Zamknij

Wazektomia: metoda męskiej antykoncepcji. Co trzeba wiedzieć?

08.02.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 13:58
Wazektomia
fot. East News

Wazektomia to zabieg, który ma na celu doprowadzenie do okresowej niepłodności mężczyzny. Sam zabieg trwa zaledwie kilkanaście i jest bezpieczny dla zdrowia. Wazektomia traktowana jest jako skuteczna metoda męskiej antykoncepcji. To zabieg odwracalny, chociaż procedura przywrócenia drożności nasieniowodów po uprzednio wykonanej wazektomii jest bardziej skomplikowana. Dowiedz się, na czym polega wazektomia i kto może z niej skorzystać.

Wazektomia to zabieg przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów w celu przerwania ich ciągłości, co ma prowadzić do okresowej niepłodności mężczyzny. Wazektomia uważana jest za skuteczną metodę antykoncepcyjną (nieskuteczna w 1 na 1000 przypadków), ale odwrócenie tego procesu nie jest już takie proste.

Rewazektomia to zabieg skomplikowany, który wymaga obecności anestezjologa. Przywrócenie drożności nasieniowodów nie jest łatwym zabiegiem i nie daje 100 proc. gwarancji powrotu do płodności. Dlatego poddanie się wazektomii powinno być decyzją dobrze przemyślaną. Zaletą zabiegu jest jego wysoka skuteczność i świadomość, że zwalnia się z tego obowiązku partnerkę. To zabieg polecany mężczyznom, którzy nie chcą mieć dzieci lub zrealizowali już swoje plany reprodukcyjne.

Zobacz także

Wazektomia: na czym polega?

Wazektomia to szybka i stosunkowo bezbolesna procedura chirurgiczna. Nasieniowody, które przewodzą plemniki z jąder do prącia, zostają przecięte lub podwiązane. Przerwanie ciągłości nasieniowodów prowadzi do blokady transportu plemników do ejakulatu. Procedura nie prowadzi jednak do zahamowania spermatogenezy, czyli powstawania i dojrzewania plemników, cały ten proces wciąż zachodzi, ale produkowane w jądrach plemniki są od tego czasu wchłaniane przez organizm. Po zabiegu wazektomii mężczyzna może normalnie współżyć i doświadczać orgazmów z tą różnicą, że jego ejakulat nie będzie już zawierał plemników.

Uniedrożnienia nasieniowodów dokonuje się za pomocą różnych metod: zawiązuje się nićmi jeden lub oba końce nasieniowodów, zaciska się końce klamrami, wycina się fragment nasieniowodu lub zamyka elektrokoagulacją. Techniką rekomendowaną przez urologów jest przecięcie nasieniowodów i obszycie lub koagulacja końców. To metoda mikroinwazyjna, która nie wymaga zakładania szwów. Wykorzystuje się dwie techniki zabiegowe: cięcie chirurgiczne lub rozwarstwienie skóry moszny nad nasieniowodem (technika WBS). Po przecięciu lub rozwarstwieniu skóry i wypreparowaniu nasieniowodu zakłada się podwiązki i wycina fragment nasieniowodu. Zabieg kończy się mikrokoagulacją ujść nasieniowodów. 

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że brak czucia pojawi się w okolicy narządów płciowych. Procedura trwa zaledwie kilkanaście minut i zazwyczaj już tego samego dnia mężczyzna może wrócić do domu. 

Koszt wazektomii to około 2 tysiące złotych. Rewazektomia jest znacznie droższa, jej koszt może dochodzić do kilkunastu tysięcy złotych.

Przed zabiegiem wazektomii mężczyzna będzie poproszony o wykonanie badań: morfologię krwi oraz antygen HBS. Przez zabiegiem należy pozbyć się owłosienia z miejsc intymnych.

Zalecenia po zabiegu:

  • Miejsca intymne trzeba utrzymywać w czystości i chronić przed zawilgoceniem przez następne 24 godziny po zabiegu.
  • Przed prysznicem należy zdjąć opatrunek i umyć mosznę wodą z mydłem, a następnie osuszyć skórę ręcznikiem.
  • Przez pierwsze 7 dni po zabiegu zaleca się noszenie wygodnej, ale dopasowanej bielizny.
  • Przez 7 dni po zabiegu należy unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężkich przedmiotów.
  • Przez tydzień należy unikać nadmiernej stymulacji seksualnej. Po tym czasie można powrócić do aktywności seksualnej, ale należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, aż do uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność plemników w ejakulacie.
  • Po zabiegu może pojawić się dyskomfort i zasinienie, które będą zanikać w miarę upływu czasu. Obrzęk lub wyczuwalny pod skórą guzek należy jednak konsultować z lekarzem operującym.

Obowiązkowym elementem po wazektomii jest badanie nasienia celem potwierdzenia azoospermii (braku plemników w ejakulacie). Badanie nasienia na obecność plemników w ejakulacie należy wykonać 8 tygodni po zabiegu. Do tego czasu zaleca się stosowanie prezerwatyw, jako dodatkowego zabezpieczenia podczas stosunków. U pacjentów z obecnymi ruchliwymi plemnikami po 6 miesiącach od operacji zalecana jest ponowna wazektomia.

Wazektomia: powikłania po zabiegu

Powikłania po wazektomii zdarzają się rzadko i obejmują przeważnie zakażenie rany lub zapalenie najądrza, a także ból i zaczerwienienie moszny. Powikłaniem po zabiegu może być krwiak, stosunkowo łatwo wyczuwalny pod skórą, może przypominać małego guzka. Przewlekły ból po zabiegu o zmiennym nasileniu towarzyszy średnio 13-25 proc. mężczyzn. Wazektomia nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka jądra czy stercza, jest uznawana za zabieg ogólnie bezpieczny.

Wazektomia: czy odwrócenie procesu jest możliwe?

Szacuje się, że ok. 6 procent mężczyzn poddaje się rewazektomii (wazowazostomii), czyli operacji przywrócenia ciągłości nasieniowodów. To operacja znacznie bardziej skomplikowana, odbywa się często w znieczuleniu ogólnym i trwa nawet kilka godzin. Czas od wykonania wazektomii nie ma większego wpływu na uzyskiwaną po operacji drożność nasieniowodów. Rewazektomii poddają się najczęściej mężczyźni, których sytuacja życiowa zmieniła się w miarę upływu lat, wkroczyli w nowe związki lub poczuli potrzebę posiadania dzieci.

W niewielu przypadkach dochodzi do rekanalizacji nasieniowodów, czyli samoistnego udrożnienia nasieniowodów i odzyskania płodności. To dowodzi, że nie jest to w 100 proc. skuteczna metoda antykoncepcji.

Czy wazektomia jest w Polsce legalna?

Wazektomia, jako zabieg odwracalny nie jest w Polsce nielegalna, ale problemy z interpretacją obowiązującego prawa i brak odpowiednich regulacji sprawiają, że wielu pacjentów boi się odpowiedzialności za przystąpienie do zabiegu. Według art. 156 i 157 kodeksu karnego:
§ 1.Kto powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci:
1) pozbawienia człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
2) innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie zagrażającej życiu, trwałej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego, istotnego zeszpecenia lub zniekształcenia ciała, podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3.

Problem z interpretacją polega na określeniu, czy dobrowolne poddanie się zabiegowi przecięcia i podwiązania nasieniowodów może być karalne oraz czy wyrażenie zgody na zabieg zwalnia lekarza z odpowiedzialności. Niektórzy prawnicy twierdzą, że wazektomia, jako zabieg odwracalny, nie może być traktowana jako procedura pozbawiająca mężczyznę całkowitej zdolności płodzenia. Inni natomiast uważają, że sterylizacja na życzenie, gdy nie ma ku temu przesłanek medycznych, jest z natury nielegalna. Nie ma jednak przepisów prawa, które w sposób jednoznacznych określałyby, czy poddawanie się oraz wykonywanie wazektomii jest nielegalne. Póki co, w Polsce zabieg nie jest karalny, ale poddanie się odwracalnej wazektomii wymaga:

  • mężczyzna decydujący się na zabieg musi być osobą pełnoletnią,
  • musi wyrazić dobrowolną zgodę na przeprowadzenie zabiegu,
  • musi być całkowicie świadomy treści zgody, która musi być wyrażona przed zabiegiem.
  • Przepisy prawa medycznego wymagają również, aby zgoda na każdy zabieg była co do zasady wyrażana na piśmie.

Zobacz także

Źródło: przeglad-urologiczny.pl; wazektomia.com; kopoczynski.pl