Zamknij

Jak poprawnie używać prezerwatyw?

Monika Karbarczyk
02.09.2015
Aktualizacja: 06.11.2020 13:51

Prezerwatywa to bardzo popularny środek antykoncepcyjny, mimo że inne metody są bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Wiele osób wybiera ten środek antykoncepcji ze względu na jego nieinwazyjność, niską cenę oraz łatwy dostęp.

Jak założyć prezerwatywę? PORADNIK
fot. ---

Aby prezerwatywa była skuteczna, należy pamiętać o kilku kwestiach, m.in. dobraniu prawidłowego rozmiaru, prawidłowym założeniu oraz o terminie ważności. Dlaczego to tak ważne, piszemy poniżej.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Skuteczność prezerwatywy waha się w przedziale 85-98%. Oznacza to, że jeśli używamy jej zgodnie z zaleceniami, ryzyko niechcianej ciąży to tylko 2%. Jednak w przypadku kiedy popełniamy jakieś błędy, ryzyko rośnie do 15%.

Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

Założenie prezerwatywy nie jest trudne, ale trzeba znać poprawną technikę, aby uniknąć pęknięcia kondoma.

Pierwszym krokiem jest wyjęcie prezerwatywy z opakowania. Trzeba robić to ostrożnie i uważać, aby paznokcie lub biżuteria jej nie uszkodziły. Następnie należy umieścić ją na penisie wypustką do góry (jeśli nie możesz jej znaleźć, dmuchnij, aby upewnić się w którą stronę powinna się rozwijać).

Ważne jest również, aby w wypustce nie było powietrza – zakładając przytrzymaj ją dwoma palcami, aby się go pozbyć. Następnie należy ją rozwinąć aż do trzonu penisa. Aby ułatwić sobie zadanie, jedną ręką podtrzymuj górę, a drugą rozwijaj.  Jeśli prezerwatywa zsunie się podczas stosunku, należy ją wyrzucić i założyć następną. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz zawsze na ulotce.

Jak długo ważna jest prezerwatywa?

Termin ważności prezerwatywy zawsze podany jest na opakowaniu, zarówno na pudełku, jak i na pojedynczych opakowaniach foliowych. Sprawdzanie czy prezerwatywa jest nadal ważna jest bardzo istotne. Zleżałe zabezpieczenie jest bardziej podatne na pęknięcia. Najlepiej wykorzystywać je długo przed upływem terminu ważności – wtedy mamy pewność, że skuteczność jest największa.

Warto wiedzieć również, że także klimat ma duży wpływ na skuteczność prezerwatywy. Ciepło może zmniejszyć czas przydatności nawet o 2 lata. Aby tego uniknąć, zawsze przechowujmy je w zalecanych warunkach: w suchym, chłodnym miejscu.

Czy rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Rozmiar prezerwatywy ma bardzo duże znaczenie. Dobierając go źle ponownie narażamy się na mniejszą skuteczność. Prezerwatywa może pęknąć lub się zsunąć. W aptekach i sklepach znajdziemy zarówno rozmiary uniwersalne, jak i mniejsze oraz większe. Dokładnie sprawdź, czy wybrany model na pewno pasuje.

Co zrobić w przypadku uczulenia na lateks?

Uczulenie na lateks może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. W takim przypadku koniecznie trzeba zrezygnować z używania lateksowych prezerwatyw. Na rynku znajdziemy również modele zrobione z polizoprenu lub poliuretanu. Jeśli te substancje także Cię uczulają – wybierz inny środek antykoncepcyjny.