Zamknij

Pigułka "dzień po" darmowa i bez recepty w jednym europejskim kraju

26.09.2022 11:13

Już niedługo we Francji tzw. tabletki "dzień po" będą dostępne bez recepty i za darmo - wynika z zapowiedzi francuskiego ministra zdrowia. Przypomnijmy, że w Polsce pigułkę "dzień po" można otrzymać wyłącznie na receptę po wizycie u lekarza. Koszt takiej pigułki to ponad 100 zł.

Tabletka "dzień po"
fot. Shutterstock

Minister zdrowia François Braun poinformował o wzmocnieniu ochrony kobiet poprzez ułatwienie im dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Tabletka awaryjna po stosunku, czyli pigułka "dzień po" będzie dostępna we Francji bez recepty i bezpłatnie dla wszystkich kobiet. Do tej pory pigułkę mogły otrzymać bezpłatnie tylko osoby nieletnie, w aptekach, u pielęgniarki szkolnej, w ośrodkach badań przesiewowych lub zdrowia seksualnego oraz dorosłe studentki - podaje portal ifrancja.fr.

W tym momencie koszt antykoncepcji awaryjnej we Francji waha się od 3 do 20 euro. Istnieje jednak możliwość częściowego zwrotu kosztów przez ubezpieczenie zdrowotne po przedstawieniu recepty.

To nie koniec zmian. Francuskie MZ planuje wprowadzenie bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową dla osób do 26. roku życia. Minister zdrowia François Braun zapowiedział także, że zwróci się do Wysokiego Urzędu ds. Zdrowia w sprawie środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn. Propozycje zmian będą wpisane do projektu ustawy o finansowaniu ubezpieczeń społecznych na rok 2023.

Jak działa tabletka "dzień po"?

Na polskim rynku dostępne są dwie tabletki typu "dzień po" - to Escapelle i EllaOne. Tabletki można otrzymać wyłącznie na receptę po wcześniejszej wizycie u lekarza ginekologa. Polskie prawo określa, że tabletki można stosować tylko w sytuacjach awaryjnych, takich jak: gwałt, wypadnięcie krążka domacicznego, pęknięcie prezerwatywy, odklejenie plastra antykoncepcyjnego, nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych itp.

Pigułki awaryjne "po stosunku" nie są preparatami poronnymi. To tabletki, które mają za zadanie nie dopuścić do zapłodnienia.

EllaOne to lek, który opóźnia lub hamuje owulację, przez co plemniki nie mają możliwości zapłodnienia komórki jajowej. Dodatkowo zmienia też strukturę błony śluzowej macicy, co hamuje implantację zarodka. Natomiast Escapelle zmienia fizjologię endometrium, przez co uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka. Zmienia też skład śluzu szyjkowego na bardziej lepki, uniemożliwiając plemnikom poruszanie się. Lek ten hamuje również owulację, jeśli jeszcze nie nastąpiła. 

Źródło: ifrancja.fr