Zamknij

Klasyczny dzwonek czy ulubiony utwór? Rodzaj budzika ma znaczenie

04.02.2020 09:39

Rodzaj budzika może mieć wpływ na efektywność w pracy - donoszą naukowcy. Ma to szczególne znaczenie dla osób, które od rana muszą działać na pełnych obrotach, na przykład lekarzy czy ratowników medycznych.

Rodzaj budzika może wpływać na efektywność w pracy
fot. Shutterstock

Naukowcy z Uniwersytetu RMIT postanowili sprawdzić, czy rodzaj budzika ma wpływ na poranną efektywność. W badaniu wzięło udział 50 ochotników. Po przebudzeniu wypełniali oni internetową ankietę, w której oceniali poziom czujności. Okazało się, że osoby, które miały ustawioną melodyjkę, wyżej oceniały swoją przytomność umysłu od osób, które rano budziły mechaniczne dźwięki. Wyniki opublikowano w prestiżowym czasopiśmie naukowym PLOS One.

- Uważamy, że ostry dźwięk typu „bip, bip, bip” może dezorientować mózg, podczas utwory muzyczne, takie jak „Good vibrations" The Beach Boys czy "Close to Me" The Cure, mogą pomóc przejść w stan przebudzenia w bardziej efektywny sposób - powiedział koordynator badania, Stuart McFarlane z Uniwersytetu RMIT.

Autorzy badania podkreślają, że ich ustalenia mogą mieć szczególne znaczenie dla osób, które z samego rana muszą wykazywać się ponadprzeciętną przytomnością umysłu. W tej grupie znajdują się m.in. piloci, zawodowi kierowcy, lekarze, ratownicy medyczni czy operatorzy maszyn.

- Jeśli nie obudzisz się prawidłowo, wydajność pracy może ulec obniżeniu na okres do czterech godzin, co stwarza ryzyko poważnych wypadków - ostrzega McFarlane.

Źródło: medicalxpress.com