Zamknij

Hormonalna antykoncepcja tylko na receptę. Rząd przyjął nową uchwałę

14.02.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 13:52

Pigułki typu ellaOne zaliczane do tzw. antykoncepcji awaryjnej, będą dostępne dla pacjentek jedynie na podstawie ważnej recepty. Posłowie uchwalili projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który ma umożliwić kobietom dostęp do niestandardowej terapii w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Hormonalna antykoncepcja tylko na receptę. Rząd znowelizował przepisy
fot. ---

Choć w porządku obrad Rady Ministrów nie zapowiedziano prac nad zasadami dostępu do hormonalnych środków antykoncepcyjnych dla kobiet, to jednak rząd przyjął zmiany w tej kwestii. 

- Hormonalne leki antykoncepcyjne (np. pigułki ellaOne) będą mogły być sprzedawane jedynie na receptę a w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia pacjentki będą mogły korzystać z niestandardowych terapii - poinformował na konferencji prasowej wicepremier i minister kultury Piotr Gliński.

Zobacz także

Resort zdrowia wielokrotnie zapowiadał wprowadzenie narzędzi, które umożliwią indywidualne traktowanie pacjentów w bardzo szczególnej sytuacji zdrowotnej, w przypadku gdy niezbędna okaże się chemioterapia lub odpowiednia farmakoterapia.

Projekt ma także rozwiązać problem braku finansowania sprowadzanych z zagranicy leków niezbędnych dla ratowania zdrowia lub życia pacjenta niedostępnych w Polsce.

Koniec z pigułkami "dzień po" bez recepty

Według nowych zasad, hormonalne leki antykoncepcyjne do stosowania wewnętrznego będą mogły być sprzedawane jedynie na podstawie recepty. Oznaczałoby to, że na receptę byłyby także pigułki ellaOne, czyli tzw. pigułki "dzień po", które osoby powyżej 15. roku życia od 2015 r. mogły kupić bez konieczności wizyty u lekarza.

Pigułki ellaOne zostały dopuszczone do obrotu w UE w 2009 r. (a rok później w USA). Główny mechanizm ich działania polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Początkowo polecano je do leczenia mięśniaków macicy. Wkrótce okazało się jednak, że są skuteczne również w ramach tzw. antykoncepcji awaryjnej, w nagłych wypadkach, kiedy doszło do stosunku bez zabezpieczenia.

W styczniu 2015 r. Komisja Europejska zezwoliła na dopuszczenie do sprzedaży preparatu ellaOne bez recepty. Dziś w większości krajów UE tabletki te są powszechnie dostępne a kobiety mogą je bez przeszkód dostać w każdej aptece.