Zamknij

6 oznak świadczących o tym, że osoba ma skłonności psychopatyczne

28.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 12:15

Siła perswazji psychopatów jest z niczym nieporównywalna. O ich zdolności przenikania cudzej psychiki krążą legendy. Kiedy rozmawia się z psychopatą, niekiedy trudno uwierzyć, że coś jest z nim nie tak. Wszyscy mamy tendencję do  złego zachowania, ale nie każdy jest psychopatą. Jak zdemaskować psychopatę w swoim otoczeniu? Poznaj 6 kluczowych oznak.

Zdemaskowany psychopata
fot. Shuttesrtock

Psychopatia: charakterystyka

Psychopatia sama w sobie nie jest uznawana za zaburzenie psychiczne. Najnowsze wydanie podręcznika zaburzeń psychicznych (DSM-5) wymienia je jako podtyp antyspołecznego zaburzenia osobowości, ale to, co nazywamy „psychopatią” w potocznym języku, odnosi się do jednej z osobowości w tak zwanej ciemnej triadzie osobowości.Mroczna triada jest konstelacją narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu.

W filmach psychopaci są często przedstawiani jako seryjni zabójcy, ale w rzeczywistości niewielu psychopatów jest przestępcami. Mogą być odnoszącymi sukcesy dyrektorami generalnymi, dyrektorami firm, najlepszymi administratorami uniwersytetów, pracownikami biurowymi, ambitnymi studentami, pasywnie agresywnymi partnerami lub złośliwymi sąsiadami. Czy jesteś jednym z nich? Oto 6 objawów psychopatii. Jeśli większość z nich brzmi ci znajomo, ty lub ktoś z twojego otoczenia może mieć skłonności psychopatyczne.

1. Jesteś bardziej racjonalny niż inni

Tak długo, jak dzieje się coś niepokojącego, ty nie wpadasz w negatywne emocje, takie jak strach, smutek, żal lub desperacja. To sprawia, że jesteś dobry w rozwiązywaniu złożonych problemów i możesz bez problemu pracować pod presją. Ludzie, którzy znajdują się w sytuacji zagrażającej życiu, mają większą szansę na przeżycie, jeśli ty tam jesteś, ponieważ działasz szybko i strategicznie.

2. Jesteś inną osobą w różnych okolicznościach

Zachowujesz się jak kameleon. Możesz dostosować swoje zachowanie do każdej sytuacji, w której się znajdziesz. Jesteś biegły w posługiwaniu się pochlebstwami i komplementami, aby zdobyć zaufanie innych ludzi. Jesteś "dobrym" aktorem lub aktorką - potrafisz naśladować emocje i odgrywać rolę, dokładnie takiej, jakiej wymaga sytuacja. Możesz być zabawny, czarujący i zabawny, innym razem sprawiasz wrażenie obojętnego, niedostępnego, nieprzyjemnego.

3. Łatwo cię nudzą inni ludzie

Potrzebujesz pompowania adrenaliny, aby uniknąć nudy. Aby tego uniknąć, ciągnie cię do niebezpiecznego życia i przebywania w dużej grupie ludzi. Kiedy robi się zbyt nudno, masz tendencję do manipulowania ludźmi, aby zaspokoić twoją ciągłą potrzebę stymulacji.

4. Często działasz impulsywnie

Masz tendencję do działania według kaprysu, wykazując niepotrzebnie ryzykowne zachowanie charakteryzujące się brakiem rozważenia konsekwencji. To może być tak niewinne, jak oglądanie filmów do 4:00 rano, nawet jeśli wiesz, że musisz wstać rano do pracy. 

5. Często kłamiesz i nawet nie jesteś pewien, dlaczego to robisz

Nawet gdy mówienie prawdy nie jest problemem, często kłamstwem odpowiadasz na pytania innych. Od czasu do czasu kłamiesz, aby zwrócić na siebie uwagę lub zaprezentować się w jak najlepszym świetle. Jedyną rzeczą, która cię motywuje, jest sam akt kłamstwa. Dla ciebie kłamstwo jest prawie sztuką.

6. Rzadko bierzesz odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ zawsze widzisz winnego w kimś innym

Rzadko przyjmujesz odpowiedzialność za swoje czyny, ponieważ gdy coś pójdzie nie tak, masz wrażenie, że to nie twoja wina. Raczej winni są inni ludzie lub okoliczności za twoje nieszczęścia. Jeśli nie dotrzymujesz obietnicy złożonej przyjacielowi, to dlatego, że twój szef wymaga od ciebie zbyt wiele. Jeśli konsekwentnie spóźniasz się do pracy, to dlatego, że twoja współlokatorka rano zajmuje ci łazienkę. Nie masz skłonności do żalu, winy lub wyrzutów sumienia.

Źródło: Psychology Today

Przeczytaj: Co sprawia, że w osobie rozwija się rys psychopatyczny?