Poznaj najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny – implant podskórny

Aleksandra Supryn
08.12.2015 12:59
Poznaj najskuteczniejszy środek antykoncepcyjny – implant podskórny
fot. Implant antykoncepcyjny – działanie, wady i zalety, przeciwwskazania

Szukasz skutecznej metody antykoncepcyjnej, która nie będzie wymagała od Ciebie zbyt wiele wysiłku? Mamy coś dla Ciebie – hormonalny implant podskórny. Jeden z nowszych i najbardziej skutecznych środków antykoncepcyjnych na rynku.

Jeśli masz dość nieustannego łykania pigułek, spróbuj implantu. Co więcej, lista przeciwwskazań jest bardzo krótka, jest bezpieczny, a jego skuteczność wynosi aż 99,95 proc.!

Z implantu hormonalnego korzystają już miliony kobiet na całym świecie, a od ponad roku jest on dostępny również w Polsce.

Implant antykoncepcyjny – jak działa?

Implant podskórny to niewielki „pręcik” z tworzywa sztucznego o długości 4 cm i grubości 2 mm. Nieustannie uwalnia on niewielkie dawki progestagenu, który skutecznie zapobiega ciąży. Zatrzymuje owulację, zagęszcza śluz, przez co uniemożliwia dotarcie plemników do jajeczka oraz hamuje cykliczne dojrzewanie błony śluzowej.

Implant wszczepia się pod skórę na wewnętrznej stronie ramienia. Naskórek jest tam bardzo cienki, dzięki czemu progestagen szybko dostaje się do warstw skóry, a następnie do krwi i rozchodzi się po całym ciele.

Jak długo działa implant podskórny?

Metoda działa przez bardzo długi czas – od 6 miesięcy do 5 lat. Tylko w nielicznych przypadkach implant należy usunąć wcześniej lub wymienić go na nowy.

Implant można usunąć w dowolnym momencie i odwrócić jego antykoncepcyjne działanie. Płodność powraca już w kolejnym cyklu.

Założenie implantu hormonalnego

Implant można założyć jedynie w klinice ginekologicznej. Obecnie usługa taka jest możliwa w większości ośrodków w dużych miastach Polski. Zabieg trwa tylko 15 minut i wymaga jedynie miejscowego znieczulenia. Jeśli chodzi natomiast o pieniądze, to zapłacimy za niego około 1 000 złotych.

Kiedy go założyć? Ginekolodzy mówią, że na początku cyklu – najlepiej w pierwszym dniu okresu.

Implant hormonalny – wady i zalety

Implant, jak każdy inny środek antykoncepcyjny, ma swoje wady i zalety. Zacznijmy od jego pozytywnych aspektów.

Po pierwsze, nie musimy już o niczym pamiętać. Nie trzeba pamiętać o tym, aby wziąć tabletkę o określonej porze dnia i nie musimy martwić się tym czy dostarczyliśmy odpowiednią dawkę hormonu. Skuteczność implantu wynosi aż 99,95 proc. w skali Pearla

Po drugie, metodę tę mogą stosować nawet kobiety, które nie mogły do tej pory korzystać z antykoncepcji hormonalnej. To dlatego, że implant nie zawiera estrogenu, który sprawia, że lista przeciwwskazań jest dłuższa. Jest zupełnie bezpieczny dla kobiet po 35. roku życia, pań palących papierosy, chorych na serce, karmiących piersią, z nadwagą oraz mających skłonności genetyczne do raka piersi. Nie trzeba również robić przerw w przyjmowaniu środka.

Występują również pewne wady. Jedną z najbardziej powszechnych jest zaburzenie cyklu miesiączkowego. U większości pań podczas stosowania implantu okres jest bardzo nieregularny, a u 25 proc. – zupełnie zanika lub występuje tylko plamienie. To dość uciążliwe, ponieważ przewidzenie okresu jest wtedy niemal niemożliwe.

Występowanie innych skutków ubocznych, typowych dla hormonalnych metod antykoncepcyjnych, jest minimalne.

Implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania

Pomimo że lista przeciwwskazań jest niedługa, istnieją pewne dolegliwości i choroby, przez które nie poleca się wszczepiania implantu hormonalnego. Są to:

- wiek poniżej 18. roku życia,

- ciąża,

- rak sutka (lub jego podejrzenie),

- krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,

- żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,

- ciężkie choroby wątroby (w tym nowotwory i guzy),

- nadwrażliwość lub uczulenie na któryś ze składników.

 

Przed zdecydowaniem się na implant podskórny konieczna jest oczywiście konsultacja lekarska.

___

ZdrowoBardzo / AS