Zamknij

Lepiej spać razem czy osobno? Naukowcy nie mają wątpliwości

10.06.2022 10:33

Wiele osób w długoletnich związkach śpi osobno, głównie ze względu na wygodę. Jednak czy takie rozwiązanie jest dobre dla zdrowia? Nowe badania wykazały, że dla naszego organizmu dzielenie łóżka z partnerem jest korzystniejsze. Dlaczego?

Lepiej sprać razem czy osobno? Nowe badanie
fot. Shutterstock

Według niektórych badaczy to jak śpią zakochani ludzie, świadczy o tym, jak silna jest ich relacja. O ile wspólny sen może być ważny dla związku, osobne łóżka nie muszą być objawem kryzysu. Czasem wybieramy takie rozwiązanie z prostego powodu – chcemy się wyspać. Niektórzy z nas śpią bardzo niespokojnie, potrzebują więcej przestrzeni, to naturalne. Okazuje się jednak, że spanie samemu wcale nie poprawia jakości naszego snu… Do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie (USA), którzy dokładnie przeanalizowali sen ponad tysiąca osób w wieku produkcyjnym.

Osoby, które dzielą łóżko z partnerem, lepiej się wysypiają

Naukowcy z Arizony w swoim badaniu wykorzystali takie narzędzia jak skala senności Epworth, wskaźnik nasilenia bezsenności i ocena bezdechu. Wyniki, które uzyskali, wyraźnie wskazują, że osoby, które przez większość nocy dzieliły łóżko z partnerem, miały mniejszy problem z bezsennością niż ci, którzy spali samodzielnie. Spanie z partnerem to też inne korzyści, m.in.:

Naukowcy dowiedli też, że regularne spanie z partnerem obniża ryzyko depresji, lęku i stresu. Wiąże się też z większym wsparciem społecznym i wyższą satysfakcją z życia i związku. O ile spanie z partnerem jest korzystne dla zdrowia, spanie z dzieckiem może zwiększać stres.

– Spanie z romantycznym partnerem lub małżonkiem wykazuje ogromne korzyści dla zdrowia snu, w tym zmniejszenie ryzyka bezdechu sennego, nasilenia bezsenności sennej i ogólną poprawę jakości snu – powiedział główny autor Brandon Fuentes, pracujący na wydziale psychiatrii University of Arizona.

Badania są kolejnym dowodem na to, że okoliczności, w których śpimy, mają ogromny wpływ na stan naszego zdrowia.

– Niewiele badań naukowych tym się zajmuje, ale nasze odkrycia sugerują, że to, czy śpimy sami, czy z partnerem, członkiem rodziny lub zwierzęciem domowym, może mieć wpływ na nasz sen –  powiedział współautor badania, dr Michael Grandner.

Autor: Paweł Wernicki