wieku od 18 do 45 lat było w stanie zapłodnić kobietę, z którą byli w monogamicznym związku przynajmniej od roku.

Innowacyjny środek wpływa na funkcjonowanie męskich hormonów - progestagenu oraz testosteronu. Działając na przysadkę mózgową blokuje m.in. produkcję spermy i redukuje ilość nasienia podczas wytrysku.

Choć specjaliści współpracujący ze Światową Organizacją Zdrowia potwierdzają, że już w 2011 roku udało się udowodnić skuteczność nowej szczepionki antykoncepcyjnej dla mężczyzn, to jednak przez ostatnie lata monitorowano, w jaki sposób przejawiają się jej potencjalne skutki uboczne.

39% uczestników badania skarżyło się na problemy z trądzikiem, bóle mięśni, zwiększenie libido, zaburzenia nastroju a nawet depresję.

 U niektórych pojawiły się nawet skłonności samobójcze. 6% panów zrezygnowało z udziału w dalszych badaniach nad preparatem ze względu na jego działania niepożądane. 75% mężczyzn zadeklarowało jednak, że chciałoby dalej testować szczepionkę antykoncepcyjną

Dr Mario Festin - ekspert Światowej Organizacji Zdrowia - przekonuje, że dotychczasowe wyniki badań pozwalają uznać, że:

Stosowanie hormonalnych zastrzyków antykoncepcyjnych dla mężczyzn

zmniejsza ryzyko nieplanowanego zajścia w ciążę u ich partnerek.

Naukowcy pracują już nad wyeliminowaniem skutków ubocznych preparatu oraz udoskonaleniem formy, w jakiej podawana jest pacjentom. Zamiast szczepionek dużo łatwiej byłoby używać specjalnego żelu, ale na takie rozwiązanie trzeba jeszcze trochę poczekać.