Tabletka "dzień po", czyli fakty i mity o antykoncepcji awaryjnej

09.02.2018
Aktualizacja: 07.11.2019 16:17
Tabletka "dzień po", czyli fakty i mity o antykoncepcji awaryjnej
fot. East News

W Polsce nawet ministrowi zdrowia zdarza się mylić z pigułkami wczesnoporonnymi środki zabezpieczające przed niechcianą ciążą po niezabezpieczonym stosunku, np. kiedy zawiodła nas antykoncepcja. Wymowne kompendium w formie prostej infografiki wyjaśni wszystko, o co wielu wstydzi się zapytać.

Historia tzw. antykoncepcji po stosunku sięga lat 60. XX wieku, kiedy to lekarze zaczęli przepisywać wysokie dawki zwykłych tabletek antykoncepcyjnych ofiarom gwałtów, by zapobiec u nich niechcianej ciąży. W latach 90. octan uliprystalu (substancję czynną ellaOne) zaczęto stosować do leczenia mięśniaków macicy. Wkrótce naukowcom udało się odkryć, że substancja ta ma również działanie antykoncepcyjne.

Na terenie Unii Europejskiej tabletki ellaOne wprowadzono do sprzedaży w 2009 roku. 5 lat wcześniej dostępna była z kolei obecnie druga pod względem popularności tabletka "dzień po", Escapelle, zawierająca lewonorgestrel. 

EllaOne można stosować maksymalnie do 5 dni po stosunku, zaś Escapelle tylko przez 3 doby od tego momentu. Po zmianach w prawie oba preparaty dostępne są w Polsce wyłącznie na receptę (choć zgodnie z rekomendacją Europejskiej Agencji Leków ellaOne niemal w całej UE dostępna jest w aptekach i można ją kupić bez zalecenia lekarza). Ma to spore znaczenie zwłaszcza, kiedy liczy się czas, a tego w nagłych sytuacjach zwykle brakuje.

Zobacz także

Fakty i mity o tabletce "dzień po"

Sprawdźcie w naszej galerii, co jeszcze warto wiedzieć na temat tabletek "dzień po", na temat których w Polsce prowadzi się tak wiele dyskusji.

Zobacz także

Jak działa tabletka "dzień po"?

Nie zwiększa ryzyka zakrzepicy, jak niektóre środki antykoncepcji awaryjnej, nie ma wpływu na przyszłą płodność kobiety, ale jeśli będziemy ją nadużywać, może szkodzić zdrowiu, dlatego powinno się ją przyjmować tylko w sytuacjach "awaryjnych". 

Jednym z największych mitów dotyczących tego typu środków są pogłoski o tym, że zażywają je nastolatki. Badania potwierdzają, że w rzeczywistości osoby poniżej 18. roku życia stanowią jedynie 2 procent kupujących ten lek.

Zrzut ekranu 2018-02-09 o 17.37.14

Zobacz także

źródło: 121doc.com