Zamknij

Stres działa na nasz organizm jak... fast food! Zaskakujące odkrycie

Monika Piorun
18.10.2017 19:39

Napięcie, jakie towarzyszy nam, kiedy jesteśmy zdenerwowani, zmienia florę bakteryjną jelit w podobny sposób, jak po zjedzeniu "śmieciowego jedzenia". Naukowcy przekonują, że dotyczy to zwłaszcza kobiet.

pixaby.com/CC0 Public Domain

Gardzisz hamburgerami, ale ciągle się stresujesz? Niestety okazuje się, że możesz sobie szkodzić niemal tak samo, jak po zjedzeniu ociekającego tłuszczem fast food - nawet jeśli w ogóle nie ma go w Twoim menu. Dlaczego? Wszystko przez to, w jaki sposób nasza flora bakteryjna zachowuje się w nerwowej sytuacji.

Wiele wskazuje na to, że stres może prowadzić do fizycznych zmian w naszych jelitach. To niezwykłe zjawisko w największym stopniu dotyczy kobiet - dowodzi na łamach Scientific Reports zespół naukowców z Wielkiej Brytanii (Birgham Young University) oraz Chin (Shanghai Jiao Tong University). Jak to w ogóle możliwe?

Kobiety dosłownie tyją przez stres?

Zaskakujące odkrycie dotyczące fizycznej reakcji na stres zostało na razie potwierdzone wyłącznie podczas badań na myszach laboratoryjnych, ale badacze twierdzą, że podobne zjawisko zachodzi także u ludzi. 

8-tygodniowe gryzonie podzielono na dwie grupy - ze względu na płeć. Połowie samic i połowie samców przez 16 tygodni podawano do jedzenia wysokotłuszczową karmę a następnie przez kolejnych 18 dni poddawano działaniu stresu.

Choć osobniki płci męskiej wykazywały tendencję do przejawiania silniejszych reakcji lękowych, to jednak po przebadaniu ich mikrobiomu, nie udało się wykazać wyraźnych zmian.

Flora bakteryjna samic w reakcji na stres zmieniała się natomiast w taki sposób, jak wśród osobników karmionych wysokotłuszczową karmą. Mimo że samce bardziej się bały nerwowych sytuacji, to jednak tylko u samic pod wpływem nadmiernego napięcia dochodziło do wyraźnych zmian mikrobiomu.

Zobacz także

Zajadasz stres? Teraz wiemy, dlaczego!

Prof. Laura Bridgewater z Brigham Young University tłumaczy, że stres wpływa nie tylko na naszą psychikę, ale i na mikrobiom - w przypadku płci żeńskiej.

* (Chcesz oglądać filmik z polskimi napisami? Pamiętaj, żeby ustawić opcję tłumaczenia w ustawieniach!)

Zdaniem badaczy zjawisko, które udało się im zaobserwować może wyjaśniać, w jaki sposób ludzki organizm reaguje na stres w zależności od płci. Wyniki badań mogą przybliżyć zrozumienie, m.in. dlaczego napięcie nerwowe może przyczyniać się do fizycznych zmian w kobiecych organizmach.

Panie, które nadmiernie się stresują, mogą bowiem przejawiać m.in. tendencję do tycia, częściej też skarżą się na zaburzenia psychiczne, jednak skutki tych problemów paradoksalnie często są dużo bardziej dotkliwe dla panów - to oni częściej popełniają samobójstwa i działają w afekcie. 

Zobacz także

źródło: Science Daily/Nature Scientific Reports
Laura C. Bridgewater, Chenhong Zhang, Yanqiu Wu, Weiwei Hu, Qianpeng Zhang, Jing Wang, Shengtian Li, Liping Zhao. Gender-based differences in host behavior and gut microbiota composition in response to high fat diet and stress in a mouse model. Scientific Reports, 2017; 7 (1) DOI: 10.1038/s41598-017-11069-4

_____

zdrowie.radiozet.pl/π