Zamknij

Dezintegracja osobowości – kiedy psychika przestaje działać tak, jak powinna

25.09.2018
Aktualizacja: 09.02.2021 23:10

Dezintegracja osobowości to jeden ze stanów zaburzeń osobowości. Polega na rozpadzie umiejętności poznawczych, emocjonalnych i motywacyjnych. Osoba zmagająca się z dezintegracją osobowości ma problem z dostosowaniem się, zachowaniem spójności.

Dezintegracja osobowości
fot. Shutterstock

Dezintegracją nazywa się taki stan, w którym osłabieniu lub całkowitemu rozpadowi podlega integralność danej struktury. W odniesieniu do psychiki człowieka o dezintegracji mówi się w kontekście osłabienia bądź całkowitego rozpadu wewnętrznej organizacji psychiki.

W takim przypadku osoba z zaburzeniem ma problem z codziennym, właściwym funkcjonowaniem: odczuwa sprzeczne emocje, doznaje ambiwalencji uczuć, nie potrafi właściwie oceniać. Co trzeba wiedzieć?

Dezintegracja osobowości – objawy

Dezintegracja osobowości jest stanem, który wymaga konsultacji i pomocy specjalisty. Osoba zmagająca się z tym zaburzeniem traci zdolność czynności poznawczych, motywacyjnych i emocjonalnych. Nie dostrzega i nie potrafi zinterpretować relacji między nimi, a także często traci panowanie nad swoim zachowaniem.

O dezintegracji osobowości można mówić również w przypadku:

  • Ambiwalencji uczuć (odczuwania jednocześnie pozytywnych i negatywnych emocji wobec tego samego obiektu, osoby, sytuacji)
  • Utraty zdolności oceniania sytuacji
  • Utraty zdolności miary i przeżywania sytuacji
  • Poczucia odrealnienia, zmiany otaczającego świata
  • Utraty własnej tożsamości, poczucie bycia obcą osobą we własnym ciele.

Pierwszym i najbardziej wyraźnym objawem dezintegracji osobowości jest niezrozumiałe, często chaotyczne i pozbawione sensu zachowanie osoby z zaburzeniami. Początkowa faza zaburzeń osobowości polegających na dezintegracji objawia się poczuciem izolacji, niezrozumienia świata, obcości. Prowadzi to do wycofania się z życia społecznego i stopniowego zamykania się w swoim świecie.

Dezintegracja osobowości to najbardziej charakterystyczny objaw psychoz o podłożu schizofrenicznym.

Dezintegracja osobowości - leczenie

Dezintegrację psychiczną można z powodzeniem leczyć. Najważniejsze jest zauważenie problemu i zgłoszenie się po pomoc do specjalisty. Leczenie dezintegracji osobowości jest takie samo, jak w przypadku innych zaburzeń osobowości: to psychoterapia, czasem uzupełniana lekami.

Podjęcie psychoterapii – indywidualnej bądź grupowej to pierwszy i najważniejszy krok. Drugim równie istotnym czynnikiem jest skoncentrowanie się na zrozumieniu swojego problemu i przepracowanie go z terapeutą.

Osoba zmagająca się z dezintegracją osobowości powinna być nieustannie wspierana przez swoich bliskich – poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa, a także akceptacji przez nich jest niezwykle istotne. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne, najczęściej w przypadku stanów lękowych, zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Terapia lekami polega na wyciszeniu i uspokojeniu. W skrajnych przypadkach potrzebne są leki psychotropowe.

Skuteczność psychoterapii wynosi nawet do 70%, a ostateczny rezultat leczenia uzależniony jest także od rodzaju zaburzeń oraz stopnia, w jakim są już utrwalone.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.