Zamknij

Poznaj najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny – implant podskórny

16.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02
Wszczepianie implantu podksórnego
fot. Shutterstock

Szukasz skutecznej metody antykoncepcyjnej, która nie będzie wymagała od ciebie zbyt wiele wysiłku? Hormonalny implant podskórny to nowoczesna metoda zapobiegania ciąży. Implant wszczepia się pod skórę raz na kilka lat i w tym czasie wykazuje on swoją aktywność antykoncepcyjną. Implant podskórny ma wiele zalet, ale nie jest metodą bez wad. Dowiedz się, na czym polega.

Antykoncepcyjny implant podskórny to niewielki, giętki pręcik o długości 4 cm i grubości 2 mm, który wszczepia się pod skórę w górnej części ramienia. Implant nieustannie uwalnia niewielkie dawki progestagenu, syntetycznego hormonu płciowego, odpowiednika progesteronu.

Implant antykoncepcyjny jest bardzo wygodną metodą antykoncepcji. Działa przez mniej więcej 3 lata i przez ten czas wykazuje efekt antykoncepcyjny, dzięki czemu można współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia. Skuteczność antykoncepcyjna implantów oceniana jest na 99,95 proc. 

ZOBACZ: Wskaźnik Pearla ocenia skuteczność różnych metod antykoncepcji 

Implant antykoncepcyjny: działanie

Implant umieszczany jest pod skórą za pomocą specjalnego aparatu. To szybka, jednorazowa procedura. Implant stopniowo uwalnia hormon do skóry, a ten następnie dostaje się do krwiobiegu kobiety. Głównym działaniem hormonu jest wstrzymywanie owulacji, a także zagęszczanie śluzu szyjkowego, co uniemożliwia dotarcie plemników do jajeczka, hamuje też cykliczne dojrzewanie błony śluzowej endometrium.

Implant zakłada się na początku cyklu, najlepiej w pierwszym dniu miesiączki. 

Warto wiedzieć

Wszczepianie implantu

Wszczepianie implantu trwa od 5 do 10 minut. Polega na nacięciu skóry ramienia i umiejscowieniu małego implantu pod skóra, a służy do tego specjalny aplikator. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.

Implant antykoncepcyjny: koszt 

Implanty zakłada się w klinikach ginekologicznych. Jest to procedura całkowicie odpłatna, nierefundowana. Cena zależy od renomy gabinetu, miasta, konkretnego produktu. 

Średnia cena wszczepienia implantu to 1000 – 1300 zł. Przed jego założeniem należy jednak wykonać dodatkowe badania hormonalne, a także testy wykluczające ciążę, a to dodatkowy koszt.

Implant antykoncepcyjny: przeciwwskazania

Implant podskórny uważany jest za bezpieczną metodę zapobiegania ciąży. Lista przeciwwskazań jest niewielka, obejmuje przede wszystkim choroby i stany będące przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Do przeciwwskazań zalicza się:

  • żylną chorobę zakrzepowo-zatorową,
  • żółtaczkę,
  • choroby wątroby lub guz wątroby,
  • rak piersi lub nowotwór narządów rodnych,
  • krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  • wiek poniżej 18 lat,
  • ciążę,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników implantu podskórnego.

Sam implant zawiera w sobie etylen i octan winylu kopolimeru – plastik, który nie ulega rozpuszczeniu w organizmie. Implant podskórny zawiera także niewielką ilość siarczanu baru, jest widoczny podczas prześwietlenia rentgenowskiego. 

Implant antykoncepcyjny: wady i zalety

Główną zaletą implantów jest ich długotrwałe działanie. Implant wszczepia się raz na kilka lat i przez ten czas kobieta nie musi martwić się zabezpieczeniem przed ciążą. To dobra metoda antykoncepcyjna dla kobiet, które mają problem z systematycznym przyjmowaniem tabletek lub wymianą plastrów. Z implantu mogą również korzystać te kobiety, które do tej pory nie mogły stosować antykoncepcji hormonalnej, w tym tabletek, ze względu na nadwrażliwość na estrogeny (implant ich nie zawiera). 

Po usunięciu implantu, a można to zrobić w każdej chwili, płodność zostaje zachowana. Kobieta może starać się o dziecko już w następnych cyklach. Metoda ta jest bezpieczna dla kobiet po 35. roku życia, nawet dla tych palących papierosy.

Implant ma jednak swoje wady, w tym wysoką cenę. Choć koszt założenia implantu i kupowania tabletek przez kilka lat jest podobny, to nie każdą kobietę stać na to, by jednorazowo wydać kwotę powyżej 1000 zł. Skutki uboczne stosowania tej metody związane są głównie z działanie hormonu, to przede wszystkim bóle głowy, trądzik i tkliwość piersi, przyrost wagi, nieregularne krwawienia/plamienia. Efekty uboczne stosowania implantów nie dotyczą jednak wszystkich kobiet, to sprawa bardzo indywidualna.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.