Zamknij

Prezerwatywa dla kobiet: co trzeba wiedzieć o kobiecych kondomach?

15.05.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 14:02
Prezerwatywa dla kobiet chroni tak samo, jak klasyczna prezerwatywa
fot. Shutterstock

Prezerwatywa dla kobiet to rozwiązanie, które pozwala Paniom przejąć kontrolę nad antykoncepcją. Kobiecy kondom to forma antykoncepcji mechanicznej, która przeznaczona jest dla kobiet, które ze względu na przekonania lub przeciwwskazania medyczne nie korzystają z antykoncepcji hormonalnej, a chcą zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą.

Prezerwatywa dla kobiet, zwana kobiecym kondomem, to alternatywna forma antykoncepcji niehormonalnej. Nie jest to metoda popularna w Polsce, choć kobiece kondomy są dostępne w sprzedaży w niektórych aptekach lub sklepach internetowych. 

Kobieca prezerwatywa, jak w przypadku zwykłych męskich kondomów, zakładana jest przed stosunkiem i jest formą mechanicznego zabezpieczenia. Kobiecy kondom został wynaleziony w 1991 roku przez duńskiego lekarza Lasse Hessela i rozpowszechniony pod nazwą Femidom. Współczesne prezerwatywy kobiece nie przypominają jednak niczym swoich pierwotnych odpowiedników. Pierwsze prezerwatywy dla kobiet miały rozmiar małej reklamówki, były nieprzyjemne w użyciu i wydawały szeleszczące dźwięki podczas stosunku. Obecnie damskie kondomy są wykonywane z zupełnie innych, bardziej komfortowych i bardziej „cichych” materiałów. 

Nie należy stosować jednocześnie kobiecej i męskiej prezerwatywy.

Działanie kobiecej prezerwatywy

Kobiece prezerwatywy mają formę luźnej koszulki zakończonej pierścieniami na obu końcach. Wewnętrzny pierścień umieszczony po zamkniętej części prezerwatywy ma na celu jej prawidłowe umieszczenie i utrzymanie w pochwie. Po drugiej stronie prezerwatywa jest otwarta i to właśnie tą drogą wprowadzany jest członek. Prezerwatywa nawilżona jest lubrykantem.

Kondomy nowej generacji wykonywane są z syntetycznych nitryli lub naturalnego lateksu w przeciwieństwie do szeleszczących prezerwatyw starej generacji, które były wykonywane z poliuretanu.

Żeński kondom może być używany również podczas seksu analnego, zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

shutterstock
fot. shutterstock

Zakładanie damskiej prezerwatywy

Sprawne zakładanie kobiecej prezerwatywy wymaga wprawy. Zanim jednak rozpoczniesz jej aplikację, sprawdź datę ważności na opakowaniu. Nigdy nie używaj przeterminowanych prezerwatyw.

Prezerwatywę można założyć wcześnie, nawet do 8 godzin przed stosunkiem. Dzięki temu nie trzeba przerywać pieszczot, by założyć prezerwatywę tuż przed wprowadzeniem członka. Należy jednak pamiętać, by każdej prezerwatywy używać tylko raz. 

Zakładanie prezerwatywy:

  1. Przyjmij wygodną pozycję. Jedną nogę postaw wyżej na krześle lub sedesie.
  2. Ściśnij boki wewnętrznego pierścienia przy zamkniętym końcu prezerwatywy i prowadź go do pochwy tak jak tampon. Postaraj się wsunąć pierścień jak najdalej to możliwe.
  3. Upewnij się, że prezerwatywa nie jest skręcona i wyciągnij palec delikatnie, pozostawiając prezerwatywę w środku.
  4. Pierścień zewnętrzny powinien znajdować się poza wejściem do pochwy lub odbytu.
  5. Trzymaj prezerwatywę otwartą podczas wprowadzania członka do pochwy, by mieć pewność, że zostanie on umieszczony w prezerwatywie, a nie pomiędzy prezerwatywą a ścianką pochwy.

Usuwanie prezerwatywy:

  1. Skręć pierścień zewnętrzny, by utrzymać nasienie wewnątrz prezerwatywy podczas jej usuwania.
  2. Delikatnie wysuwaj prezerwatywę z pochwy, a następnie wyrzuć ją do śmietnika.

Prawidłowo stosowana prezerwatywa kobieca ma wysoką skuteczność, nawet 95 proc. Stwarza odpowiednią barierę dla plemników, które pozostają w prezerwatywie i nie przenikają do macicy.

Wady i zalety prezerwatywy dla kobiet

Kobiece prezerwatywy są dostępne bez recepty i mogą być stosowane przez wszystkie kobiety, o ile nie są one uczulone na materiały, z których wykonywane są prezerwatywy. Zaletą jest kontrola, jaką ma kobieta nad antykoncepcją. Nie musi ona polegać na mężczyźnie, może samodzielnie dbać o zabezpieczenie. Kondomy dla kobiet chronią w dużym stopniu przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Damskie prezerwatywy nie są jednak pozbawione wad. Dla wielu Pań sam proces zakładania takiej prezerwatywy jest nieprzyjemny. Pomimo ciągłego ulepszania tej metody trzeba się również liczyć z tym, że podczas stosunku mogą wystąpić nieprzyjemne doznania i pojawić się niepożądane dźwięki. Prezerwatywy kobiece są bowiem dosyć duże i bardziej kłopotliwe w użytkowaniu niż prezerwatywy dla mężczyzn, mogą się również wysuwać. Istnieje także ryzyko niewłaściwego umieszczenia członka – między prezerwatywą a ścianką pochwy.