Oceń
- Ryzyko psychozy wzrasta ponadtrzykrotnie
- Na czym polegają zaburzenia psychotyczne?
- Co to jest toksoplazmoza?
Nie musisz od razu pozbywać się z domu swojego ukochanego mruczka – to zupełnie niepotrzebne. Choć australijskie badania rzeczywiście wykazały, że ekspozycja na toksoplazmozę może zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju psychozy u młodych osób, to jedynie w jednej grupie: u ludzi, którzy już znajdują się w grupie ryzyka zaburzeń zdrowia psychicznego. Tak wynika z nowego badania australijskiej organizacji naukowej Orygen.
Ryzyko psychozy wzrasta ponadtrzykrotnie
Naukowcy z Orygen przeprowadzili długoterminowe badanie u 96 osób w wieku od 15 do 30 lat, które były pacjentami kliniki Personal Assessment and Crisis Evaluation (PACE) w Melbourne i spełniały kryteria wysokiego ryzyka zaburzeń zdrowia psychicznego.
Odkryli, że uczestnicy, u których wystąpiły zaburzenia psychotyczne, mieli znacznie wyższy poziom przeciwciał przeciwko toksoplazmozie w porównaniu z tymi, u których psychoza nie wystąpiła. Narażenie na toksoplazmę było związane z ponadtrzyipółkrotnym wzrostem ryzyka wystąpienia psychozy (dokładnie 3,6 razy).
Główny badacz, profesor Paul Amminger z Orygen, powiedział, że celem badania było odkrycie czynników ryzyka, które mogą pomóc zidentyfikować osoby z bezpośrednim ryzykiem rozwoju psychozy. – Stwierdziliśmy, że ekspozycja na Toxoplasma gondii może przyczyniać się do wystąpienia objawów psychotycznych i zwiększać ryzyko pojawienia się psychozy u osób z bardzo wysokim ryzykiem takich zaburzeń – powiedział profesor Amminger. – Jeśli nasze odkrycie potwierdzi się w dużych badaniach, wykrycie przeciwciał toksoplazmozy może stać się markerem biologicznym w kalkulatorach ryzyka szacujących indywidualne ryzyko wystąpienia psychozy u młodych osób spełniających kryteria wysokiego ryzyka – wyjaśnił badacz.
Na czym polegają zaburzenia psychotyczne?
Psychoza to zaburzenie psychiczne, w którym upośledzony jest odbiór rzeczywistości. Osoba z psychozą nie potrafi odróżnić rzeczywistości od fikcji. Ma urojenia i halucynacje. Wierzy w rzeczy, które inni postrzegają jako dziwne i nierealne.
Na psychozę zapadają najczęściej osoby młode. Płeć nie ma znaczenia. Psychoza dotyka mężczyzn między 15. a 30. rokiem życia i kobiet między 15. a 35. rokiem życia. Szacuje się, że od 4 do 5 proc. młodych ludzi w którymś momencie życia przechodzi epizod psychotyczny. Większość z nich jest całkowicie uleczana.
Co to jest toksoplazmoza?
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez Toxoplasma gondii – pierwotniaka, który występuje w przewodzie pokarmowym u kotów i w tkankach u niemal wszystkich ssaków.
Zakażenie przenoszą przez koty i większość ludzi, którzy z nimi mieszkają, w pewnym momencie się zaraża. Zakażenie zwykle przebiega bez objawów – nie jest zresztą tożsame z chorobą, która występuje niezwykle rzadko. Szacuje się, że znaczna część ludzi na świecie może być bezobjawowo zakażonych Toxoplasma gondii. W Polsce zakażonych może być nawet 40-60 proc. całej populacji. Warto pamiętać, że osoba raz zakażona nie ulega ponownemu zakażeniu, chyba że będzie to pierwotniak innego szczepu (np. może się tak zdarzyć podczas pobytu w innym kraju).
Pierwotne (po raz pierwszy) zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii jest natomiast groźne dla kobiet w ciąży, bo może upośledzać rozwój płodu. Natomiast przebycie przed ciążą zakażenia tym pierwotniakiem pozwala na nabycie wystarczającej odporności.
Źródło: Neurosciencenews.com / Psychologia.edu.pl / Mp.pl
Oceń artykuł