Zamknij

Polacy ograniczają dostęp do tabletek "dzień po" - Czesi sprzedają je przez internet

17.07.2017
Aktualizacja: 06.11.2020 13:57

23 lipca w życie ustawa dotycząca antykoncepcji awaryjnej. Pigułki ellaOne będą mogły być od najbliższej niedzieli sprzedawane wyłącznie na receptę. Tymczasem Czeski Państwowy Instytut Kontroli Leków dopuścił właśnie do sprzedaży kolejne tego rodzaju preparaty. Choć niektóre z nich będą sprzedawane przez internet, Polki nie będą mogły ich kupić online.

East News/Pixaby.com/CC0 Public Domain
fot. ---

Podczas gdy w Polsce ograniczono dostęp do tabletek "dzień po" i już od 23 lipca będzie je można nabyć wyłącznie na receptę, nasi sąsiedzi z południa postanowili wprowadzić na rynek farmaceutyczny kolejne tego typu preparaty. Czeskie przepisy są na tyle liberalne, że zezwalają na to, by zakupić tzw. antykoncepcję awaryjną także za pośrednictwem sklepów internetowych.

Niestety Polacy nie mogą liczyć na to, że uda się im zamówić np. tabletki ellaOne online. Nasze przepisy na to nie zezwalają. Nadal jednak zakup takich środków będzie możliwy w czeskich aptekach, które coraz częściej odwiedzają Polacy.

Zobacz także

(ANTYK)oncepcja po polsku: klauzula sumienia w aptekach, ograniczenie dostępu do leków

W Polsce coraz częściej możemy się spotkać z odmową sprzedaży nawet zwykłych środków antykoncepcyjnych. Do korzystania z klauzuli sumienia zachęca naszych rodzimych aptekarzy Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski, które wydało nawet specjalną ulotkę z instrukcją wyjaśniającą, w jaki sposób odmawiać sprzedaży antykoncepcji i na jakie paragrafy powoływać się wywieszając na drzwiach apteki specjalny komunikat dla tych, którzy chcieliby zakupić w danej placówce takie tabletki.

Zobacz także

Czym do skutkuje? Okazuje się, że ograniczając obywatelom prawo dostępu do leków, które są powszechnie dostępne bez recepty w większości Europejskich krajów, polskie władze napędziły popyt na tzw. turystykę medyczną. Polacy coraz częściej podróżują do sąsiednich krajów tylko po to, by zakupić konkretne preparaty lub skorzystać z usług medycznych, na jakie w Polsce trzeba czekać latami w kolejkach bądź z powodu konserwatywnych przepisów dostęp do nich jest utrudniony. Najbardziej korzystają na tym Czesi.

Polacy będą częściej jeździć po leki i usługi medyczne do Czech?

Jak grzyby po deszczu wyrastają w Czechach kliniki, w których można dokonać legalnej aborcji (do 12. tygodnia ciąży) lub inne ośrodki specjalizujące się w zabiegach, których ceny są niższe niż te, za jakie prywatnie muszą płacić Polacy.

Zobacz także

Już w najbliższą niedzielę 23 lipca w Polsce wejdą w życie przepisy ograniczające możliwość sprzedaży tabletek "dzień po". Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, która nie zgadza się z nowym status quo w tej kwestii, udostępnia informacje o lekarzach, którzy gotowi są wystawiać recepty na tego typu środki osobom będącym w nagłej potrzebie. Podobną pomoc za pośrednictwem mediów społecznościowych organizują także Lekarze Kobietom.

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 13.03.58
fot.

 

Zrzut ekranu 2017-07-17 o 13.06.12
fot.

Zobacz także