Zamknij

Depresja i schizofrenia mają związek z florą jelitową. „Trzeba uwzględnić to podczas terapii”

17.09.2021
Aktualizacja: 17.09.2021 10:40

Osoby z chorobami, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe czy schizofrenia, mają inną florę w jelitach niż ludzie zdrowi – do takiego wniosku doszli badacze z Wielkiej Brytanii. Być może pozwoli to na skuteczniejsze terapie zaburzeń zdrowia psychicznego.

Zdrowie psychiczne ma związek z mikrobiomem jelit
fot. Shutterstock

Naukowcy z King’s College London ustalili, że u osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak depresja, schizofrenia, zaburzenia dwubiegunowe czy lękowe występują podobne cechy mikrobiomu jelitowego. Informacja ukazała się na łamach pisma „JAMA Psychiatry”.

Mikrobiom jelitowy ma związek ze zdrowiem psychicznym

Wnioski są wynikiem analizy 59 dotychczasowych badań przeprowadzonych w różnych częściach świata. Dotyczyły one zależności pomiędzy bakteriami zamieszkującymi przewód pokarmowy a różnymi zaburzeniami zdrowia psychicznego u dorosłych osób.
Jak zaobserwowali naukowcy, mikorobiom jelitowy osób z depresją, schizofrenią, zaburzeniami lękowymi i zaburzeniami dwubiegunowymi charakteryzował się często niedoborem bakterii produkujących kwas masłowy i działających przeciwzapalnie (Faecalibacterium oraz Coprococcus) oraz podwyższonym poziomem mikrobów o działaniu prozapalnym (Eggerthella).

Na podstawie składu flory jelitowej nie można jednak na razie zdiagnozować konkretnej choroby. – Choć bakterie te nie stanowią biomarkerów, te wyniki sugerują, że zdrowie mikrobiomu jelitowego powinno być uwzględniane podczas leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego – komentują autorzy.

– O ile nam wiadomo, jest to pierwsze badanie, które ocenia zmiany w mikrobiomie jelitowym związane z różnymi zaburzeniami psychicznymi oraz ich potencjał jako biomarkera – powiedział profesor Allan Young, główny badacz z Instytutu Psychiatrii, Psychologii i Neurologii King's College London. – Staje się coraz bardziej jasne, że odpowiednia flora jelitowa jest ważna dla szeroko pojętego zdrowia psychicznego – dodał.

Co to jest mikrobiom jelitowy?

Mikrobiom (mikrobiota) jelitowy to ogół mikroorganizmów, które zamieszkują przewód pokarmowy człowieka. Są to bakterie, wirusy, grzyby i inne rodzaje drobnoustrojów, które na ogół żyją w symbiozie z człowiekiem. Prawidłowy skład mikrobiomu jelitowego sprawia, że organizm funkcjonuje poprawnie, natomiast zaburzenia w jego składzie mogą niekorzystnie odbić się na zdrowiu, powodując nie tylko problemy jelitowe, ale także alergie, otyłość czy, jak się okazuje, także zaburzenia związane z psychiką.

Źródło: PAP / DOI: 10.1001/jamapsychiatry.2021.2573 / Californianewstimes.com