Oceń
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji wykazali, że brak snu skutkuje zmniejszoną zdolnością do prawidłowego odczytywania emocjonalnego wyrazu twarzy innych osób. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature and Science of Sleep”.
Brak snu zmniejsza wrażliwość na emocje innych
Naukowcy z Uppsali chcieli sprawdzić, czy po nieprzespanej nocy ludzie będą dłużej wpatrywać się w twarze radosne, gniewne i pełne strachu niż w twarze neutralne oraz czy ekspresja twarzy jest wtedy postrzegana inaczej.
Wykorzystując eye-tracking – czujnik, który wykrywa, na co patrzy dana osoba w czasie rzeczywistym – szwedzcy naukowcy przeprowadzili eksperyment na 45 młodych mężczyznach i kobietach, aby sprawdzić, w jaki sposób brak snu wpływa na sposób, w jaki ludzie badają i oceniają twarze wyrażające różne emocje. W ramach badania uczestnicy spędzili jedną noc bez snu, a drugą noc podczas której mogli spać przez osiem godzin. Ruchy gałek ocznych mierzono za każdym razem rano.
Badaczom udało się wykazać, że niewyspani młodzi dorośli oceniają twarze pełne złości jako mniej godne zaufania, ale zdrowo wyglądające. Co więcej, twarze neutralne i pełne strachu wydają im się wtedy mniej atrakcyjne. – W przypadku niedoboru snu badani spędzali mniej czasu, skupiając wzrok na twarzach. Ponieważ mimika ma kluczowe znaczenie dla zrozumienia stanu emocjonalnego innych osób, mniej czasu poświęcanego na fiksację wzroku na twarzach po braku snu może zwiększać ryzyko niedokładnej lub zbyt późnej interpretacji stanu emocjonalnego innych osób – wyjaśnia Lieve van Egmond, pierwsza autorka pracy i doktorantka na Wydziale Nauk Chirurgicznych Uniwersytetu w Uppsali.
Niedospani mają słabsze kontakty społeczne
Wyraz twarzy ma kluczowe znaczenie dla interakcji społecznych. Dlatego też mniejsza ilość czasu poświęcona na analizę twarzy innej osoby może wiązać się z problemami w interakcjach społecznych, np. z niedokładną i opóźnioną oceną jej stanu emocjonalnego.
– Odkrycie, że osoby cierpiące na niedobór snu w naszym eksperymencie oceniały twarze pełne złości jako mniej godne zaufania i zdrowo wyglądające, a twarze neutralne i pełne strachu jako mniej atrakcyjne, wskazuje, że utrata snu wiąże się z bardziej negatywnymi wrażeniami odnośnie do innych osób. Może to skutkować mniejszą motywacją do interakcji społecznych – ocenia prof. Christian Benedict, neurolog i główny autor pracy.
– Uczestnikami badania byli młodzi dorośli. Nie wiemy zatem, czy nasze wyniki można uogólnić na inne grupy wiekowe. Ponadto nie wiemy, czy podobne wyniki można by zaobserwować u osób cierpiących na chroniczną bezsenność – wyjaśnia Lieve van Egmond.
Źródło: Neuroscience News / Uppsala University
Oceń artykuł