Zamknij

O jakiej porze najlepiej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

18.03.2022
Aktualizacja: 18.03.2022 11:05

Aby tabletki antykoncepcyjne były skuteczne, należy przyjmować je zgodnie z zaleceniami. Wystarczy nawet niewielkie odstępstwo, by zaburzyć działanie tabletek. Kiedy wziąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną i w jaki sposób kontynuować kurację?

O jakiej porze najlepiej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
fot. O jakiej porze najlepiej przyjmować tabletki antykoncepcyjne?
  1. Kiedy przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?
  2. Najlepsza pora przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych
  3. Przerwa w stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Wytyczne FSRH

Tabletki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą w 99 procentach. To popularna metoda antykoncepcji, którą stosują kobiety w różnym wieku. Mechanizm działania pigułek polega na hamowaniu wydzielania niektórych hormonów odpowiedzialnych za wzrost i dojrzewanie komórki jajowej. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na cały cykl menstruacyjny kobiety, dlatego tak ważny jest właściwy sposób, w jaki przyjmujemy tabletki.

Kiedy przyjąć pierwszą tabletkę antykoncepcyjną?

Jeżeli kobieta nie stosowała wcześniej doustnej antykoncepcji hormonalnej lub miała dłuższą przerwę w przyjmowaniu środków, zaleca się, aby pierwszą pigułkę zażyć pierwszego dnia cyklu (w pierwszym dniu miesiączki). Pierwszą tabletkę można połknąć też między 2 a 5 dniem cyklu, jednak w takim przypadku skuteczność antykoncepcji jest obniżona przez ok. tydzień i należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Najlepsza pora przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych

Niezależnie od tego, jaki rodzaj tabletek stosujemy, ważne jest ich regularne przyjmowanie. Tabletki należy zażywać zawsze o tej samej porze. Konkretna pora łykania tabletek nie ma znaczenia, należy jednak wybrać godzinę, która będzie dla nas dogodna (na przykład rano czy po kolacji, kiedy mamy wolną chwilę). Przyjmowanie tabletek każdego dnia o tej samej porze sprawia, że w organizmie zachowane jest stałe stężenie hormonów. Pominięcie jednej tabletki nie wpływa znacząco na skuteczność antykoncepcji, jednak brak ten należy jak najszybciej uzupełnić (według wskazówek, które przeczytamy na dołączonej ulotce).

Ważne jest również przyjmowanie tabletek po kolei, zgodnie z instrukcją. Pomaga to zorientować się w przypadku gdy zapomnimy o połknięciu tabletki, ile dokładnie pigułek pominęłyśmy. Tabletki antykoncepcyjne należy łykać w całości. Ich rozdrabnianie może zmieniać wielkość tabletki, a tym samym dokładną ilość hormonów, jakie przyjmiemy.

Przerwa w stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych. Wytyczne FSRH

Według wytycznych brytyjskiej organizacji Faculty of Sexual and Reproductive Healthcare (FSRH) z 2021 roku, przyjmowanie środków antykoncepcyjnych dostępnych obecnie na rynku, nie wymaga stosowania przerwy co pewien czas. Dotyczy to nie tylko tabletek, ale również krążków dopochwowych czy plastrów antykoncepcyjnych. Według najnowszych zaleceń lekarz  już podczas pierwszej konsultacji, że przepisać roczny zapas leku. Należy jednak pamiętać, że antykoncepcja hormonalna może powodować wiele skutków ubocznych, dlatego kobieta powinna przeprowadzać okresowe badania i być pod stałą opieką lekarza. Badania, jakie należy wykonywać raz w roku przy stosowaniu doustnej antykoncepcji to morfologia krwi, próby wątrobowe i cytologia.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: doz.pl, mp.pl