Zamknij

Czy tabletki antykoncepcyjne mogą przyczynić się do udaru mózgu?

14.03.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02

Niedowład jednej strony ciała, opuszczone ramię, bełkotliwa mowa – takie objawy pojawiły się pewnego dnia u 28-letniej Issy Fox z Wielkiej Brytanii. Na szczęście nie była sama, towarzysząca jej tego dnia mama szybko zadzwoniła po pogotowie i kobieta została przewieziona do szpitala. Diagnoza: udar mózgu.

Tabletki antykoncepcyjne a udar
fot. Shutterstock

Niedokrwienne udary mózgu u młodych osób zdarzają się w coraz częściej, ale ustalenie przyczyn tej choroby jest trudniejsze, bo w tej grupie wiekowej rzadziej występują sercowo-naczyniowe czynniki ryzyka. Lekarze wykluczyli u 28-letniej Brytyjki wrodzoną wadę serca, zator pochodzenia sercowego, zaburzenia rytmu serca oraz infekcyjne zapalenie wsierdzia, a także rozwarstwienie się ścian tętnic. Ostatecznie na liście pozostała tylko doustna antykoncepcja. Zdaniem lekarzy do powstania udaru mózgu przyczyniły się stosowanie przez Brytyjkę tabletki antykoncepcyjne.

Dlaczego tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko udaru mózgu?

Doustne środki antykoncepcyjne, zwłaszcza w połączeniu z paleniem papierosów, zwiększają szansę rozwoju zakrzepicy żył, która może prowadzić do niedokrwienia mózgu. „Winowajcą” jest estrogen, który zwiększa krzepliwość krwi. Jeśli powstały zakrzep krwi przemieści się i zablokuje naczynie krwionośne zasilające mózg w krew, może dojść do udaru niedokrwiennego. Jednak lekarze podkreślają, że ryzyko wystąpienia udaru w wyniku stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej jest bardzo małe. Lekarz, przepisując tabletki antykoncepcyjne, zwykle przeprowadza wywiad z pacjentką i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości proponuje inną formę antykoncepcji.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletek antykoncepcyjnych nie powinny stosować kobiety, u których występują: nietypowe bóle głowy, opuchlizna i zaczerwienienie nóg, podwyższone ciśnienie krwi, otyłość, bóle w klatce piersiowej, duszności, niezdiagnozowane problemy ze wzrokiem. Sprawdź, kto jeszcze nie powinien stosować doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W 2012 roku zostały opublikowane wyniki badań duńskich naukowców dotyczących ryzyka niedokrwiennego udaru mózgu i zawału serca związanych ze stosowaniem różnych rodzajów antykoncepcji hormonalnej w zależności od dawki estrogenów, rodzaju gestagenu oraz drogi podania leku. Badanie trwało 15 lat i obejmowało 1626158 kobiet w wieku od 15 do 49 lat z ujemnym wywiadem w kierunku chorób układu sercowo-naczyniowego lub nowotworu. Okazało się, że do udaru mózgu doszło u 3311 pacjentek, a u 1725 do zawału serca. Śmiertelność wyniosła odpowiednio 1.0% (34 z 3311 kobiet) i 10,8% (186 z 1725). Warto podkreślić, że wspomniane zdarzenia występowały częściej u kobiet starszych (przedział wiekowy 45-49 lat), a także z niższym stopniem wykształcenia.

Czy te badania oznaczają, że należy zrezygnować ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych? Absolutnie nie! Warto jednak przed podjęciem decyzji o ich przyjmowaniu sprawdzić, jakie choroby wykluczają stosowanie tej metody antykoncepcyjnej, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się ze swoim lekarzem.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: ptkardio.pl