Zamknij

Kto stosuje pigułki "dzień po"? Tylko 2 procent to nastolatki

15.02.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 13:52

Choć przeciwnicy antykoncepcji awaryjnej chcieli utrudnić młodzieży dostęp do hormonalnych tabletek zapobiegających zajściu w ciążę po stosunku bez zabezpieczenia, to jednak według badań kupują je głównie osoby dorosłe - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niepełnoletni są w zdecydowanej mniejszości konsumentów.

Kto kupuje tabletkę
fot. ---

Kogo w największym stopniu dotyczy uchwalony wczoraj projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej? Z pigułek typu ellaOne, które mają być dostępne wyłącznie na receptę, korzysta zdecydowanie więcej osób pełnoletnich niż młodzieży.

Zobacz także

Według przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku raportu Millward Brown wynika, że 51 proc. nabywców tego leku to kobiety a aż 45 proc. z nich to panie w wieku od 25 do 30 lat. Wśród kupujących nie brakuje również mężczyzn, którzy stanowią 44 proc. konsumentów.

Choć każdego roku zakupywanych jest około 180 tys. opakowań ellaOne, to wcale nie jest łatwo je kupić. Jedynie 40 proc. aptek dysponuje nimi w swojej stałej ofercie.

Kto najczęściej kupuje tabletkę "dzień po"?

millward
fot.
źródło: Millward Brown

Tego typu środki antykoncepcyjne mają sporo zalet. Oprócz hamowania i opóźniania owulacji mają pozytywny wpływ na leczenie mięśniaków macicy. W Stanach Zjedoczonych lekarze polecają je pacjentkom nie tylko jako tzw. antykoncepcję awaryjną, ale także w przypadku dolegliwości związanych z nieregularną menstruacją oraz do łagodzenia silnych bólów miesiączkowych.

Według prof. Violetty Skrzypulec-Pinty z Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego:

Kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną są:
  •  o 78 proc. mniej narażone na torbiele jajników
  • o 50 proc. rzadziej chorują z powodu raka jajnika
  •  o 44 proc. mniej cierpią na mastopatię oraz torbiele piersi

W większości krajów UE pigułki ellaOne są dostępne bez recepty. Gdzie zdecydowano się na odstępstwo od tej normy?

Zobacz także

  • Węgrzy polecają pacjentkom stosowanie preparatu o takim samym działaniu, ale korzyści finansowe z jego sprzedaży czerpie Skarb Państwa oraz lokalny koncern farmaceutyczny, który go produkuje.
  • Finowie wprowadzili limity sprzedaży - każdy właściciel specjalnej karty aptecznej może nabyć tylko jedno opakowanie zawierające tego typu 1 tabletkę.
  • Słoweńcy sprzedają klientom w aptekach tylko po jednym opakowaniu ellaOne.
  • Portugalczycy przed umożliwieniem chętnym zakupu takiej tabletki proszą o wypełnienie specjalnej ankiety.

Warto również wyjaśnić, że nawet na Malcie - słynącej z niezwykle konserwatywnego podejścia do antykoncepcji - władze zdecydowały się na umożliwienie korzystania z tabletek "dzień po" bez recepty. Od 14 grudnia 2016 roku są one powszechnie dostępne w aptekach.