Zamknij

Naukowcy potwierdzili: tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn coraz bliżej

24.03.2022 13:30
Powstanie tabletka antykoncepcyjna dla mężczyzn?
fot. Shuttestock

Czeka nas rewolucja męskiej antykoncepcji? Badacze z San Diego opracowali niehormonalną pigułkę, której skuteczność została dowiedziona w badaniach na myszach. 

Naukowcy od lat prowadzą badania nad męską antykoncepcją. Jednak stworzenie tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn jest złożonym procesem. Płodność kobiety łatwiej kontrolować ze względu na to, że w jej organizmie uwalniane są jedynie dwie komórki jajowe. Mężczyzna dziennie produkuje miliony plemników i nawet znaczne zmniejszenie tej ilości nie spowodowałoby, że seks byłby bezpieczny. Poza jednorazowymi prezerwatywami i wazektomią większość środków antykoncepcyjnych przeznaczona jest dla kobiet. Możliwe, że niebawem nastąpi przełom w tej dziedzinie.

Badania potwierdzają: nowy preparat jest skuteczny i nie wywołuje skutków ubocznych

Podczas konferencji  American Chemical Society ACS Spring 2022 odbywającej się w San Diego poinformowano o odkryciu potencjalnego środka antykoncepcyjnego dla mężczyzn o nazwie YCT529. Badania na myszach dowiodły, że tabletka zapobiega zajściu samic w ciążę. Nie powoduje też skutków ubocznych. Autorzy badania przyznają, że naukowcy próbują od dziesięcioleci opracować skuteczny, a przy tym bezpieczny środek antykoncepcyjny. Niestety, jak dotąd działanie większości leków testowanych klinicznie polega na regulacji testosteronu. Może to prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak przyrost masy ciała, depresja i podwyższony poziom "złego cholesterolu" –  lipoprotein o niskiej gęstości (LDL).

– Chcieliśmy opracować niehormonalny męski środek antykoncepcyjny, aby uniknąć tych skutków ubocznych – powiedział dr Noman, doktorant w laboratorium dr Gundy Georg na University of Minnesota.

By stworzyć skuteczny, a przy tym bezpieczny preparat, naukowcy skupili się na białku zwanym receptorem kwasu retinowego alfa (RAR-α). Białko to jest jednym z trzech receptorów jądrowych, które wiążą kwas retinowy, formę witaminy A. Kwas retinowy odgrywa ważną rolę we wzroście komórek, ich różnicowaniu (w tym tworzeniu plemników) i rozwoju embrionalnym. Wyłączenie działania genu RAR-α u samców myszy powoduje, że są one bezpłodne, bez widocznych skutków ubocznych.

Naukowcy dokładnie zbadali trzy receptory jądrowe związane z kwasem retinowym, identyfikując różnice w sposobach wiązania trzech receptorów ze wspólną cząsteczką. Na tej podstawie udało się zaprojektować i zsyntetyzować około 100 różnych związków. Dalsze badania pozwoliły ocenić ich zdolność do selektywnego hamowania RAR-α w komórkach. W ten sposób odkryto związek o nazwie YCT529, który hamował RAR-α 500 razy mocniej niż pozostałe receptory. U myszy, które otrzymywały preparat przez 4 tygodnie, zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby plemników. Preparat był w 99 procentach skuteczny w zapobieganiu ciąży. W 4 do 6 tygodni po odstawieniu YCT529 samce myszy mogły ponownie spłodzić młode.

Testy kliniczne z udziałem ludzi rozpoczną się pod koniec 2022 roku.

Źródło: PAP