Zamknij

Tabletki antykoncepcyjne: jak ich używać? Schemat stosowania

14.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02

Tabletki antykoncepcyjne są metodą antykoncepcji bardzo chętnie wybierana przez kobiety. Jest to metoda wygodna i skuteczna, ale wymaga dużej systematyczności. Z tego powodu niektóre kobiety mogą mieć problem z zachowaniem ochrony antykoncepcyjnej. Dowiedz się, jak przyjmować pigułki antykoncepcyjne i jak postąpić, gdy jedna z tabletek zostanie pominięta?

Tabletki antykoncepcyjne: jak ich używać? Schemat stosowania
fot. Shutterstock

Pigułki antykoncepcyjne to doustna forma antykoncepcji hormonalnej. Ta metoda wykazuje dużą skuteczność pod warunkiem, że tabletki przyjmowane są regularnie według specjalnego schematu. Zasada w przypadku pigułek jest prosta: im więcej błędów, opóźnień w przyjmowaniu i pominięć tabletki, tym mniejsza jest skuteczność antykoncepcyjna tej metody.

Dlatego, aby uniknąć niechcianej ciąży należy pigułki przyjmować bardzo skrupulatnie. Przed rozpoczęciem stosowania należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania tabletek i postępować ściśle według wytycznych producenta lub zaleceń lekarza ginekologa. W razie wątpliwości należy konsultować się z lekarzem prowadzącym.

Schemat przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki dwuskładnikowe, czyli zawierające dwa różne hormony, przyjmuje się przez 21 dni (tyle jest tabletek w opakowaniu), a następnie stosuje 7-dniową przerwę na krwawienie, co oznacza, że cykl obliczony jest na 28 dni.

  1. Pierwszą tabletkę z pierwszego opakowania należy przyjąć pierwszego dnia miesiączki, czyli pierwszego dnia krwawienia, chyba że lekarz zaleci inaczej. Ten dzień uznawany jest za pierwszy dzień cyklu.
  2. Każdą kolejną tabletkę należy przyjmować codziennie mniej więcej o tej samej porze przez następne 21 dni.
  3. Po zakończeniu opakowania, czyli przyjęciu wszystkich 21 tabletek, należy zrobić 7-dniową przerwę na krwawienie. W tym czasie nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji, chyba że lekarz zaleci inaczej.
  4. Po 7 dniach przerwy należy rozpocząć kolejne opakowanie, nawet jeśli krwawienie nie wystąpiło lub jeszcze się nie skończyło.
  5. Każde opakowanie rozpoczyna się tego samego dnia tygodnia, zakładając, że pierwszą tabletkę przyjmuje się w poniedziałek (przykładowy dzień), a ostatnią w niedziele, po 7 dniach przerwy kolejne opakowanie znowu rozpoczyna się w poniedziałek.

Tabletki jednoskładnikowe przyjmuje się nieprzerwanie przez 28 dni bez konieczności robienia przerwy na krwawienie.

  • Uwaga! Jeśli rozpoczynasz pierwsze opakowanie od pierwszego dnia miesiączki, to pełną ochronę antykoncepcyjną otrzymujesz wraz z pierwszą tabletką. Natomiast, jeśli pierwsze opakowanie rozpoczynasz później, niż od pierwszego dnia krwawienia, to przez pierwszych 7 dni powinniście stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Warto wiedzieć

Kiedy przyjmować tabletki?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nudności, wymiotów czy złego samopoczucia tabletki najlepiej przyjmować przed snem lub z wieczornym posiłkiem. Pigułki najlepiej przyjmować zawsze o tej samej godzinie, ale odchylenia rzędu 2-3 godzin nie mają wpływu na skuteczność preparatu.

Postępowanie, gdy zapomnisz tabletki

Jeśli zapomnisz przyjąć tabletkę, postaraj się zrobić to jak najszybciej. Zastanów się jednak najpierw, ile czasu minęło od chwili, gdy powinnaś ją zażyć. To właśnie czas determinuje postępowanie.

Do 3-4 godzin: przyjmij pominiętą tabletkę. Tak krótki okres nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji, jesteś nadal zabezpieczona.

Do 12 godzin: połknij tabletkę jak najszybciej. Opóźnienie do 12 godzin jest dopuszczalne, ale nie powinno się powtarzać, w przyszłości zwróć uwagę na punktualność w zażywaniu tabletek. Jesteś cały czas zabezpieczona.

Powyżej 12 godzin: zażyj natychmiast ostatnią z pominiętych tabletek. Przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia. Policz, ile tabletek zostało do końca opakowania.

  • Jeśli do końca opakowania zostało mniej niż 7 tabletek, to po zakończeniu bieżącego opakowania rozpocznij zaraz następne, bez stosowania 7-dniowej przerwy, a przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia.
  • Jeśli do końca opakowania zostało więcej niż 7 tabletek, to po zakończeniu opakowania zrób zwykłą 7-dniową przerwę przed rozpoczęciem następnego opakowania i przez najbliższe 7 dni stosuj dodatkowe zabezpieczenia.

Rezygnacja z przerwy na krwawienie

Tabletki dwuskładnikowe przyjmuje się przez 21 dni, a następnie robi 7-dniową przerwę na tzw. krwawienie z odstawienia. Dopuszczalne jest jednak pominięcie przerwy po to, by uniknąć krwawienia w danym cyklu. To przydatne w czasie wakacji, ślubu, egzaminów. 

Aby prawidłowo przeprowadzić ten proces, należy tuż po przyjęciu ostatniej tabletki z opakowania, następnego dnia przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania. Nie powinno się jednak zbyt często pomijać przerwy na krwawienie, można to robić sporadycznie, najlepiej w porozumieniu z lekarzem. 

Krwawienie z odstawienia występujące w 7-dniowej przerwie jest wynikiem spadku poziomu hormonów. Jeżeli nie dochodzi do tego spadku, to nie pojawia się krwawienie. Należy jednak liczyć się z ryzykiem pojawienia się plamienia pomimo pominięcia przerwy.

Warto wiedzieć

Wydłużanie przerwy

Przedłużenie przerwy pomiędzy opakowaniami nawet o jeden dzień prowadzi do znacznego spadku skuteczności antykoncepcyjnej pigułek. Poziom hormonów potrzebnych do zablokowania owulacji utrzymuje się na "skutecznym" poziomie przez 7 dni przerwy, ale po tym czasie zaczyna spadać. Jeśli nie rozpoczniesz nowego opakowania po przerwie, to może dojść do owulacji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.