Zamknij

Implant antykoncepcyjny utknął w ciele kobiety. Przez resztę życia będzie niepełnosprawna

13.01.2022 10:06

Młoda kobieta straciła sprawność ręki po zastosowaniu nowoczesnej metody antykoncepcji. Lekarze nie mogli wyciągnąć z jej ciała implantu. Kilkucentymetrowa wkładka całkowicie sparaliżowała rękę kobiety.

Kobieta straciła sprawność ręki przez implant antykoncepcyjny
fot. Shutterstock

Implant antykoncepcyjny to niewielki pręcik (ma długość ok.4 cm)  umieszczany podskórnie na wewnętrznej stronie ramienia. Jego działanie polega na uwalnianiu etonogestrelu, czyli hormonu, który zapobiega ciąży. Związek ten stosowany jest zarówno w implantach antykoncepcyjnych, jak i krążkach dopochwowych. Implant antykoncepcyjny jest uważany za bezpieczną metodę antykoncepcji, a jego stosowanie zaleca się kobietom między 18 a 40 rokiem życia. Stosowanie implantu ma wiele zalet, m.in. to, że nie trzeba o nim pamiętać każdego dnia (tak jak w przypadku doustnych środków antykoncepcyjnych).

Mimo że implant antykoncepcyjny to powszechnie stosowana metoda, w niektórych przypadkach może powodować skutki uboczne. Najczęściej zgłaszane dolegliwości to bóle głowy, tkliwość piersi i problemy z cerą. Implanty wymienia się co około 3 lata, a sam zabieg nie jest inwazyjny i nie powinien wiązać się z niebezpieczeństwem. Niestety nie zawsze tak jest, o czym przekonała się 24-letnia Danielle Jarrett z Wielkiej Brytanii. Kobieta ma sparaliżowaną rękę po tym, jak zastosowała implant antykoncepcyjny. Jak to możliwe?

Implant pozostaje w ramieniu kobiety

W Wielkiej Brytanii implanty antykoncepcyjne są jedną z najczęściej stosowanych metod antykoncepcji. Danielle Jarrett zdecydowała się na umieszczenie implantu pod skórą drugi raz w życiu. Zabieg trwał kilka minut. Jak przyznaje kobieta, dziwnym objawem było to, że nie mogła wyczuć implantu. Nie zgłosiła tego jednak lekarzowi, a problem pojawił się dopiero po kilku latach, przy próbie wyciągnięcia implantu. Podczas zabiegu okazało się, że implant znajduje się zbyt głęboko, by go wyciągnąć. Kobieta została skierowana na operację przeprowadzoną przez chirurgów, jednak im również nie udało się usunąć implantu. Po powrocie do domu Danielle zaczęła odczuwać drętwienie w operowanej ręce. Niestety po jakimś czasie doszło do paraliżu.

Komplikacje po zabiegu

Młoda kobieta usłyszała dramatyczną diagnozę.  Okazało się, że podczas nieudanej operacji doszło do uszkodzenia nerwów. Lekarze nie są w stanie określić, jak implant uwięziony w ciele wpływa na płodność pacjentki. Kobieta przyznaje, że komplikacje, do których doszło, zniszczyły jej dotychczasowe życie.
Jak mówi – Zrujnowało mi to życie. Nie chcę dramatyzować, ale całkowicie straciłam lewą rękę. Nie czuję jej i nie mogę jej używać. Wcześniej byłam niezależna, a teraz muszę liczyć na pomoc innych. Nikt tak naprawę nie wie, co się stało. Nie wiem, jak implant wpływa na mój organizm i czy będę mogła mieć dzieci. Nie mogę nawet samodzielnie umyć włosów czy założyć stanika. Żałuję, że założyłam implant. Gdybym brała pigułki antykoncepcyjne, nie straciłabym ręki – dodaje.

Implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania

Istnieją pewne przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowanie implantu antykoncepcyjnego. Tej metody antykoncepcji nie powinny stosować kobiety uczulone na któryś ze składników zawartych w implancie. Inne ograniczenia to m.in.:

  • choroba zakrzepowo-zatorowa
  • zaburzenia hormonalne
  • schorzenia wątroby
  • krwawienia z dróg rodnych
  • wiek (poniżej 18 lub powyżej 40 roku życia)

Metoda antykoncepcji powinna być zawsze dostosowana do stanu zdrowia i kondycji kobiety. Pacjentki stosujące antykoncepcję muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Należy również pamiętać, by zgłaszać ginekologowi wszystkie niepokojące objawy związane ze stosowaniem antykoncepcji.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

źródło: doz.pl, dailymail.co.uk