Zamknij

Jak odmawiać sprzedaży antykoncepcji? Instrukcja dla ortodoksyjnych farmaceutów

13.07.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 13:57

Powoływanie się na klauzulę sumienia może sprawiać niektórym aptekarzom problem, dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski wydało specjalną ulotkę z poradami, co powinni robić, by skutecznie uniemożliwić zakup tabletek antykoncepcyjnych.

East News/ Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski
fot. ---

W teorii o dostęp do antykoncepcji mogą się spierać politycy. W praktyce jednak wszystko zależy od tego, jaki światopogląd reprezentuje farmaceuta, na jakiego trafimy w aptece. Wzorem "lekarzy sumienia" aptekarz może bowiem powołać się na klauzulę, zgodnie z którą może odmówić nam sprzedaży środków uznawanych za niezgodne z wyznawanymi przez niego wartościami - nawet jeśli nie mają one nic wspólnego z tym, co rekomenduje współczesna medycyna.

Co zatem powinien w takiej sytuacji począć "ortodoksyjny" farmaceuta? Z kompleksowym wyjaśnieniem wszelkich wątpliwości pośpieszyło Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski, które wydało ulotkę z instrukcją pt. "Jak skutecznie należy stosować klauzulę sumienia na przykładzie odmowy sprzedaży środków antykoncepcyjnych". Broszura informuje m.in. o bezpłatnych poradach prawnych, jakie "osobom szykanowanym za sprzeciw sumienia" oferuje Ordo Iuris.

Poradnik dla "aptekarzy z sumieniem"

Powołując się na Konstytucję RP (art.53 ust.1) pracownik apteki ma prawo zgłosić sprzeciw sumienia - czytamy już na samym wstępie ulotki. Dalej jest jeszcze ciekawiej:

Wobec upowszechnianej dezinformacji w sprawie zgłaszania sprzeciwu sumienia przez aptekarzy, warto podjąć pewne formalne środki, pozwalające w przypadku powołania się na sprzeciw sumienia, łatwiej udokumentować uprawniony charakter działań aptekarza zgłaszającego sprzeciw sumienia.

Autorzy instrukcji podzielili propozycje "dobrych praktyk" w tym względzie na 4 punkty:

  • 1. Jak informować klientów?
  • 2. Jak informować pracodawcę?
  • 3. Czy klient ma prawo domagać się środków antykoncepcyjnych, jeśli aptekarz powołuje się na klauzulę sumienia?
  • 4. Czy prawo farmaceutyczne stoi na przeszkodzie stosowaniu klauzuli sumienia?

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski radzi, by informować o tym, że w ich placówce nie sprzedaje się środków antykoncepcyjnych albo w bezpośredniej rozmowie z osobą, która chciałaby takie preparaty zakupić, albo wywieszając na drzwiach apteki specjalny komunikat. Można wykorzystać dwie wersje - dłuższą lub krótszą (obie dostępne na ulotce):

Realizując swoje konstytucyjne prawo do odmowy wykonania obowiązku nałożonego zgodnie z prawem z powołaniem się na przekonania naukowe, religijne lub moralne, które chroni art. 53 ust. 1 Konstytucji RP, pracownicy naszej apteki nie prowadzą sprzedaży środków antykoncepcyjnych.

- Należy być świadomym, że wywieszony komunikat może skłaniać do organizowania prowokacji - czytamy w broszurze. Jeśli klient koniecznie chce je zakupić - wcale nie musimy ułatwiać tego niecnego procederu. Dlaczego? Instrukcja wyjaśnia, że:

Pracownik apteki nie ma obowiązku informowania klienta, gdzie może zakupić środki antykoncepcyjne. 

Pracodawca powinien zostać poinformowany o tym, że planujemy się powoływać na klauzulę sumienia - ale - jak zaznaczają autorzy ulotki - wcale nie musi to być forma pisemna.

Farmaceuta może odmówić sprzedaży antykoncepcji powołując się na... prawa dziecka?

W ostatnim punkcie broszury autorzy wskazują z kolei, że zgodnie z prawem farmaceutycznym aptekarz lub technik farmaceutyczny może odmówić wydania produktu leczniczego, jeżeli może to zagrozić zdrowiu lub życiu pacjenta. Twórcy ulotki tłumaczą, że:

Przepis ten częściowo instytucjonalizuje sprzeciw sumienia. W świetle Konstytucji należy uznać, że dotyczy on także życia pacjenta przed urodzeniem (nawet jeśli w chwili niedoszłego zakupu jeszcze nie doszło do poczęcia). Należy przypomnieć, że zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 stycznia 2000 r. o Rzeczniku Praw Dziecka dzieckiem jest każda istota ludzka od poczęcia do osiągnięcia pełnoletności.

Skutecznym sposobem na zniechęcenie do stosowania antykoncepcji może być także podnoszenie cen. Ze względu na to, że tego typu środki nie podlegają refundacji, apteki mają prawo indywidualnie ustalać ich ceny. 

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski w czerwcu złożyło w Sejmie projekt ustawy pozwalającej farmaceutom i właścicielom aptek odmówić sprzedaży leku "niezgodnego z jego sumieniem".

Jak skutecznie stosować klauzulę sumienia? Instrukcja dla farmaceutów

Zrzut ekranu 2017-07-13 o 13.48.04 1
fot.
Zrzut ekranu 2017-07-13 o 16.30.11 1
fot.
fot. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski sfkp.pl

Zobacz także

Zobacz także