Zamknij

Escapelle: jak działa? Dawkowanie, wskazania, skutki uboczne, cena

18.11.2020
Aktualizacja: 18.11.2020 16:05

Escapelle to lek przeznaczony do zapobiegania ciąży w przypadkach, gdy podczas stosunku płciowego nie zastosowano innych środków antykoncepcyjnych lub okazały się one zawodne. To tzw. ''tabletka po'', którą można przyjąć maksymalnie do trzech dni od stosunku. Jak działa Escapelle? Jakie ma skutki uboczne?

Escapelle/ KAROL SEREWIS/East News
fot. East News/ KAROL SEREWIS/East News

Escapelle to tabletka antykoncepcyjna stosowana w tzw. nagłych przypadkach. Jest to forma antykoncepcji awaryjnej, zwana też ''tabletką po stosunku''. Zadaniem Escapelle jest zapobieganie ciąży.

Skuteczność tabletki Escapelle zastosowanej czasie doby od zbliżenia wynosi nawet 99 proc. Jednak skuteczność Escapelle nie zawsze jest pełna. Zdarzają się przypadki, w których pomimo zażycia preparatu nie udaje się zapobiec niechcianej ciąży. Może dojść do zapłodnienia w sytuacji, gdy kobieta nie pamięta dokładnej daty współżycia bez zabezpieczenia lub gdy od stosunku minęło więcej niż 72 godziny.

Escapelle: działanie

Substancją czynną zawartą w leku jest lewonorgestrel, który wpływa na zapobieganie owulacji i tym samym chroni przed zapłodnieniem, pod warunkiem, że do stosunku płciowego doszło przed owulacją. Lewonorgestrel może też utrudniać implantację zapłodnionej komórki jajowej wywołując zmiany w endometrium.

Należy jednak wiedzieć, że gdy proces zagnieżdżenia zapłodnionej komórki w macicy już się rozpoczął, to preparat nie będzie skuteczny. Escapelle nie ma działania poronnego, nie prowadzi do przerwania ciąży, ma jej jedynie zapobiegać.

Skład Escapelle: jedna tabletka Escapelle zawiera 1500 µg lewonorgestrelu oraz skrobię ziemniaczaną, skrobię kukurydzianą, krzemionkę koloidalną bezwodną, stearynian magnezu, talk, laktozę jednowodną.

Escapelle: dawkowanie

Jedną tabletkę Escapelle należy przyjąć w ciągu maksymalnie 72 godzin, czyli trzech dni od odbycia niezabezpieczonego stosunku. Tabletka wykazuje najwyższą skuteczność przez kilka godzin po stosunku, z czasem jej skuteczność maleje. Optymalny czas połknięcia leku to 12 godzin od współżycia płciowego.

Tabletkę można zastosować niezależnie od cyklu menstruacyjnego, o ile miesiączka nie jest opóźniona. Preparat ten nie powinien być stosowany dwa razy podczas jednego cyklu menstruacyjnego, ponieważ wiąże się to z ryzykiem wystąpienia zaburzeń cyklu.

Jeżeli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki doszło do wymiotów, wówczas konieczne jest przyjęcie drugiej tabletki.

Escapelle: wskazania

Escapelle to tzw. ''tabletka po stosunku''. Wskazaniem do jej zastosowania jest odbycie stosunku bez zabezpieczenia lub gdy wykorzystane metody antykoncepcji okazały się nieskuteczne (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy).

Escapelle: przeciwwskazania

Escapelle nie mogą stosować kobiety, które mają nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. 

Preparat nie powinien być podawany kobietom, u których zdiagnozowano ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Należy poinformować lekarza, jeżeli występuje ciężki zespół złego wchłaniania, na przykład choroba Leśniowskiego-Crohna, bo w takich sytuacjach zachodzi prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności leku.

Karmienie piersią nie jest przeciwwskazaniem do zastosowania Escapelle, ale substancja czynna preparatu przenika do pokarmu, więc tabletkę należy zażyć bezpośrednio po karmieniu i zachować minimum 8 godzin odstępu do następnego karmienia.

Escapelle: skutki uboczne

U niektórych kobiet po zażyciu Escapelle mogą wystąpić niepożądane skutki uboczne. Najczęściej są to: bóle głowy, bóle podbrzusza, nudności, krwawienie niezwiązane z miesiączką, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, uczucie zmęczenia.

Rzadziej wystąpić mogą: zawroty głowy, wymioty, biegunka, tkliwość piersi.

Escapelle: cena, recepta

Escapelle można kupić wyłącznie na receptę. Preparat nie podlega refundacji.

Jedna tabletka Escapelle kosztuje ok. 40-60 złotych.

Escapelle, jak i druga dostępna w Polsce tabletka ''po'' ellaOne, były do 2017 roku dostępne w aptekach bez recepty. Jednak prawo zostało zmienione, a dostęp do antykoncepcji awaryjnej ograniczony.

ZOBACZ: Senat zagłosował za pigułkami "dzień po" tylko na receptę 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: medicover, ulotka dołączona do Escapelle