Zamknij

Pierścień dopochwowy: wygodny i skuteczny. Jak działa krążek?

13.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02
Krążek dopochwowy antykoncepcyjny
fot. Shutterstock

Pierścień antykoncepcyjny to wygodna i skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Krążek zawierający hormony wymienia się raz na trzy tygodnie, co zapewnia komfort stosowania. Pierścienia nie mogą jednak stosować wszystkie kobiety. Metoda ta przeciwwskazana jest szczególnie w przypadku zakrzepicy, migreny, chorób wątroby, nowotworów kobiecych. Sprawdź, jak działa krążek i jak go stosować.

Pierścień (krążek) dopochwowy to metoda antykoncepcyjna polegająca na umieszczaniu w pochwie elastycznego krążka zawierającego uwalniające się stopniowo syntetyczne hormony. 

Krążek stosuje się dopochwowo, według zaleceń lekarza, po wcześniejszym wywiadzie, badaniu ginekologicznym i wykluczeniu ciąży. Badania powtarza się regularnie podczas trwania systemu. Należy pamiętać, że antykoncepcyjne krążki dopochwowe są preparatami dostępnymi wyłącznie na receptę. Nie wolno ich stosować na własną rękę, a tym bardziej kupować z niepewnych źródeł.  

W przypadku pierścieni antykoncepcyjnych pominięty zostaje efekt pierwszego przejścia substancji przez wątrobę oraz wchłaniania z przewodu pokarmowego, stężenie hormonów jest bardziej stałe oraz wyeliminowany zostaje codzienny schemat przyjmowania preparatów.

Przeciwwskazania do stosowania krążka dopochwowego:

 • nadwrażliwość na którykolwiek ze składników krążka dopochwowego;
 • występowanie w przeszłości zakrzepicy żylnej z lub bez zatorem płucnym;
 • występowanie w przeszłości zakrzepicy tętniczej;
 • występowanie uwarunkowanych dziedzicznie lub nabytych predyspozycji do występowania zakrzepicy;
 • migrenowe bóle głowy;
 • nieprawidłowo zbudowana pochwa;
 • nadciśnienie tętnicze, płucne, choroba naczyń płucnych;
 • palenie tytoniu;
 • cukrzyca ze zmianami naczyniowymi;
 • ciężkie choroby wątroby lub występowanie nowotworów wątroby;
 • zapalenie trzustki związane hipertriglicerydemią;
 • obecność lub podejrzenie nowotworów złośliwych piersi lub dróg rodnych zależnych od hormonów płciowych;
 • nieuzasadnione krwawienia z dróg rodnych.

ZOBACZ: Antykoncepcja hormonalna nie dla każdej kobiety

Jak działa pierścień dopochwowy?

W krążku dopochwowym zawarte są dwa syntetyczne hormony płciowe (etynyloestradiol i etonogestrel): odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych estrogenu i progesteronu. Hormony te są systematycznie uwalniane do krwiobiegu kobiety, przez co ochrona antykoncepcyjna utrzymuje się przez cały cykl. 

Głównym mechanizmem działania pierścienia: estrogen zatrzymuje wydzielanie folitropiny, co zapobiega rozwojowi dominującego pęcherzyka Graafa, natomiast progesteron zatrzymuje wydzielanie lutropiny, co zapobiega jajeczkowaniu, uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Dodatkowo hormony powodują zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, co może unieruchamiać plemniki, uniemożliwiając im przedostanie się do jajowodów oraz zahamowanie pogrubieniu się endometrium.

Warto wiedzieć

Jaką skuteczność ma pierścień antykoncepcyjny?

Prawidłowo stosowane dopochwowe krążki antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Ich skuteczność według wskaźnika Pearla, w zależności od badania, wynosi 0,2 - 1,7.

Jak zakładać pierścień dopochwowy?

Pierścień umieszcza się w pochwie pierwszego dnia cyklu, czyli pierwszego dnia miesiączki. Należy go umieścić w takich sposób, by nie wypadał z pochwy i nie był wyczuwalny. Założony pierścień należy pozostawić w pochwie na następne trzy tygodnie. Po upływie tego czasu pierścień trzeba wyciągnąć i zrobić tygodniową przerwę na krwawienie (w tym czasie nie stosuje się antykoncepcji). Po tygodniowej przerwie zakłada się kolejny, nowy pierścień, rozpoczynając tym samym kolejny cykl stosowania. Pierścienie należy zakładać i ściągać mniej więcej o tych samych porach dnia, najlepiej nie przekraczając siedmiodniowej przerwy. 

Plastry antykoncepcyjne - alternatywa dla krążka

Plastry antykoncepcyjne to przezskórna metoda antykoncepcji hormonalnej. Plastry nakleja się na skórę, przez którą hormony wchłaniają się do krwiobiegu kobiety. Plastry zmienia się raz w tygodniu.

Możliwe jest stosowanie pierścienia bez przerw, czyli po upływie trzech tygodni należy założyć kolejny pierścień. Takie postępowanie należy jednak wcześniej omówić z lekarzem ginekologiem.

Co zrobić, gdy pierścień wypadnie? Zawsze istnieje ryzyko, że krążek (szczególnie źle założony) wypadnie lub wysunie się. Należy wtedy jak najszybciej założyć krążek. Ochrona antykoncepcyjna zostaje zachowana do 3 godzin od wysunięcia się pierścienia. Jeżeli natomiast pierścień znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny w pierwszym lub drugim tygodniu stosowania, należy założyć pierścień i przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcyjną. W sytuacji, gdy pierścień znajdował się poza pochwą dłużej niż 3 godziny w trzecim tygodniu stosowania można albo założyć nowy pierścień i rozpocząć tym samym nowy trzytygodniowy okres stosowania lub zrobić 7-dniową przerwę, podczas której powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, i dopiero następnie założyć nowy pierścień.

Pamiętaj! Przed pierwszym zastosowaniem krążka należy dokładnie i do końca przeczytać ulotkę dołączoną do jego opakowania i zapoznać się ze schematem stosowania. 

Zobacz, jak założyć pierścień [instruktaż]:

Jakie mogą być skutki uboczne pierścienia dopochwowego?

Krążek dopochwowy jak każdy inny lek może powodować efekty uboczne. Do najczęstszych skutków ubocznych zgłaszanych przez używające krążek kobiety należą: bóle głowy, dyskomfort w pochwie (upławy i zapalenie pochwy), zwiększenie masy ciała, nudności, tkliwość piersi, zmiany nastroju, bolesne miesiączki, trądzik, zmniejszenie libido, bóle brzucha, migrenowe bóle głowy.

Rzadziej (niezbyt często) występuje uczucie niepokoju, zawroty głowy, biegunka, wymioty, wzdęcia, wysypka, uczucie zmęczenia. Natomiast rzadko pojawia się nadwrażliwość, pokrzywka.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.