Zamknij

Otyłość: od diety odchudzającej ważniejsze jest zdrowie

10.08.2020 09:49

Dieta i ćwiczenia to nie wszystko. Kanadyjscy naukowcy twierdzą, że lekarze powinni podchodzić do osób z otyłością bardzo indywidualnie. Nie dla każdego rygorystyczna dieta i katorżnicze ćwiczenia będą odpowiednim rozwiązaniem. Zdaniem naukowców ważniejsze jest ogólne zdrowie niż usilne odchudzanie. 

Otyła kobieta
fot. Shutterstock

Naukowcy przekonują, że osoby otyłe powinny przede wszystkim dążyć do tego, aby być zdrowe, a nie odchudzać się za wszelką cenę. Kanadyjscy badacze twierdzą, że obecnie zbyt duży nacisk kładzie się na dietę i ćwiczenia, a to nie zawsze jest dla osoby otyłej zdrowe.

Zdrowie ważniejsze niż dieta

Chociaż kanadyjscy eksperci z różnych towarzystw medycznych przekonują na łamach „Canadian Medical Association Journal”, że nie deprecjonują diety i ćwiczeń, a redukcja masy ciała w przypadku osób z otyłością pomaga uzyskać poprawę zdrowia, to jednocześnie twierdzą, że najlepsza masa ciała dla danej osoby nie musi pokrywać z zalecaną powszechnie ''idealną masą ciała'', zgodną ze wskaźnikiem BMI.

W przypadku otyłości konieczne jest indywidualne podejście do każdej osoby, dlatego zaleceń nie powinno się stosować zbyt restrykcyjnie.

Ximena Ramos-Salas z Obesity Canada powiedziała w rozmowie z BBC News, że otyłość od dawna kojarzona jest z niezdrowym stylem życia, a osoby otyłe nadal obwiniają się za to, jak wyglądają. Tymczasem na otyłość składa się jednak wiele przyczyn, np. predyspozycje genetyczne lub stresy. Niektóre osoby mają ogromne trudności z zachowaniem zalecanej masy ciała.

Ramos-Salas zwraca uwagę, że zalecenia, by mniej jeść, nie wystarczą. Z wielu badań wynika, że osoby, które się odchudziły, po pewnym czasie znowu tyją. Zdaniem autorki zaleceń dla lekarzy, od diety odchudzającej ważniejsza jest zdrowa, dobrze zbalansowaną dieta i regularne ćwiczenia.

Kanadyjskie zalecenia kierowane są do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, opublikowano je po raz pierwszy od 2006 r. W zaleceniach podkreśla się, że niektóre osoby z otyłością mogą potrzebować wsparcia terapeutycznego, innym warto zaproponować operację bariatryczną, polegająca na zmniejszeniu pojemności żołądka. Podstawowym założeniem jest jednak indywidualne i kompleksowe podejście do każdej osoby otyłej bez zbędnego oceniania i dyskryminacji.

Źródło: naukowawpolsce.pap.pl