Zamknij

Specjalny gen decyduje o szczęśliwym małżeństwie

22.02.2021
Aktualizacja: 22.02.2021 12:02

Czy może być tak, że o szczęśliwym małżeństwie decydują geny? Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas sugerują, że pewna mutacja genu CD30 może wpłynąć na większe zadowolenie z relacji w związku na wczesnym etapie zaangażowania.

Szczęśliwe małżeństwo to może być sprawa genów
fot. Shutterstock
  • Szczęście w małżeństwie a gen CD30. Naukowcy wskazują na pewne powiązanie.
  • Mutacja genu „CD38” determinuje wdzięczność i ogólne poczucie zadowolenia ze związku.

Geny determinują szczęście

Można by rzec, że biologia kolejny raz nas zaskakuje. Szczęście małżeńskie to nie tylko nasze starania, ale również geny. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Arkansas. W "Nature Scientific Reports" opublikowano pogłębioną analizę, według której osoby z pewną mutacją genu CD38 mają zdecydowanie większą skłonność do zadowolenia z relacji, częściej wykazują cechy i sposób postrzegania rzeczywistości, które przyczyniają się do budowania udanych związków.

Wcześniej przeprowadzone zostało badanie, w którym wykazano, że wariant genu CD38 nazywany "CC" ma związek ze skłonnością do odczuwania wdzięczności. Naukowcy, pod kierunkiem psycholożki, Anastasji Makhanovej, postanowili sprawdzić, czy może to mieć jakieś konsekwencje.

- Satysfakcja w małżeństwie jest zwykle początkowo wysoka, ale ma potem tendencję spadkową. Chcieliśmy się przekonać, czy problemy z utrzymaniem tej satysfakcji u nowożeńców mogą mieć jakieś uwarunkowania genetyczne - wyjaśnia prof. Anastasji Makhanova.

Mutacja genu „CC” otwiera na szczęście

Genetyczne badania na nowożeńcach sprawdzało, czy istnieje korelacja między obecnością mutacji "CC" a poziomem zaufania, skłonnością do wybaczania i ogólnym poczuciem małżeńskiej satysfakcji przez pierwszych kilka lat po ślubie. Okazało się, że faktycznie podejście do życia, obserwowane częściej u osób z mutacją "CC", sprzyjało udanym relacjom.

loader

Autorzy wykorzystali dane 71 par nowożeńców. Ich DNA pobrano trzy miesiące po ślubie, wtedy także odpowiadali na szereg pytań ankietowych, dotyczących ich związku. Ankiety wypełniali potem przez trzy kolejne lata, co cztery miesiące. Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas porównali wyniki badań ankietowych u osób z różnymi wariantami genu CD38. Okazało się, że, u tych z wariantem "CC", ankiety potwierdzały cechy ważne w utrzymaniu małżeńskiej satysfakcji.

Okazało się, że "osoby z wariantem "CC" były bardziej zgodne w związku, częściej odczuwały wdzięczność wobec żony czy męża, były bardziej skłonne do wybaczania partnerowi, deklarowały większy poziom małżeńskiej satysfakcji niż osoby z wariantem "AC/AA”".

Warto podkreślić, że same geny to za mało. Zawsze należy połączyć to z osobowością. Szczęście, również to małżeńskie, ma wieloaspektowy wymiar. Prof. Bogdan Wojciszke, uznany psycholog społeczny, wskazuje, że to sama decyzja o zaangażowaniu się w relację w dużej mierze decyduje o szczęśliwym życiu w związku. Prof. Makhanova dodaje, że choć wyniki wskazują, że osobom z wariantem "CC" łatwiej o przekonanie, że są w związku szczęśliwe, nie oznacza to, że bez tego wariantu szczęście jest niemożliwe. To, że ktoś nie ma tego wariantu genu, nie oznacza, że jest skazany na małżeńskie problemy. To oznacza tylko, że być może w pewnych sprawach będzie się musiał nieco bardziej starać.

Źródło: Nature Scientific Reports