Zamknij

Prezerwatywy stosuje się od wieków. Co trzeba o nich wiedzieć?

23.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02
Prezerwatywy dla mężczyzn
fot. Shutterstock

Prezerwatywy to najbardziej znana metoda antykoncepcji na świecie. Istnieją tysiące typów i rodzajów prezerwatyw, bo producenci wciąż ulepszają swoje produkty, by dopasować je do potrzeb konsumentów. To jednak nie tylko gadżet, a przede wszystkim metoda zapobiegania niechcianej ciąży i jedyna skuteczna metoda zapobiegania przenoszeniu HIV droga płciową. 

Prezerwatywy to mechaniczne środki antykoncepcyjne, które działają na zasadzie ,,zapory'', która powstrzymuje przedostawanie się ejakulatu do dróg rodnych kobiety. Dzięki tej mechanicznej blokadzie prezerwatywy chronią nie tylko przed zapłodnieniem, ale również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Prezerwatywy mogą być używane przez mężczyzn i to właśnie prezerwatywy zakładane na penisa są najpopularniejsze. Istnieją również damskie odpowiedniki prezerwatyw, czyli tzw. Femidom. Kobiecy kondom aplikuje się dopochwowo.

Warto wiedzieć

Krótka historia prezerwatyw

Prezerwatywy są jednym z najstarszych znanych sposobów antykoncepcyjnych. Dawno temu wytwarzane były z jelit zwierzęcych. Takie prezerwatywy zakładało się na członka jak ,,czapeczkę'' i związywało sznureczkami. Po stosunku prezerwatywę trzeba było uprać i osuszyć, a później gotowa była do ponownego użycia. Prezerwatywa stała się popularną ochroną przed niechcianą ciążą w XVIII wieku. Breve papieskie z 1826 r. będące stanowiskiem Kościoła katolickiego oceniało prezerwatywę negatywnie i potępiało jej stosowanie. Pierwsza prezerwatywa lateksowa została wyprodukowana w 1912 roku przez Juliusa Fromma - chłopaka z Konina prowadzącego w Berlinie warsztat z artykułami gumowymi. Pierwszych prezerwatyw używali żołnierze niemieckiej armii podczas pierwszej wojny światowej. Dzisiaj również produkuje się prezerwatywy z lateksu, rzadziej z silikonu.

Jak działa  prezerwatywa?

Prezerwatywa to barierowe zabezpieczenie w kształcie osłonki, używane podczas stosunku płciowego w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa ciąży lub zakażenia przenoszonego drogą płciową. Prezerwatywy stosowane obecnie, oprócz swoich podstawowych funkcji, mają również na celu urozmaicenie życia seksualnego. Producenci prześcigają się w produkcji prezerwatyw smakowych, z wypustkami, o różnych kształtach, by łączyć naturalną ochronę z przyjemnością. Do wielu prezerwatyw dodaje się specjalne środki nawilżające, plemnikobójcze lub opóźniające wytrysk.

Prezerwatywa, poprawnie założona na członka, ma zapobiegać przedostawaniu się ejakulatu po wytrysku do dróg rodnych kobiety. W zbiorniczku zatrzymywane jest nasienie, a także wirusy i bakterie, które mogą znajdować się w płynie ustrojowym mężczyzny. 

Zaletą prezerwatyw jest ich duża dostępność. To antykoncepcja bez recepty, dostępna dla każdego w wielu miejscach: aptekach, supermarketach, na stacjach benzynowych. 

Jak używać prezerwatywy?

Zakładanie prezerwatywy nie jest trudne, ale wymaga wprawy. Mogą to robić oboje partnerzy, szczególnie jeśli jest to forma gry wstępnej. Warto pamiętać, że prezerwatywa jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest założona poprawnie, dlatego pośpiech nie jest dobrym doradcą. 

Szybki poradnik zakładania prezerwatyw:

  1. Sprawdź datę ważności prezerwatyw. Jeśli nie masz zastrzeżeń, przystępuj do działania.
  2. Otwórz opakowanie z prezerwatywami z jednej strony tak, aby ich nie rozerwać.
  3. Zanim zaczniesz zakładać prezerwatywę, sprawdź, czy znajduje się na właściwej stronie (zrolowana zewnętrzna krawędź powinna być skierowana ku górze, aby się upewnić, można ją lekko odwinąć).
  4. Podczas zakładania prezerwatywy, pozbądź się powietrza z jej wnętrza, wypychając je jedną ręką od samego czubka, a drugą rozwiń ją wzdłuż członka. Uważaj, aby nie uszkodzić prezerwatywy paznokciami. Jeśli nie zostanie usunięte powietrze z końcówki prezerwatywy, to ryzyko jej pęknięcia jest ogromne. 
  5. Po stosunku przytrzymaj prezerwatywę podczas wyjmowania członka. Następnie zwiąż ją i wyrzuć do kosza na śmieci.

Ulotki dołączone do opakowań prezerwatyw zawierają instrukcje, jak je zakładać. Jednak w razie wątpliwości, warto ten proces wcześniej przećwiczyć, by podczas namiętnej chwili nie stresować się i nie popełnić błędu.

Prezerwatywy należy zawsze przechowywać w pudełeczku lub w małej puszce, a nie w kieszeni lub portfelu, bo delikatne opakowania mogą łatwo ulec uszkodzeniu.

ZOBACZ: Jak poprawnie używać prezerwatyw?

Warto wiedzieć

Uczulenie na lateks

Większość prezerwatyw produkowana jest z lateksu, ale nie wszystkie. Niektórzy ze względu na alergię nie mogą stosować produktów lateksowych, w tym prezerwatyw i jednorazowych rękawiczek. Dla alergików produkuje się prezerwatywy z poliizoprezu. Takie produkty mają w swojej ofercie najbardziej popularne firmy, takie jak Durex czy Unimil.

Jaką skuteczność mają prezerwatywy?

Prezerwatywa nie ma 100 proc. skuteczności, ale odpowiednio, poprawnie stosowana zawodzi rzadko. Wskaźnik Pearla określa skuteczność tej metody antykoncepcyjnej na 3-13. Co to oznacza? Mniej więcej tyle, że przy idealnym stosowania podczas wszystkich stosunków seksualnych, tylko 3 kobiety na 100 stosujących zaszły w ciążę. Natomiast podczas typowego stosowania, czyli przy założeniu błędów, 13 kobiet na 100 stosujących zaszło w ciążę. 

Warto wiedzieć

Co, jeśli prezerwatywa jest uszkodzona?

Jeśli prezerwatywa jest uszkodzona lub rozerwie się już w trakcie nakładania na członka nie należy jej używać. Uszkodzona prezerwatywa nie jest w stanie spełnić swojej funkcji, nie zapewnia odpowiedniej ochrony.