Zamknij

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne powiększają piersi?

14.08.2018
Aktualizacja: 28.10.2020 13:30

U niektórych kobiet w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych powiększają się piersi (czasem o 1 lub 2 rozmiary). Większość z nich traktuje to jako dodatkowy bonus stosowania antykoncepcji, ale w rzeczywistości jest to jej skutek uboczny. 

Rozmiar piersi - większe piersi po tabletkach antykoncepcyjnych
fot. Shutterstock

Na wielu forach internetowych pojawiają się posty użytkowniczek z pytaniami dotyczącymi powiększenia piersi po tabletkach antykoncepcyjnych. Najczęstsze pytania to:

  • Czy ten efekt może być wywołany antykoncepcją, czy raczej jest objawem jakiejś choroby?
  • Czy po odstawieniu tabletek piersi nadal będą miały większy rozmiar?
  • Czy taki efekt można osiągnąć po każdych tabletkach antykoncepcyjnych?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te wątpliwości.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne powiększają piersi?

Piersi mogą się powiększać u kobiet, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe, zawierające estrogen oraz progestagen (syntetyczny progesteron). Hormonem odpowiedzialnym za rozwój piersi w okresie dojrzewania jest estrogen i to on odpowiada za powiększenie biustu podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej (zwłaszcza preparatów, które zawierają wyższą dawkę estrogenów). Nie jest to jednak efekt stały, tylko tymczasowy – po odstawieniu tabletek rozmiar piersi wraca do normy.

Dlaczego tak się dzieje? Bo to, co niektóre kobiety uważają za „dar losu”, jest w rzeczywistości skutkiem ubocznym stosowania antykoncepcji hormonalnej. Piersi są większe, bo są... obrzmiałe. W przestrzeniach międzykomórkowych piersi pod wpływem działania wysoko stężonych hormonów (zwiększonych dawką pigułek hormonalnych) gromadzą się płyny fizjologiczne. One uciskają komórki tłuszczowe, które pęcznieją i w efekcie dają efekt powiększenia biustu (nawet o 1 lub 2 rozmiary). To nic dziwnego – ten efekt pojawia się (choć mniej spektakularnie) u kobiet, które nie przyjmują antykoncepcji, ale po kilku dniach znika. Dlaczego?

Organizm kobiety wytwarza estrogen i progesteron. Podczas cyklu miesiączkowego ich poziomy się zmieniają i to dlatego w połowie cyklu piersi powiększają się (są delikatne i obolałe), by po kilku dniach wrócić do normalnych rozmiarów (gdy kobieta zaczyna miesiączkować). Gdy przyjmujemy tabletki antykoncepcyjne, ten stan utrzymywany jest przez cały czas (aż do momentu odstawienia pigułek).

Ważne! Przed zastosowaniem antykoncepcji hormonalnej należy zbadać piersi, a nawet wykonać USG piersi, by sprawdzić, czy nie ma w nich zmian nowotworowych. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych przy takich zmianach mogłoby być bardzo groźne dla zdrowia.

Dlaczego niektóre kobiety tyją, gdy przyjmują tabletki antykoncepcyjne?

Zwiększona masa ciała podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej to również skutek uboczny. W ulotkach tabletek antykoncepcyjnych wymienia się szereg działań niepożądanych, wśród nich: obrzęki, uczucie pełności i ciężkości całego organizmu, a także pobudzenie apetytu. Tak więc to nie tabletka jest winna dodatkowym kilogramom, ale pobudzony apetyt i zwiększone porcje jedzenia.

Potwierdzają to również badania prowadzone przez naukowców.  W 2014 roku opublikowali przegląd 49  badań, które analizowali, próbując znaleźć związek przyczynowo-skutkowy między przyrostem masy ciała a przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej dwuskładnikowej. Okazało się, że same pigułki nie miały znaczącego wpływu na wagę (i zwykle miały związek z zatrzymaniem płynów w organizmie), ale – jak przyznały panie, które przytyły podczas przyjmowania tabletek – pobudzały apetyt, który mogły zaspokoić tylko większe porcje jedzenia, co w konsekwencji prowadziło do zwiększenia masy ciała.

Kiedy lepiej nie stosować tabletek antykoncepcyjnych?

Pigułki hormonalne są bezpieczne (choć nie wszystkie panie mogą je stosować). Jednak czasem wywołują działania niepożądane, takie jak:

  • zmiany nastroju,
  • zmiany w menstruacji (zamiast krwawienia mogą pojawić się plamienia itp.),
  • obrzęki piersi i tkliwość w piersiach,
  • nudności,
  • bóle głowy,
  • zakrzepy,
  • zawał serca.

Ważne! Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej lub zmianą jej na inny rodzaj antykoncepcji należy omówić z lekarzem ryzyko. Nadwaga lub otyłość, palenie papierosów, migreny z aurami, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia krzepnięcia, wysoki poziom cholesterolu to czynniki ryzyka, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania tego typu antykoncepcji.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

zdrowie.radiozet.pl/ Medical News Today/ mk