Zamknij

Sondaż: większość Polaków chce tabletek ''dzień po'' bez recepty

13.11.2020 14:28

Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że Polacy chcą większego dostępu do antykoncepcji. Większość badanych osób opowiedziała się za tym, by antykoncepcja była refundowana. Jakie zdanie mieli ankietowani na temat pigułki ''po stosunku''? Jak na te kontrowersyjne pytania odpowiadały osoby, które deklarowały, że są wierzące? 

Antykoncepcja awaryjna
fot. Shutterstock

Tabletka ''dzień po'' to metoda doraźnej, awaryjnej antykoncepcji, której zadaniem jest zapobieganie owulacji i zapłodnieniu po stosunku. Tabletkę awaryjną można przyjąć do 72 godzin po tzw. ryzykownym stosunku, który mógłby doprowadzić do zapłodnienia.

Tabletkę ''dzień po'', jak i pozostałe formy antykoncepcji (z wyłączeniem prezerwatyw) można kupić w aptece po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza. 

W dniach 26 i 27 października ośrodek Kantar przeprowadził dla "Wyborczej" sondaż, w ramach którego pytano Polki i Polaków o ich stosunek do antykoncepcji. Badanie przeprowadzono telefonicznie, grupa badanych liczyła 1000 osób.

Ankietowanych pytano, czy antykoncepcyjna pigułka ''dzień po'' powinna być dostępna bez recepty oraz, czy środki antykoncepcyjne powinny być refundowane przez państwo.

Co Polacy myślą o pigułce ''dzień po''?

Za dostępnością pigułki ''dzień po'' bez recepty opowiedziało się ogółem 62 proc. badanych, 32 proc. było przeciwko, a 6 proc. nie miało zdania. Poparcie dla tego rozwiązania jest nieco silniejsze wśród najmłodszych badanych (18-24 lata) i w największych miastach.

Wśród elektoratu PiS głosy rozłożyły się niemal po równo. Za tabletką ''po'' bez recepty opowiedziało się 45 proc. badanych, a przeciwko 46 proc. Tylko 9 proc. ankietowanych nie miało w tej sprawie określonego zdania.

Wśród osób wierzących aż 57 proc. zadeklarowało, że jest za dostępem do pigułki ''dzień po'' bez recepty, przeciwko opowiedziało się 36 proc. osób, a 7 proc. nie miało sprecyzowanego zdania.

PRZYPOMINAMY: Polacy ograniczają dostęp do tabletek "dzień po" - Czesi sprzedają je przez internet

Co Polacy myślą o refundacji antykoncepcji?

W sondażu przeprowadzonym przez Kantar 58 proc. badanych osób przyznało, że refundacja antykoncepcji to dobry pomysł, przeciwko było 38 proc. badanych, 4 proc. nie opowiedziało się jednoznacznie w tej sprawie. Jeśli chodzi o refundację środków antykoncepcyjnych, to zdecydowanie za są kobiety – 68 proc. badanych kobiet. Wśród mężczyzn ten odsetek wynosi 46.

Wyborcy PiS w większości są przeciwko – 54 proc., za – 45 proc.

Wśród osób wierzących za refundacją antykoncepcji opowiedziało się 54 proc. badanych, a 42 proc. ankietowanych było przeciwko.

PRZYPOMINAMY: Hormonalna antykoncepcja tylko na receptę. Rząd przyjął nową uchwałę

Źródło: wyborcza.pl