Zamknij

Pigułki antykoncepcyjne: 8 najczęstszych skutków ubocznych

19.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:12

Pigułki antykoncepcyjne to skuteczna forma zapobiegania ciąży. Stosowane są przez kobiety w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Chociaż ta forma antykoncepcji uznawana jest za bezpieczną, to tabletki nie są bez wad. Powszechnie wiadomo, że mogą powodować skutki uboczne. Sprawdź, jakie działania niepożądane może powodować stosowanie pigułek antykoncepcyjnych. 

Skutki uboczne pigułki antykoncepcyjnej
fot. Shutterstock

Doustna pigułka antykoncepcyjna to powszechnie znana i często stosowana metoda zapobiegania ciąży. Tabletki antykoncepcyjne pomagają również regulować miesiączki, stosowane są w leczeniu endometriozy, trądziku i napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Działanie tabletek antykoncepcyjnych opiera się na hamowaniu owulacji, zmianie właściwości błony śluzowej macicy i śluzu szyjki macicy.

Pigułki antykoncepcyjne mają zarówno zalety, jak i wady. Nie jest to metoda w 100 proc. skuteczna, bo jedyną metodą antykoncepcji dającą 100 proc. zabezpieczenia jest wstrzemięźliwość seksualna.

Istnieją różne rodzaje tabletek, a kobiety reagują na nie w różny sposób. Wszystkie pigułki zawierają syntetyczne formy hormonów estrogenowych, progesteronowych lub obu. Syntetyczny progesteron nazywa się progestyną. Pigułki złożone zawierają progestynę i estrogen. „Mini pigułka” zawiera tylko progestagen.

Pigułki jednofazowe zawierają taką samą równowagę hormonów. W przypadku tabletek fazowych, co miesiąc przyjmowane są dwa lub trzy różne rodzaje tabletek, każdy z inną równowagą hormonów.

Inną opcją są „pigułki na co dzień” i „pigułki na 21 dni”. Opakowanie codziennych tabletek przewidziane jest na 28 dni, ale siedem tabletek jest nieaktywnych. Codzienna pigułka może być łatwiejsza w użyciu, ponieważ rutyna jest taka sama każdego dnia.

Czasami dobranie odpowiedniego preparatu wymaga czasu i kilkukrotnej zmiany. Zdarza się również, że efekty uboczne stosowania pigułek są tak uciążliwe, że kobiety całkowicie z nich rezygnują.

Pigułki antykoncepcyjne: skutki uboczne

Działania niepożądane doustnych środków antykoncepcyjnych obejmują:

  • plamienie międzymiesiączkowe;
  • nudności;
  • tkliwość piersi;
  • bóle głowy i migreny;
  • tycie;
  • zmiany nastroju;
  • zmniejszone libido;
  • wydzielina z pochwy.

1. Plamienie międzymiesiączkowe

To częsty skutek uboczny stosowania antykoncepcji hormonalnej. Plamienie pomiędzy miesiączkami występuje zwykle na samym początku, tuż po rozpoczęciu przyjmowania pigułek, ale zazwyczaj ustępuje w ciągu 3 miesięcy. Plamienie jest wynikiem próby dostosowania się organizmu do zmieniających się stężeń hormonów.

Podczas plamienia pigułka jest skuteczna, o ile kobieta przyjmuje preparat regularnie według schematu. 

Kiedy zgłosić się do lekarza? Gdy plamienie nie ustaje (trwa dłużej niż trzy dni), gdy zamiast plamienie występuje krwawienie z pochwy.

2. Nudności

Niektóre kobiety odczuwają nudności w pierwszym okresie przyjmowania tabletek, ale objawy zwykle ustępują po krótkim czasie. Pomocne może być przyjmowanie pigułki z jedzeniem lub na noc - przed snem. Jeśli nudności są poważne lub utrzymują się dłużej niż 3 miesiące, należy zasięgnąć porady lekarza.

3. Tkliwość piersi

Pigułki antykoncepcyjne mogą powodować powiększenie lub tkliwość piersi. Zwykle ustępuje to kilka tygodni po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest uporczywy ból piersi, nieustępująca tkliwość, a także wyczucie guzka w piersi.

Aby zminimalizować tkliwość piersi, warto przez pewien czas używać miękkiego biustonosza i luźniej go zapinać. Ulgę przyniesie także noszenie luźnej odzieży, ale także rezygnacja z alkoholu, soli i kofeiny.

4. Bóle głowy i migreny

Hormony w tabletkach antykoncepcyjnych mogą zwiększać ryzyko bólów głowy i migreny. Jeśli takie objawy występują, warto zwrócić się do lekarza, bo konieczna może być zmiana preparatu.

5. Przyrost masy ciała

Tabletki antykoncepcyjne, jeśli są odpowiednio dobrane, nie mają wpływu na tycie. Niektóre preparaty mogą jednak zwiększać łaknienie, a zwiększony apetyt powoduje częstsze spożywanie posiłków i tycie. 

Zdarza się również, że stosowanie pigułek powoduje zatrzymywanie się wody w organizmie, szczególnie w okolicach bioder i piersi, a to wpływa na zmianę wyglądu sylwetki.

6. Wahania nastroju

Doustne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na nastrój i emocje. Nie jest to jednak objaw pożądany i kobieta nie powinna dążyć do jego akceptacji. Jeśli po rozpoczęciu stosowania pigułek antykoncepcyjnych pojawiają się wahania nastrojów, stany depresyjne, to należy się skontaktować z lekarzem. 

7. Zmniejszone libido

Hormony zawarte w pigułce antykoncepcyjnej mogą wpływać na popęd seksualny i obniżać poziom libido u niektórych kobiet. Jeśli obniżone libido utrzymuje się i jest uciążliwe, należy to omówić z lekarzem.

8. Zmiana wydzieliny z pochwy

Podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych może dojść do zmiany ilości wydzieliny z pochwy. Niektóre kobiety mogą mieć problem z nadmierną suchością pochwy, czyli ze zmniejszeniem ilości wydzieliny, inne natomiast mogą narzekać na nadmierną wilgotność obszarów intymnych. 

Zmiany te zwykle nie są szkodliwe, ale zmiany koloru lub zapachu mogą wskazywać na infekcję. Dlatego warto obserwować swoje ciało i zgłosić się do lekarza, gdy wystąpią niepokojące objawy.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicalnewstoday.com