Zamknij

Drzemki w ciągu dnia wpływają na psychikę. Chodzi o “pamięć strachu”

Alicja Bartosiak
27.12.2022 12:46

Popołudniowe drzemki to dobry sposób na szybką regenerację w ciągu dnia. Taki nawyk może być jednak niekorzystny dla naszej psychiki, zwłaszcza jeśli przechodzimy trudny czas. Według naukowców krótkie drzemki mogą wzmacniać pamięć o traumatycznych wydarzeniach.

Tak drzemki wpływają na psychikę. Ważne badanie
fot. Shutterstock

Drzemki w ciągu dnia uważane są raczej za zdrowy nawyk. Dodają energii, poprawiają nastrój, łagodzą stres. To dużo lepszy sposób na zmęczenie niż kawa… Jednak nie dla wszystkich. Według naukowców z Uniwersytetu w Tybindze oraz z Uralskiego Uniwersytetu Federalnego, krótki sen może wpływać na tworzenie i konsolidację wspomnień strachu w pamięci długotrwałej. Co to dokładnie oznacza?

Nawet dwugodzinna drzemka może nasilać stany lękowe

Autorzy badania wyjaśniają, że drzemki u niektórych z nas wzmacniają pamięć o traumatycznych, trudnych doświadczeniach. Dotyczy to szczególnie osób z tendencją do stanów lękowych, ataków paniki. Z drzemek powinniśmy zrezygnować w trudnych momentach, np. podczas żałoby. Konsolidacja pamięci, czyli zamiana wspomnień z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej, zachodzi właśnie podczas snu.

W trakcie badania uczestnicy przed i po drzemce przechodzili przez tzw. paradygmat warunkowania strachu. Słyszeli dwa neutralne tony, pierwszy ton zawsze był puszczany przed głośnym hałasem, z kolei drugi neutralny ton nie był sparowany z żadnym dodatkowym dźwiękiem. Reakcja strachu była badana za pomocą elektroencefalografii (EEG) przed i po śnie Eksperymenty potwierdziły, że dwugodzinna drzemka w ciągu dnia wzmacnia wspomnienie lęku, które wywołano u badanych przed zaśnięciem.

– Zrozumienie wpływu snu w sytuacjach, w których dochodzi do traumy emocjonalnej, jest ważne dla kształtowania skutecznych strategii behawioralnych z osobami, które przeżyły jakąkolwiek katastrofę, osobami z zaburzeniem panicznym czy zespołem stresu pourazowego. Gdybyśmy stwierdzili, że wpływ snu na pamięć strachu był podobny do innych rodzajów pamięci, takich jak pamięć epizodyczna (pamięć wydarzeń życiowych), to dla osób, które przeżyły katastrofę, korzystne byłoby pozostawanie w stanie czuwania po traumie – mówi dr Jurij Pawłow z UrFU oraz z Uniwersytetu w Tybindze.

W najbliższym czasie naukowcy chcą przeprowadzić podobne badania na grupie pacjentów, którzy znajdują się w stanie wegetatywnym, by sprawdzić, w jaki sposób tworzone są traumatyczne wspomnienia i czy sen ma na to wpływ.

Źródło: Y. G. Pavlov, N. V. Pavlova, S.Diekelmann, B. Kotchoubey “Fear memory in humans is consolidated over time independently of sleep”,,,Cognitive, Affective, & Behavioral Neuroscience", link.springer.com [dostęp 27.12.2022]