Zamknij

Jesteś niewyspany? Twój mózg reaguje tak, jakbyś był pijany

Monika Piorun
08.11.2017 08:50

Brak snu może działać na nas podobnie jak spożycie nadmiernych ilości alkoholu - przekonują naukowcy na łamach Nature Medicine. Skutki niewyspania mogą być szczególnie niebezpieczne dla kierowców, choć dotąd nie istnieją żadne regulacje, które mogłyby zapobiec konsekwencjom opóźnionej reakcji osób prowadzących pojazdy. Czas na zmiany?

East News/affen ajlfe/flickr.com/CC BY 2.0

Powszechnie wiadomo, że sen ma ogromne znaczenie dla naszego organizmu. Pozwala się nam zregenerować i nabrać sił do dalszego funkcjonowania, ma wpływ na funkcjonowanie naszych hormonów. Jeśli jednak zaburzymy proces snu i znacznie skrócimy czas, jaki poświęcamy na nocny odpoczynek, to rezultaty takiego działania, mogą być dla nas dużo bardziej dotkliwe niż się nam dotąd wydawało. Dlaczego?

Opóźniona reakcja na bodźce przez brak snu

Naukowcom z Los Angeles i Tel Awiwu udało się udowodnić, że niedobór snu (deprywacja) doprowadza do wyraźnego spadku wydajności neuronów płata skroniowego, w którym analizowane są bodźce wizualne oraz dane, które gromadzone są w naszej pamięci. Komórki nerwowe przestają wtedy pracować tak wydajnie, jak kiedy jesteśmy wyspani. Ich zachowanie można porównać do skutków nadmiernego spożycia alkoholu - uważa dr Itzhak Fried z Uniwersytetu w Tel Awiw.

Odkrycia udało się uczonym dokonać podczas badań aktywności mózgów pacjentów cierpiących na epilepsję (padaczkę). Chorzy oczekiwali na operację wszczepienia elektrod (blokujących źródło wstrząsów epileptycznych i pozwalających śledzić, w jaki sposób zachowuje się ponad 1,5 tys. komórek nerwowych). Wymagało to od nich powstrzymywania się od snu. Przebywanie w stanie czuwania, miało szybciej doprowadzić do ataku padaczki.

Naukowcom udało się wtedy przeprowadzić dodatkowe testy, które wykazały, że im bardziej epileptycy byli senni, tym wolniej docierały do ich świadomości przekazywane im informacje. Kiedy pokazywano im różne obrazy i proszono o ich najszybsze skategoryzowanie, badani mieli z tym problem - tym większy, im bardziej byli niewyspani. 

Zaćmienie umysłu - skutek niedoboru snu

headache-1910644_1280
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

Badania, których wyniki opublikowano na łamach Nature Medicine potwierdziły, że niedobór snu spowalnia przetwarzanie danych wizualnych, gromadzonych w naszej pamięci. Dzieje się tak z powodu zaburzeń, do których dochodzi w niewyspanym mózgu pomiędzy neuronami. Fale mózgowe funkcjonują wtedy wolniej.

- Nawet jeśli część mózgu jest w stanie działać sprawnie, to jednak pod wpływem braku wystarczającej ilości snu inne rejony zapadają w drzemkę, powodując chwilowe zaćmienie umysłu - tłumaczy dr Itzhak Fried.

Warto dodać, że niedawno udało się odkryć 7 genów odpowiedzialnych za bezsenność. Naukowcy wykazali wtedy, że brak snu powoduje, że nasz mózg dosłownie "sam się zjada". Na dodatek nieodpowiednia ilość czasu na sen może zwiększać ryzyko takich chorób jak depresja, napady lęku czy zaburzenia emocjonalne, przeszkadza też prawidłowo funkcjonować naszym hormonom, przez co możemy mieć problem z wagą.

Zobacz także

Niewyspani są jak pijani?

- Udało się nam zauważyć, że deprywacja snu (przerywany lub zbyt krótki czas na nocny odpoczynek) prowadzi do upośledzenia aktywności neuronów - wyjaśnia dr Yuval Nir z Uniwersytetu Telawiwskiego w Izraelu. Przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami w tym stanie zajmuje dużo więcej czasu. Proces ten jest wolniejszy niż u osób, które są wyspane. 

Naukowcy przyznali, że niewyspany umysł zachowuje się podobnie, jak po spożyciu przez nas alkoholu.

Nieadekwatna ilość snu wywołuje w mózgu podobne reakcje, jak u osób pijanych - potwierdza dr Itzhak Fried.

- Nie istnieją jednak żadne standardy medyczne lub prawne, które pozwalałyby identyfikować przemęczonych kierowców w taki sam sposób, jak robi się to w przypadku tych pijanych - dodaje naukowiec. Czas na zmiany? Niewyspani kierowcy mieliby być traktowani jak ci, którzy wsiadają za kierownice pod wpływem alkoholu? Jak sądzicie?

 

Zrzut ekranu 2017-11-08 o 09.03.02
fot.
fot. pixaby.com/CC0 Public Domain

źródło: Nature Medicine/Medical News Today

________

zdrowie.radiozet.pl/π