Zamknij

Spirala antykoncepcyjna. Możesz założyć ją na NFZ

05.02.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:59
Spirala antykoncepcyjna refundowana jest przez NFZ
fot. Shutterstock

Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina: kobiety mają prawo do zakładania i usuwania wkładki wewnątrzmacicznej na NFZ. Sprawdź, na czym polega ta metoda antykoncepcji. 

Pacjentki od kilku lat alarmują, że mają problem z zakładaniem spirali antykoncepcyjnej w gabinetach publicznej służby zdrowia. Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przypomina: poradnie ginekologiczne, ginekologiczno-położnicze, endokrynologiczne i patologii ciąży z kontraktem na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne mają obowiązek założyć i usunąć wkładkę antykoncepcyjną na NFZ.

Spirala antykoncepcyjna – skuteczność

Dr Nicole Sochacki-Woźnicka, znana Mamaginekolog, przekonuje na swoim blogu, że spirala antykoncepcyjna (wkładka wewnątrzmaciczna) to jedna z najlepszych metod antykoncepcji. „Ma bardzo dużą skuteczność, przy bardzo małym ryzyku poważnych skutków ubocznych. Jest to najczęściej wybierana metoda antykoncepcji przez kobiety ginekolog” – zdradza.

Spirala antykoncepcyjna zapewnia aż 99 proc. skuteczności. Zakładana jest na 3-5 lat, ale można ją wyjąć ją w każdym momencie. Spirale dzielą się na wkładki miedziane i wkładki uwalniające hormony (progestageny).

Wkładka miedziana może powodować obfite i bolesne miesiączki, dlatego nie jest polecana kobietom z takimi dolegliwościami. Wkładka z progesteronem sprawia, że miesiączki stają się bardzo skąpe lub nie występują w ogóle, dlatego zalecana jest kobietom z nieregularnymi, bolesnymi miesiączkami lub z endometriozą.

Decyzję odnośnie do wyboru określonego rodzaju wkładki podejmuje lekarz po szczegółowym wywiadzie lekarskim i badaniu ginekologicznym.

Przeciwwskazania do założenia spirali antykoncepcyjnej

Wbrew powszechnemu przekonaniu wkładka nie musi być stosowana wyłącznie u kobiet, które już rodziły. Mamaginekolog zapewnia, że to mit. „Owszem, dużo łatwiej się ją zakłada po ciąży, ale nawet u »nieródek« nie jest to przeciwwskazane” – pisze na blogu.

Przeciwwskazania do założenia spirali antykoncepcyjnej to:

 • podejrzenie ciąży;
 • choroby nowotworowe narządu rodnego, wątroby lub piersi;
 • wada budowy macicy lub mięśniaki modelujące jamę macicy;
 • stan zapalny miednicy mniejszej;
 • choroba przenoszona drogą płciową leczona w ciągu ostatnich 3 miesięcy;
 • nieprawidłowy wynik cytologii;
 • uczulenie na skład wkładki;
 • odstęp od ciąży (poród lub poronienie) mniejszy niż 6 tygodni.

W momencie zakładania wkładki wewnątrzmacicznej może (ale nie musi) pojawić się ból, ale zabieg trwa zaledwie chwilę. Po założeniu wkładki wewnątrzmacicznej konieczne są regularne wizyty u lekarza ginekologa w okresie 4-12 tygodni po założeniu wkładki, a potem co rok lub częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza. Usuwanie spirali jest bezbolesne.

Spirala antykoncepcyjna na NFZ

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje wprowadzenie oraz usunięcie wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej (bez kosztu wkładki, który ponosi pacjentka).

Jak informuje Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, pacjentki nie są informowane o należnych świadczeniach albo spotykają się z bezprawnymi odmowami.

Co zrobić w przypadku odmowy założenia spirali antykoncepcyjnej na NFZ?

 • porozmawiaj z dyrektorem/dyrektorką placówki (powołaj się na Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej tj. Dz.U. 2016 poz. 357);
 • zażądaj odmowy na piśmie;
 • złóż skargę w wojewódzkim oddziale NFZ z kopią odmowy;
 • skieruj wniosek o wszczęcie postępowania do Rzecznika Praw Pacjenta z kopią odmowy;
 • napisz o swojej interwencji na federacja@federa.org.pl, a przedstawiciele Federacji wskażą Ci najbliższą placówkę, która wykonuje zabiegi założenia spirali na NFZ.

Skargi mogą doprowadzić do nałożenia kar finansowych na placówki za nierealizowanie kontraktu.

Źródło: federa.org.pl, mamaginekolog.pl, mp.pl