Zamknij

Wreszcie mamy pewność, że antykoncepcja chroni przed nowotworami

22.03.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 13:52

W 1968 roku rozpoczęto badania dotyczące działania tabletek antykoncepcyjnych. Dane zbierano przez 44 lata na grupie ponad 46 tys. kobiet. Teraz opublikowano ich wyniki. Co się okazało?

Tabletki antykoncepcyjne
fot. ---

Szkoccy naukowcy z Uniwersytetu Aberdeen na łamach American Journal of Obstetrics and Gynaecology ogłosili rezultaty najdłużej trwającego na świecie badania, dotyczącego skutków zażywania pigułek zapobiegających zachodzeniu w ciążę.

Ze względu na to, że program "Oral Contraception Study" trwał prawie pół wieku, specjaliści mogli dokładnie prześledzić długoterminowe efekty przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Kierująca projektem badawczym dr Lisa Iversen wyjaśnia, że choć od dawna wiadomo, że kobiety stosujące tego typu preparaty są mniej narażone na rozwój niektórych nowotworów, to teraz można oficjalnie potwierdzić, że doustna antykoncepcja ogranicza ryzyko zachorowania na:

Zobacz także

  • raka jelita grubego (o 19%)
  • raka trzonu macicy (o 34%)
  • raka jajnika (o 33 %).

Według naukowców na każde 3 kobiety, u których może się rozwinąć rak jajnika lub trzonu macicy, jedna może być bezpieczna tylko dzięki temu, że stosuje tabletki antykoncepcyjne. W przypadku raka jelita grubego, ochronę przed nowotworem za sprawą pigułki można zapewnić jednej piątej pacjentek.

- Wyniki najdłużej prowadzonego w historii badania dotyczącego skutków

przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dają nam silne dowody na to, że

kobiety, które je stosują, mają spore szanse na ochronę przed niektórymi

typami nowotworów - potwierdza dr Iversen.

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed niektórymi nowotworami nawet przez 30 lat od zaprzestania ich stosowania

Zobacz także

Pozytywny wpływ tabletek antykoncepcyjnych u kobiet stosujących je w okresie rozrodczym utrzymuje się nawet przez 3 dekady po odstawieniu pigułek. Przez 30 lat od zaprzestania przyjmowania tego typu środków zapobiegających ciąży panie mogą być mniej narażone na rozwój tych 3 typów nowotworów niż kobiety, które ich w ogóle nie stosują.

Zażywanie tabletek antykoncepcyjnych nie zwiększa też ryzyka zachorowania na inne nowotwory, choć kobiety, które zabezpieczają się farmakologicznie przed zajściem w ciążę, są w takim samym stopniu narażone na choroby onkologiczne, jak panie, które nie stosują takich pigułek.

Mit o szkodliwości takich farmaceutyków został więc wreszcie oficjalnie obalony, choć przez lata próbowano udowodnić związek pomiędzy przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych a zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka piersi oraz raka szyjki macicy. W tym przypadku sprawa jest nieco skomplikowana.

Efekty uboczne

W 1996 roku badania "Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer" wykazały, że doustna antykoncepcja hormonalna powoduje niewielki wzrost ryzyka nowotworu piersi - ok. 1,25 raza w porównaniu z paniami, które jej nie stosują. Najbardziej zagrożone miały być pacjentki, które rozpoczęły przyjmować tabletki antykoncepcyjne jeszcze jako nastolatki.

Zobacz także

Rozpoczęte w 1968 roku długofalowe badania potwierdziły, że rzeczywiście można zaobserwować niewielki wzrost ryzyka raka piersi wśród kobiet, które wcześnie rozpoczną stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (ok. 4 proc.), ale efekt ten całkowicie znika w ciągu 5 lat od odstawienia pigułek. Czy warto zatem rezygnować z pigułek w obawie przed rozwojem tego typu nowotworu?

Paradoks polega na tym, że samo stosowanie tabletek antykoncepcyjnych pozwala w pewnym stopniu ochronić nasz organizm przed 3 typami nowotworów aż przez 30 lat od zakończenia ich zażywania i w niewielkim stopniu podnosi ryzyko rozwoju raka piersi, które redukuje się do minimum w ciągu 5 lat od momentu, w którym przestaniemy je stosować.

Według Emmy Shields z brytyjskiego Cancer Research, wyniki trwających ponad 40 lat badań dotyczących pigułek antykoncepcyjnych pozwalają nam wreszcie stwierdzić, że ich stosowanie ma jednak pozytywny wpływ na przeciwdziałanie nowotworom.

Zobacz także

- Mimo że w poprzednich latach dowiedziono związku pomiędzy tabletkami antykoncepcyjnymi a niewielkim podwyższeniem ryzyka raka piersi, to jednak redukują się one do 5 lat od zaprzestania ich przyjmowania a przez 30 kolejnych utrzymuje się ochronny efekt zabezpieczający nas przed rozwojem 3 innych typów nowotworów - przekonuje ekspertka.

Choć nie można traktować pigułek jako środka, który może zapobiegać chorobom nowotworowym, to jednak efekty ich przyjmowania mogą przynieść kobietom więcej pożytku niż dotąd sądzono. Powinno się je jednak dobierać pod kontrolą lekarza i skonsultować ze specjalistą moment, w którym chcemy przerwać ich przyjmowanie. - Jeśli rozważasz rozpoczęcie lub zaprzestanie stosowania pigułek antykoncepcyjnych, poradź się swojego ginekologa - zachęca Emma Shields.

źródło: ajog.org