Zamknij

Jak długo powinien trwać uścisk dłoni? Po tym czasie wywołuje niepokój [Wideo]

14.10.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 16:53

Przedłużający się uścisk dłoni to oznaka dominacji. Szkoccy naukowcy wyliczyli, ile powinno trwać przywitanie, żeby pozostawiło pozytywne wrażenie.

uścisk dłoni
fot. Shutterstock

Kojarzysz tę scenę? Dwóch polityków pędzi na oślep z wyciągniętą ręką, żeby podać sobie dłoń. Trwa wyścig, kto pierwszy, kto mocniej, kto dłużej. Niepisana próba sił. Uśmiechy błyszczą, knykcie bledną, flesze strzelają. Naukowcy podpowiadają, jak długo ściskać dłoń rozmówcy, żeby osiągnąć swój cel, nie tracąc przy tym animuszu.

W przedłużaniu powitania w nieskończoność przoduje amerykański prezydent Donald Trump. Jego aktualny rekord wynosi 19 sekund i został ustanowiony podczas wizyty premiera Japonii Shinzo Abe w 2017 roku w Białym Domu. Męczy już samo oglądanie tej sceny.

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Dundee sprawdzili, jak długo powinien trwać uścisk dłoni, żeby pozostawił pozytywne wrażenie. Z analizy wynika, że są to zaledwie trzy sekundy. Po tym czasie pewność siebie maleje i pozostaje niepokój, co może skutkować osłabieniem interakcji.

Eksperci podkreślają, że równie ważny co czas uścisku jest sposób podania dłoni. Osoba, która chce zdominować relację, podaje ją wierzchem do góry, próbując nakryć dłoń partnera. Sposobem na wybrnięcie z pozycji przegranego jest nakrycie uścisku drugą dłonią.

Źródło: bbc.com