Zamknij

Chcesz testować żel antykoncepcyjny dla mężczyzn? Możesz zarobić ponad 16 tys. zł

03.02.2020 16:32
Chcesz testować żel antykoncepcyjny dla mężczyzn?
fot. Shutterstock

Uniwersytet stanowy w Kansas w USA oraz organizacja pozarządowa Population Council szukają 420 par, które przez dwa lata będą chciały testować skuteczność żelu antykoncepcyjnego dla mężczyzn. Można na tym zarobić prawie 16 tys. złotych.

Na uniwersytecie stanowym w Kansas w Stanach Zjednoczonych wymyślono żel antykoncepcyjny dla mężczyzn – NES/T. Preparat ten zawiera dwa składniki główne: lek progestagenowy – Nestorone (żeńskie hormony sterydowe) oraz męski hormon testosteron. Pierwszy blokuje funkcje testosteronu, powstrzymując jądra przed produkcją plemników. Drugi służy do uzupełnienia naturalnego poziomu tego hormonu i zapobiega działaniom niepożądanym wywołanym przez Nestorone, takim jak obniżenie libido, zmiany nastroju czy problemy z erekcją.

Obecnie ruszyła II faza testów klinicznych i finansująca prace nad NES/T organizacja pozarządowa szuka 420 par, które chciałby ten środek testować przez dwa lata i sprawdzić jego realną skuteczność (szacowaną obecnie ma na 90%). Za udział w eksperymencie i ponoszone ryzyko (nie tylko ciąży, ale również trądziku oraz przyrostu wagi) opłacana będzie zarówno partnerka (1140 dolarów, prawie 4500 zł), jak i partner (2985 dolarów, prawie 11 500 zł). Par poszukuje się w Ameryce Północnej, Południowej oraz Europie.

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn – jak stosować?

Przeźroczysta substancja ma być wmasowywana w ramiona mężczyzny co dwa dni przez 12 tygodni (hormonalny środek przez skórę przedostanie się do krwioobiegu i zacznie wpływać na produkcję plemników). W tym czasie naukowcy będą sprawdzać, czy pojawią się ewentualne skutki uboczne. Jeżeli w tym czasie poziom plemników nie obniży się, ta część testu przedłużona będzie o kolejne 16 tygodni. Gdy kontrolujący pacjenta lekarze uznają NES/T za skuteczny, rozpocznie się test prawidłowy, trwający kolejne 52 tygodnie. Po tym czasie para przejdzie 24-tygodniowy okres obserwacji.

Żel antykoncepcyjny dla mężczyzn – kto płaci?

Testy kliniczne sponsoruje organizacja pozarządowa Population Council, stworzona i opłacona w 1952 roku przez fundację rodziny Rockefellerów. Odpowiadała ona m.in. za testy kliniczne i wprowadzenie do obiegu w Stanach Zjednoczonych słynnej pigułki wczesnoporonnej RU-486.
Autorzy badania szacują, że zostanie ono zakończone we wrześniu 2021 roku (do lipca tego roku zostaną zebrane dane od osób stosujących ten żel). Wyniki zostaną opublikowane w 2022 r. Jeśli testy kliniczne II fazy powiodą się, zostanie uruchomiona faza III, mająca przekonać FDA, do dopuszczenia NES/T do sprzedaży.

Źródło: mirror.co.uk, focus.pl