Jak poprawnie używać prezerwatyw?

Monika Karbarczyk
02.09.2015 17:33
Jak poprawnie używać prezerwatyw?
fot. Jak założyć prezerwatywę? PORADNIK

Prezerwatywa to bardzo popularny środek antykoncepcyjny, mimo że inne metody są bezpieczniejsze i skuteczniejsze. Wiele osób wybiera ten środek antykoncepcji ze względu na jego nieinwazyjność, niską cenę oraz łatwy dostęp.

Aby prezerwatywa była skuteczna, należy pamiętać o kilku kwestiach, m.in. dobraniu prawidłowego rozmiaru, prawidłowym założeniu oraz o terminie ważności. Dlaczego to tak ważne, piszemy poniżej.

Jaka jest skuteczność prezerwatyw?

Skuteczność prezerwatywy waha się w przedziale 85-98%. Oznacza to, że jeśli używamy jej zgodnie z zaleceniami, ryzyko niechcianej ciąży to tylko 2%. Jednak w przypadku kiedy popełniamy jakieś błędy, ryzyko rośnie do 15%.

Zobacz także: Uwaga na... dziurawe prezerwatywy! Ktoś je celowo uszkadza?

Jak poprawnie założyć prezerwatywę?

Założenie prezerwatywy nie jest trudne, ale trzeba znać poprawną technikę, aby uniknąć pęknięcia kondoma.

Pierwszym krokiem jest wyjęcie prezerwatywy z opakowania. Trzeba robić to ostrożnie i uważać, aby paznokcie lub biżuteria jej nie uszkodziły. Następnie należy umieścić ją na penisie wypustką do góry (jeśli nie możesz jej znaleźć, dmuchnij, aby upewnić się w którą stronę powinna się rozwijać).

Ważne jest również, aby w wypustce nie było powietrza – zakładając przytrzymaj ją dwoma palcami, aby się go pozbyć. Następnie należy ją rozwinąć aż do trzonu penisa. Aby ułatwić sobie zadanie, jedną ręką podtrzymuj górę, a drugą rozwijaj.  Jeśli prezerwatywa zsunie się podczas stosunku, należy ją wyrzucić i założyć następną. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz zawsze na ulotce.

Jak długo ważna jest prezerwatywa?

Termin ważności prezerwatywy zawsze podany jest na opakowaniu, zarówno na pudełku, jak i na pojedynczych opakowaniach foliowych. Sprawdzanie czy prezerwatywa jest nadal ważna jest bardzo istotne. Zleżałe zabezpieczenie jest bardziej podatne na pęknięcia. Najlepiej wykorzystywać je długo przed upływem terminu ważności – wtedy mamy pewność, że skuteczność jest największa.

Warto wiedzieć również, że także klimat ma duży wpływ na skuteczność prezerwatywy. Ciepło może zmniejszyć czas przydatności nawet o 2 lata. Aby tego uniknąć, zawsze przechowujmy je w zalecanych warunkach: w suchym, chłodnym miejscu.

Warto przeczytać: Kobiece problemy: zawstydzające (ale normalne) momenty z sypialni

Czy rozmiar prezerwatywy ma znaczenie?

Rozmiar prezerwatywy ma bardzo duże znaczenie. Dobierając go źle ponownie narażamy się na mniejszą skuteczność. Prezerwatywa może pęknąć lub się zsunąć. W aptekach i sklepach znajdziemy zarówno rozmiary uniwersalne, jak i mniejsze oraz większe. Dokładnie sprawdź, czy wybrany model na pewno pasuje.

Co zrobić w przypadku uczulenia na lateks?

Uczulenie na lateks może dotyczyć i kobiet, i mężczyzn. W takim przypadku koniecznie trzeba zrezygnować z używania lateksowych prezerwatyw. Na rynku znajdziemy również modele zrobione z polizoprenu lub poliuretanu. Jeśli te substancje także Cię uczulają – wybierz inny środek antykoncepcyjny.

Polecamy: Jak skuteczna jest Twoja metoda antykoncepcyjna?

/mk