Oceń
Dezintegracją nazywa się taki stan, w którym osłabieniu lub całkowitemu rozpadowi podlega integralność danej struktury. W odniesieniu do psychiki człowieka o dezintegracji mówi się w kontekście osłabienia bądź całkowitego rozpadu wewnętrznej organizacji psychiki.
W takim przypadku osoba z zaburzeniem ma problem z codziennym, właściwym funkcjonowaniem: odczuwa sprzeczne emocje, doznaje ambiwalencji uczuć, nie potrafi właściwie oceniać. Co trzeba wiedzieć?
Dezintegracja osobowości – objawy
Dezintegracja osobowości jest stanem, który wymaga konsultacji i pomocy specjalisty. Osoba zmagająca się z tym zaburzeniem traci zdolność czynności poznawczych, motywacyjnych i emocjonalnych. Nie dostrzega i nie potrafi zinterpretować relacji między nimi, a także często traci panowanie nad swoim zachowaniem.
O dezintegracji osobowości można mówić również w przypadku:
- Ambiwalencji uczuć (odczuwania jednocześnie pozytywnych i negatywnych emocji wobec tego samego obiektu, osoby, sytuacji)
- Utraty zdolności oceniania sytuacji
- Utraty zdolności miary i przeżywania sytuacji
- Poczucia odrealnienia, zmiany otaczającego świata
- Utraty własnej tożsamości, poczucie bycia obcą osobą we własnym ciele.
Pierwszym i najbardziej wyraźnym objawem dezintegracji osobowości jest niezrozumiałe, często chaotyczne i pozbawione sensu zachowanie osoby z zaburzeniami. Początkowa faza zaburzeń osobowości polegających na dezintegracji objawia się poczuciem izolacji, niezrozumienia świata, obcości. Prowadzi to do wycofania się z życia społecznego i stopniowego zamykania się w swoim świecie.
Dezintegracja osobowości to najbardziej charakterystyczny objaw psychoz o podłożu schizofrenicznym.
Dezintegracja osobowości - leczenie
Dezintegrację psychiczną można z powodzeniem leczyć. Najważniejsze jest zauważenie problemu i zgłoszenie się po pomoc do specjalisty. Leczenie dezintegracji osobowości jest takie samo, jak w przypadku innych zaburzeń osobowości: to psychoterapia, czasem uzupełniana lekami.
Podjęcie psychoterapii – indywidualnej bądź grupowej to pierwszy i najważniejszy krok. Drugim równie istotnym czynnikiem jest skoncentrowanie się na zrozumieniu swojego problemu i przepracowanie go z terapeutą.
Osoba zmagająca się z dezintegracją osobowości powinna być nieustannie wspierana przez swoich bliskich – poczucie zrozumienia i bezpieczeństwa, a także akceptacji przez nich jest niezwykle istotne. W niektórych przypadkach stosuje się także leczenie farmakologiczne, najczęściej w przypadku stanów lękowych, zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Terapia lekami polega na wyciszeniu i uspokojeniu. W skrajnych przypadkach potrzebne są leki psychotropowe.
Skuteczność psychoterapii wynosi nawet do 70%, a ostateczny rezultat leczenia uzależniony jest także od rodzaju zaburzeń oraz stopnia, w jakim są już utrwalone.
Oceń artykuł