Zamknij

Jak skuteczna jest Twoja metoda antykoncepcyjna? [INFOGRAFIKI]

Aleksandra Supryn
17.09.2015 15:52
Jak skuteczna jest Twoja metoda antykoncepcyjna? [INFOGRAFIKI]
fot. Jak skuteczna jest Twoja metoda antykoncepcyjna? [INFOGRAFIKI]

Wybór antykoncepcji jest obecnie ogromny. Możemy się zdecydować na tabletki, kremy, zastrzyki, wkładki czy prezerwatywy. Co więcej, dostęp do nich jest dość łatwy. Która z nich jest jednak najskuteczniejsza? 

Jaka jest najskuteczniejsza metoda antykoncepcji?

Od lat 30. skuteczność różnych metod antykoncepcji określa się na podstawie wskaźnika Pearla. Wskaźnik ten określa liczbę nieplanowanych ciąż, które przytrafiły się w ciągu roku 100 parom stosującym daną metodę antykoncepcyjną. Jeśli wskaźnik skuteczności prezerwatywy wynosi np. 2, znaczy to, że w ciągu 12 miesięcy dwie ze stu kobiet, które zabezpieczając się w ten sposób, zaszły w ciążę.

Obecnie odchodzi się jednak od tej metody i stosuje procentowe statystyki. Skuteczność antykoncepcji określa się na podstawie odsetka ciąż (w rozumieniu ‒ kiedy dochodzi do zapłodnienia) po roku stosowania danej metody.

Skuteczność metod antykoncepcyjnych w procentach

Każda metoda jest skuteczna jeśli używamy jej zgodnie ze wszystkimi zaleceniami. Niestety, nikt nie jest idealny: popełniamy błędy, zapominamy, mylimy się. To właśnie przez to skuteczność niektórych metod jest znacznie mniejsza niż na ulotce czy opakowaniu.

Najbardziej skuteczna metoda to implant hormonalny ‒ wynosi 99,95 proc. Mniej skuteczne metody to metody naturalne i mechaniczne. Wynika z tego, że nie stosujemy się to wszystkich zasad ich użytkowania.

Przygotowaliśmy dla Was wykresy. Zobacz, jaka jest procentowa skuteczność różnych metod antykoncepcyjnych.

fot.

Tabletki dwuskładnikowe: pierwszy składnik hamuje wydzielanie FSH, co uniemożliwia dojrzewanie pęcherzyków Graffa, a więc i komórek jajowych; drugi składnik hamuje owulację.

Tabletki jednoskładnikowe: zmieniają właściwości śluzu w szyjce macicy i utrudniają przenikanie plemników do dróg rodnych kobiety.

Implant hormonalny: to nowoczesna metoda polegająca na wszczepieniu kobiecie implantu podskórnego, który działa przez 5 lat, implant można usunąć w każdym momencie i odwrócić działanie antykoncepcyjne. Implant uwalnia progestagen, który skutecznie zapobiega ciąży.

Tabletka postkoidalna: zażywana po „niebezpiecznym” stosunki lub stosunku podczas, którego inna metoda zawiodła; tabletka opóźnia owulację, uniemożliwia spotkanie się jajeczka i plemnika lub uniemożliwia zagnieżdżenie się już zapłodnionego zarodka.

fot.

Damska prezerwatywa: mechaniczne urządzenie zakładane przez kobietę przed stosunkiem, umieszcza się ją w pochwie.

Gąbka dopochwowa: jest wykonana z pianki poliuretanowej, która nasączona jest środkiem plemnikobójczym. Wkłada się ją do pochwy na krótko przed stosunkiem i można pozostawić tam na ok. 30 godzin. Gąbka zapewnia ochronę przed ciążą przez cały czas kiedy jest w  środku, nieważne ile razy będziemy uprawiać seks.

Diafragma: kapturek dopochwowy, który zakłada się u ginekologa, należy usunąć go 24 godziny po założeniu.

fot.

Sterylizacja męska: inaczej wezektomia, polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodu lub nasieniowodów.

Sterylizacja damska: zabieg polegający na podwiązaniu jajowodów.

fot.

Środki plemnikobójcze: inaczej spermicydy, które niszczą plemniki, dostające się do ciała kobiety.

Globulki: wkłada się ją 15 minut przed stosunkiem, pod wpływem ciepła globulka zamienia się w pianę, która zatrzymuje większość plemników oraz niszczy je.

fot.

Stosunek przerywany: metoda polegająca na szybkim usunięciu penisa z pochwy niż przed wytryskiem.

Metoda Billingsów: rozpoznawanie początku i końca fazy płodności po konsystencji i wyglądzie śluzu.

Kalendarzyk: unikanie seksu w dniach uważanych za płodne.

Metoda objawowo-termincza: metoda polegająca na obserwacji więcej niż jednego wskaźnika płodności kobiety, np. śluzu i temperatury.

Komputer cyklu: urządzenie dokładnie określające w jakiej fazie cyklu znajduje się kobieta, urządzenie jest dostępne na polskim rynku, można je kupić i stosować w domu.