Zamknij

Dlaczego Twoja tabletka antykoncepcyjna jest nieskuteczna?

19.01.2016
Aktualizacja: 06.11.2020 13:52

Tabletki antykoncepcyjne są skuteczne w około 90 proc. w skali Pearla. Zastanawialiście się kiedyś skąd te 10 proc. nieplanowanych? Ano stąd, że czasem nieświadomie robimy coś co osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej.

Co osłabia działanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych? Sprawdź
fot. ---

Tabletki antykoncepcyjne są jedną z najbardziej popularnych metod zapobiegania ciąży. Niestety, nie wystarczy od czasu do czasu wziąć pigułki i niczym się nie martwić. Pewne zachowania czy leki mogą zmniejszać skuteczność hormonalnej metody antykoncepcyjnej.

Sprawdź, co może sprawiać, że tabletki hormonalne przestają działać.

Co się stanie, gdy zapomnisz wciąć tabletkę?

Regularne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych zapewni Ci maksymalną ochronę przed ciążą. Konieczne jest przyjmowanie jej codziennie, ponieważ składniki znajdujące się w niej nie pozostają w ciele na długo. Szybko przestają hamować owulację, a zapłodnienie jest bardziej prawdopodobne.

Co więcej, warto również zawsze brać je o tej samej porze dnia. Zwłaszcza jeśli przyjmujesz jednoskładnikowe tabletki zawierające tylko progesteron. Działają one tylko 24 godziny, więc warto ustawić sobie przypomnienie na telefonie i codziennie łykać je o tej samej godzinie.

A co jeśli zapomnisz wziąć jedną tabletkę? Wiele kobiet myśli, że wzięcie na drugi dzień podwójnej dawki załatwi sprawę. Faktycznie, może to zapobiec ciąży, ale z drugiej strony bardzo mocno podrażni również żołądek. Niewiele kobiet jest również w stanie utrzymać je w organizmie.

Kiedy tabletka antykoncepcyjna zaczyna działać?

Aby tabletki antykoncepcyjne były skuteczne, należy zacząć przyjmować je w odpowiednim momencie. Pierwszą tabletkę najlepiej wziąć w pierwszym dniu miesiączki. Wtedy działa natychmiastowo i zapłodnienie jest mało prawdopodobne.

Jeśli pierwszą tabletkę bierzesz w innym dniu cyklu, konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Wielu ginekologów zaleca wtedy dodatkowe stosowanie np. prezerwatywy przez cały okres przyjmowania pierwszego opakowania tabletek.

Jakie leki wpływają na tabletki antykoncepcyjne?

Przyjmowanie niektórych leków może obniżać skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Zawsze lepiej upewnić się, że łączenie antykoncepcji z innymi środkami nie zwiększa ryzyka zajścia w ciążę.

Na skuteczność tabletek hormonalnych mogą wpływać przede wszystkim antybiotyki, zwłaszcza te, w których znajdziesz takie substancje jak tetracykliny, penicyliny czy ryfampicyny.

Działanie antykoncepcji może osłabić się również, gdy przyjmujesz leki przeciwpadaczkowe. To dlatego, że znajdujące się w nich składniki pobudzają enzymy wątrobowe i metabolizowanie wszystkich związków oraz substancji jest o wiele szybsze. Co za tym idzie, tabletki antykoncepcyjne są usuwanie z organizmu w krótszym czasie, a ich działanie jest mniej skuteczne.

Nie oznacza to jednak, że kobiety chore na padaczkę nie mogą przyjmować antykoncepcji hormonalnej. Powinny jedynie skonsultować się ze swoim ginekologiem, który pomoże im dobrać odpowiedni środek.

Niepożądane reakcje mogą zachodzić również podczas przyjmowania niektórych leków przeciwgrzybiczych oraz stosowanych podczas terapii HIV.

Czy witamina C wpływa na tabletki antykoncepcyjne?

Okazuje się, że coś tak prozaicznego jak witamina C może obniżyć skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Chodzi o jej zbyt dużą zawartość w organizmie.

Znajdujący się w niej kwas askorbinowy zmienia wchłanianie pochodnej estrogenu – etynyloestradiolu, który jest składnikiem wielu tabletek antykoncepcyjnych. Zbyt duża zawartość związku sprawia, że cykl owulacyjny staje się nieregularny, a możliwość zajścia w nieplanowaną ciążę – większa.

Dolegliwości żołądkowe a antykoncepcja

Tabletki antykoncepcyjne mogą być również mniej skuteczne, gdy doskwierają Ci dolegliwości żołądkowe. Kilkudniowa biegunka albo bardzo częste wymioty mogą sprawić, że składniki z pigułki nie zostaną wchłonięte, a więc nie będą w stanie przeciwdziałać ciąży.