Zamknij

Połowa Polaków nie wykorzystuje całego urlopu! Ile powinny trwać idealne wakacje?

Monika Piorun
20.07.2018 18:30

Najrzadziej przysługujące dni wolne w pracy biorą najbardziej wykwalifikowani pracownicy. Najdłużej na urlopach przebywają zaś menedżerowie, kasjerzy, sprzedawcy i osoby bez konkretnego fachu – wynika z badań Monitor Rynku Pracy w Polsce. W 2017 roku statystyczny pracujący Polak miał 10 dni zaległego urlopu. Jak długo powinno się odpoczywać, by miało to najlepszy wpływ na nasze zdrowie? Nowe wyniki badań mogą wprawić niektórych w zdumienie...

Połowa Polaków nie wykorzystuje całego urlopu! Ile powinny trwać idealne wakacje?
fot. Shutterstock

Co drugi Polak na etacie nie wykorzystał pełnego urlopu

Aż 54 proc. pracowników w Polsce nie wykorzystało całego, przysługującego im urlopu w pracy. W 2017 roku pozostało im do wykorzystania średnio 10 dni wolnego. Wyniki badań wskazują, że większości ludzi na etacie wystarczają długie weekendy i jedynie krótkie, najwyżej kilkudniowe wakacje.

Najrzadziej wolne biorą specjaliści, najlepiej wykwalifikowani w swojej dziedzinie – tylko 41. proc z nich wykorzystało wszystkie dni urlopu, inżynierowie i kierownicy średniego szczebla.

Na wakacjach najdłużej przebywają zaś menedżerowie wyższego szczebla (57 proc. z nich skorzystało z pełnego urlopu), niewykwalifikowani robotnicy (56 proc.) oraz kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta, z których ok. 53 proc. wykorzystało wszystkie przysługujące im dni wolne w pracy.

Średnio Polakom na etacie przysługiwało 10 dni wolnych, których w 2017 roku nie wykorzystali na wakacje. Jaki to ma wpływ na ich zdrowie? Czy są przez to bardziej narażeni na wypalenie zawodowe?

Choć przez lata sądzono, że dwu- a nawet trzytygodniowa przerwa od pracy pozwala nam najlepiej wypocząć, to jednak obecnie odchodzi się od tej tezy. Okazuje się, że im dłużej odpoczywamy, tym trudniej wrócić nam potem do codziennych obowiązków. Dochodzenie do rutyny, którą wcześniej wypracowaliśmy, może nas potem zmęczyć dużo bardziej niż urlop. Jak więc znaleźć złoty środek?

8 dni – tyle wg naukowców powinny trwać idealne wakacje

Jak dowodzą psycholodzy z Uniwersytetu Tampere w Finlandii, optymalny wypoczynek powinien trwać nie dłużej niż 8 dni! Rezultaty wieloletnich badań prowadzonych pod kierunkiem dr Jessici de Bloom wskazują, że 8 dni przerwy od pracy daje największe korzyści dla naszego organizmu. Dlaczego? 

Zdaniem naukowców przez pierwsze 2 dni urlopu wbrew pozorom stresujemy się bardziej niż gdybyśmy po prostu byli w pracy i wykonywali swoje rutynowe zadania. Niektórzy mogą mieć nawet z tego powodu gorączkę, migrenę lub cierpieć na dolegliwości żołądkowe.

Dopiero po 3 dniach przestajemy się denerwować, emocje opadają, obniża się nam ciśnienie, stajemy się spokojniejsi, mamy lepszy nastrój i łatwiej zasypiamy. Szczyt szczęścia osiągamy 8. dnia wakacji.

Potem dochodzi do odwrotnej sytuacji i zamiast jeszcze bardziej cieszyć się z urlopu, to... zaczynamy być niespokojni! Nasze samozadowolenie wbrew pozorom z każdym kolejnym dniem jest mniejsze. 

Fińscy psycholodzy uważają, że ośmiodniowa przerwa w pracy pozwala nam najlepiej wypocząć, wyregulować czas snu i sprawić, że po powrocie do pracy będziemy bardziej kreatywni, twórczy i nabierzemy ochoty do dalszej aktywności. Im dłużej zaś będziemy oderwani od naszych codziennych obowiązków, tym trudniejszy czeka nas powrót do rzeczywistości. 

3-dniowy weekend i krótki urlop, czyli ile odpoczywać, by osiągnąć najlepsze efekty dla zdrowia

Zrzut ekranu 2018-07-20 o 18.11.52
fot.
fot. Shutterstock

Co ciekawe, badania dr Jessici de Bloom wskazują, że weekendy powinny trwać nie 2, ale 3 dni! Dopiero po 3 dobach odpoczynku możemy bowiem odczuć wyraźną ulgę i się odstresować. Zdaniem psycholożki lepiej pracować nawet przez 10 godzin przez 4 dni w tygodniu i mieć dzięki temu 3 wolne dni w tygodniu, niż chodzić do pracy przez 5 dni i mieć krótszy weekend.

Pewne jest za to, że odpoczynek i przerwa od pracy – nawet krótka – ma niebagatelne znaczenie dla zdrowia i ogólnej kondycji naszego organizmu.

Amerykański National Health Institute ostrzega, że osoby, które w ogóle nie korzystają z wakacji, są bardziej narażone na zawał serca (dotyczy to zwłaszcza mężczyzn, którzy przez brak urlopu są aż o 30 proc. bardziej narażeni na atak serca).

Nawet kilkudniowe oderwanie się od codziennego stresu nie pozostaje też bez wpływu na naszą długość życia. Wyniki badań dr Elissy Epel z San Francisco oraz dr Esther Strenberg z University of Arizona wskazują bowiem na to, że pracując bez przerwy nasze telomery skracają się o około 3 procent. Wakacje są jednak w stanie wydłużyć końcówki naszych chromosomów aż o 10 procent. Odpoczywając dosłownie młodniejemy, a nie robiąc sobie żadnych przerw – zwyczajnie się starzejemy. Im dłużej unikamy urlopu, tym bardziej sobie szkodzimy – bez względu na to, czy wykorzystamy wszystkie przysługujące nam dni wolne, czy nie...

 

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

źródło: Główny Urząd Statystyczny/Monitor Rynku Pracy/The Huffington Post

____________

zdrowie.radiozet.pl/π