Zamknij

Dlaczego budzisz się o trzeciej nad ranem? Nie chodzi o duchy

08.11.2021
Aktualizacja: 16.11.2021 13:58

Trzecia nad ranem to według wielu legend godzina duchów i demonów. To pewnie pierwsza myśl wielu osób, które budzą się właśnie o tej porze. Jednak budzenie się o trzeciej nad ranem może być związane ze stanem naszego zdrowia. O jakich dolegliwościach świadczy budzenie się w środku nocy?

Dlaczego budzisz się o trzeciej nad ranem? 5 przyczyn
fot. Shutterstock
  1. Problemy z płucami
  2. Zaburzenia pracy wątroby
  3. Przewlekły stres
  4. Schorzenia jelit
  5. Zbliżający się zawał

Każdy z nas potrzebuje snu. Budzenie się w nocy wyniszcza naszą psychikę i ciało. Sprawia, że organizm nie jest wystarczająco dotleniony, a my nie mamy siły normalnie funkcjonować. Bezsenność wzmacnia stany depresyjne i napady lęku. Zaburzenia snu to nie tylko nieprzesypianie wielu godzin podczas nocnego wypoczynku, ale również nagłe wybudzenia ze snu. Istnieje wiele schorzeń, które mogą przyczyniać się do tego typu problemów. 

Większości z nas regularne pobudki o trzeciej nad ranem kojarzą się z horrorami. Według wielu opowieści to godzina, kiedy duchy wykazują szczególną aktywność. Nic dziwnego, że kiedy budzimy się o tej porze, czujemy strach i niepewność. O ile sporadyczne przebudzenie się w nocy zdarza się wielu osobom i  nie powinno nas niepokoić, regularne pobudki o stałych porach mogą być sygnałem wysyłanym przez chorujące ciało. Jakie są najczęstsze zdrowotne przyczyny pobudek o trzeciej nad ranem?

Problemy z płucami

Między trzecią a piątą rano krew pompuje tlen do mięśni. Pobudki, problemy z oddychaniem i kaszel w tych godzinach mogą być objawem chorób oskrzeli lub płuc.

Zaburzenia pracy wątroby

Około trzeciej w nocy wątroba wykazuje największą aktywność. To właśnie wtedy narząd ten oczyszcza organizm z toksyn i zanieczyszczeń. Pobudki około trzeciej nad ranem świadczą o złej kondycji wątroby lub nieprawidłowej diecie (zbyt duża ilość tłuszczu, picie alkoholu przed snem).

Przewlekły stres

O trzeciej nad ranem nasz organizm powoli się budzi. Jeśli w ciągu dnia odczuwamy duży niepokój i stres, w środku nocy może przedwcześnie aktywować się układ nerwowy współczulny, co powoduje pobudki. Podwyższony poziom stresu i skoki ciśnienia utrudniają ponowne zaśnięcie. O trzeciej rano sen jest najmniej jakościowy, dlatego organizm może „przypominać” sobie o stresie. Budzenie się o trzeciej nad ranem to dolegliwość, z którą często zmagają się osoby przeżywające żałobę.

Schorzenia jelit

Budzenie się o trzeciej nad ranem może być jednym z symptomów chorób jelit. Nad ranem nasze jelita zaczynają pozbywać się zanieczyszczeń. O tej porze najefektywniej pracuje jelito grube. Jeżeli budzi nas ból brzucha i nagła potrzeba skorzystania z łazienki, może to oznaczać choroby jelit.

Zbliżający się zawał

Częste budzenie się między trzecią a piątą nad ranem może zwiastować zawał. Jeżeli pobudkom towarzyszy przyśpieszone tętno i zmiany ciśnienia, należy skonsultować się z kardiologiem. Między godziną trzecią a szóstą rano następuje najwięcej zgonów spowodowanych zawałami. Według specjalistów, nad ranem zwiększa się gęstość krwi, co sprzyja jej krzepnięciu.

Źródło: healtline.com, selene.pl