Zamknij

Tabletka dzień po. Wszystko, co warto wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej

13.11.2020
Aktualizacja: 12.02.2021 16:31

Antykoncepcja awaryjna służy zapobieganiu ciąży po odbyciu stosunku. Jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub stosowana antykoncepcja zawiodła, można zwrócić się do lekarza po receptę na tzw. tabletkę ''dzień po''. Jak działają takie pigułki? Czy są bezpieczne? Sprawdź, co trzeba wiedzieć o tabletkach ''po stosunku''.

Tabletka po stosunku
fot. Shutterstock

Tabletka ''dzień po'' to forma antykoncepcji awaryjnej, którą stosuje się po, a nie przed stosunkiem seksualnym. Pigułka ma na celu zapobieganie zapłodnieniu. W Polsce dostępne są dwa preparaty tabletek dzień po: EllaOne i Escapelle. Obydwa preparaty dostępne są wyłącznie na receptę.

Historia tzw. antykoncepcji po stosunku sięga lat 60. XX wieku, kiedy to lekarze zaczęli przepisywać wysokie dawki antykoncepcji hormonalnej (tabletek antykoncepcyjnych) ofiarom gwałtów, by zapobiec u nich niechcianej ciąży. W latach 90. octan uliprystalu (substancję czynną EllaOne) zaczęto stosować do leczenia mięśniaków macicy. Wkrótce naukowcom udało się odkryć, że substancja ta ma również działanie antykoncepcyjne.

Na terenie Unii Europejskiej tabletki EllaOne wprowadzono do sprzedaży w 2009 roku. 5 lat wcześniej dostępna była z kolei obecnie druga pod względem popularności tabletka "dzień po", Escapelle, zawierająca lewonorgestrel.

Tabletka ''dzień po'': działanie

Pigułki ''dzień po''' działają poprzez hamowanie lub opóźnianie owulacji, a gdy już do niej doszło, uniemożliwiają zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.

Antykoncepcja awaryjna jest uznawana za ogólnie bezpieczną, ale nie może być stosowana zbyt często, tabletkę można przyjąć raz podczas jednego cyklu miesiączkowego, ponieważ ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu.

Tabletka ''dzień po'': wskazania

Tabletki ''dzień po'' stosuje się wyłącznie doraźnie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub w przypadku, gdy zastosowana antykoncepcja mechanicznej, lub hormonalna zawiodła. 

Wskazania do zastosowania tabletki ''po stosunku'':

Tabletka ''dzień po'': skutki uboczne

Tabletka "po" powinna być stosowana sporadycznie. Jednorazowa dawka hormonów nie powinna spowodować istotnych dla zdrowia skutków ubocznych, ale może wywołać nudności, wymioty, pobolewania brzucha, zaburzenia miesiączki - objawy te powinny szybko ustąpić.

Warto również wiedzieć, że odsetek ciąż pomimo wzięcia tabletki awaryjnej wynosi około 2 proc. Na to, że tabletka nie zapobiegnie zapłodnieniu, może mieć wpływ czas, który minął od stosunku do zażycia tabletki, faza cyklu kobiety podczas stosunku, liczba stosunków płciowych bez zabezpieczenia. Tabletki ta nie ma też wpływu na ciążę, jeśli do zapłodnienia doszło wcześnie, nie jest to bowiem tabletka poronna.

Tabletka ''dzień po'': EllaOne

Substancją czynną tabletki EllaOne jest octan uliprystalu - syntetyczny hormon. Tabletka należy przyjąć do 120 godzin, czyli do maksymalnie 5 dni po stosunku. To ważne, bo jej skuteczność maleje z czasem. Przyjęta w ciągu pierwszych 24 godzin od stosunku wykazuje skuteczność na poziomie 97,9 proc.

Tabletka ''dzień po'': Escapelle

Substancją czynną pigułki Escapelle jest levonorgestrel - syntetyczny progestagen. Tabletkę Escapelle należy przyjąć do 72 godzin po stosunku, jej skuteczność maleje z czasem. Największą skuteczność ma ona do 24h od stosunku i wynosi ona 99 proc.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: