Lekarze apelują o używanie maseczek podczas seksu i gry wstępnej

03.09.2020
Aktualizacja: 03.09.2020 19:36
Koronawirus a seks. Lekarze apelują o używanie maseczek
fot. Shutterstock

Bez całowania, z maseczką na twarzy – tak zdaniem ekspertów powinien wyglądać seks podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Dowiedz się, o czym jeszcze pary powinny pamiętać.

Pandemia związana z koronawirusem SARS-CoV-2 to trudny czas dla par, a także dla osób, które lubią nawiązywać niezobowiązujące relacje seksualne. Intymność, bliskość, tak bardzo pożądane podczas seksu, w dobie pandemii stanowią zagrożenie. Zwracają na to uwagę kanadyjscy lekarze, którzy wydali zalecenia dotyczące zachowania bezpieczeństwa podczas wykonywania czynności seksualnych. Przedstawiła je dr Theresa Tam, dyrektor ds. zdrowia publicznego w Kanadzie.

W oświadczeniu napisano: "Zdrowie seksualne jest ważną częścią naszego ogólnego zdrowia. Jednak seks może być skomplikowany w czasach Covid-19". Dodano, że ryzyko zarażenia koronawirusem rośnie, gdy ludzie angażują się w relacje z osobami spoza ich gospodarstwa domowego. A więc seks z partnerem/ partnerką mieszkającymi pod jednym dachem jest bezpieczniejszy niż seks z przypadkową osobą.

Bez całowania z maseczką na twarzy 

Jeśli jednak mimo zagrożenia chcemy taką znajomość "skonsumować", kanadyjscy lekarze mają kilka rad:

  • odmawiajmy seksu, jeśli nasz partner ma objawy COVID-19,
  • nie całujmy się podczas wykonywania czynności seksualnych,
  • podczas seksu i gry wstępnej miejmy zasłonięte usta i nos maseczką.

Lekarze przypominają również, że podczas seksu należy pamiętać nie tylko o maseczce, ale i o prezerwatywach (one chronią również przed innymi chorobami zakaźnymi). Sugerują również ograniczenie spożywania alkoholu i innych substancji, by móc świadomie – bez wspomagaczy – podejmować bezpieczne dla zdrowia decyzje.

Przed i po seksie... myjcie ręce

W podobnym tonie wypowiadali się brytyjscy edukatorzy seksualni. Na stronach brytyjskiej organizacji charytatywnej prowadzącej kampanię na rzecz HIV i zdrowia seksualnego, Terrence Higgins Trust, znalazły się poniższe porady:

  1. Najlepszym partnerem seksualnym podczas pandemii jesteś ty lub ktoś, z kim mieszkasz.
  2. Od kontaktów z przypadkowymi nieznanymi osobami bezpieczniejsza jest masturbacja lub wykonanie sekstelefonu.
  3. Jeśli uprawiasz seks z osobami spoza gospodarstwa domowego, ograniczyć ich liczbę i postaraj się, jak najwięcej o nich dowiedzieć (m.in. czy miały kontakt z osobami chorymi).
  4. Jeśli twój partner/ partnerka mają objawy COVID-19, zrezygnujcie z bliskości lub – jeśli to nie możliwe – izolujcie się, by nie zarazić innych osób.
  5. Pamiętajcie, że wirus jest przenoszony przez ślinę, więc unikajcie czynności, które zwiększają ryzyko zarażenia (całowania się, seksu oralnego, analnego).
  6. Unikajcie pozycji, w których jesteście twarzą w twarz.

I najważniejsza rada, zarówno kanadyjskich, jak i brytyjskich ekspertów, przed seksem i po seksie... myjcie i dezynfekujcie ręce.

Źródło: CNN/ BBC