Zamknij

7 ważnych sygnałów, że związek będzie trwały

03.11.2022
Aktualizacja: 03.11.2022 16:47

Nie ma chyba osoby, która wchodząc w nowy związek nie zastanawiałaby się, jak długo ta relacja przetrwa. Choć początki zwykle są euforyczne, dopiero życie pokazuje, ile zostaje z pierwszych porywów miłości. Doświadczona terapeutka par zdradza, po czym można poznać, że związek będzie trwały. Oto 7 ważnych sygnałów.

Sygnały świadczące o trwałym związku
fot. Shutterstock
  1. Długoletni związek czy krótka przygoda?
  2. 7 sygnałów świadczących o trwałości związku

Każdy nowy związek jest jednocześnie bardzo delikatny, ale też silny. Choć na początkowych etapach relacji partnerzy stąpają po grząskim gruncie, to jednocześnie są całkowicie zaangażowani w szczęście drugiej osoby. Nawet wtedy jednak u wielu rodzi się pytanie: czy będzie to tylko wspaniała przygoda, czy też relacja stanie się udanym i długim związkiem. Doświadczona psycholożka i terapeutka par dr Randi Gunther na stronach Psychology Today wyjaśnia, po czym poznać, czy związek jest krótkotrwałą przygodą czy też zmierza w kierunku długoterminowej relacji.

Długoletni związek czy krótka przygoda?

Dr Gunther, która od ponad 40 lat pracuje z parami, uważa, że nauczyła się rozpoznawać związki, które mają szansę przerodzić w dobrą i długotrwałą relację i że z dużym prawdopodobieństwem można przewidzieć losy danego związku. Wiedza o tym, dokąd zmierza relacja, może być pomocna również dla partnerów – daje im perspektywę, czego mogą się spodziewać w przyszłości. Doświadczeni randkowicze z pewnością wiedzą już, że najlepszym sposobem, by przetrwać początkowy czas niepewności w nowym związku jest to, by dać z siebie jak najwięcej, a relacji odpowiednią ilość czasu, który ją zweryfikuje. Warto jednak wiedzieć, jakie sygnały świadczą o tym, czy związek ma szansę stać się trwały.

7 sygnałów świadczących o trwałości związku

Według dr Gunther, o tym, że związek najpewniej będzie trwały, mogą świadczyć następujące sygnały:

1. Partnerzy mają poczucie komfortu

Nie chodzi tutaj o chodzenie w starych kapciach czy nierozciągniętym dresie, ale o coraz większą, rosnącą łatwość bycie z drugą osobą. Chodzi o rodzaj bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i autentyczności. Wygląda to trochę tak, jakby obaj partnerzy z czasem coraz bardziej się lubili. Mają łatwość bycia razem, a także rozdzielania się. Są zaangażowani, ale nie uwięzieni. Mogą odpowiedzieć na prośbę „nie” lub „tak”  bez obawy, że zostanie to odebrane jako odrzucenie.

2. Zmniejsza się liczba drobnych sprzeczek

Gdy mija kilka pierwszych namiętnych miesięcy związku, partnerzy zwykle zaczynają znajdować w sobie małe wady i się na nich skupiają. To powoduje częste sprzeczki i napięcie. Natomiast jeśli z czasem liczba tych drobnych, powtarzających się, irytujących i w sumie bezsensownych zdarzeń zmniejsza się, to oznaka, że związek zmierza w kierunku głębszego zaangażowania. Zastępuje je poszukiwanie rozwiązań i kompromisów, które sprawiają, że partnerzy mają poczucie, że ich potrzeby są szanowane.

3. Krótkoterminowe wyzwania nie niszczą większych celów

Jeśli związek będzie trwały, perspektywa wspólnej przyszłości się wydłuża. Dobre związki rodzą się z małych kompromisów i negocjacji, które prowadzą przez obecne działania do bardziej odległych celów. Są w tym pozbawione nadmiernego pośpiechu i skupiania się na szybkim wyniku, ponieważ partnerzy wierzą, że jeśli teraz zrobią coś dobrze, to przyszłość będzie taka, jaką zaplanowali.

4. Partnerzy stają się bezinteresowni

To zrozumiałe, że jeśli jedna osoba daje coś drugiej, to oczekuje wzajemności – tak dzieje się również w związkach. Każda ze stron oczekuje, że otrzyma czas, energię czy poświęcenie od partnera, ale w trwałym związku partnerzy wiedzą, że czas i sposób może takiej wymiany być różny, wierząc jednocześnie, że będzie ona sprawiedliwa. Nie ma też dla nich znaczenia, kiedy to się stanie. Partnerzy dają sobie to, czego potrzebują dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebują, tylko dlatego, że wiedzą, że potrzeba partnera akurat wtedy jest pilna. Wiedzą jednocześnie, że ich potrzeba też będzie zaspokojona, gdy się pojawi.

5. Czują się bezpiecznie, odkrywając swoje bolączki

Kiedy pary zmierzają w kierunku prawdziwego, długotrwałego związku, umieją się dzielić i wzajemnie przed sobą odkrywać bolesne sprawy z przeszłości czy teraźniejszości. Otwierają się coraz głębiej na doświadczenia, którymi być może nigdy z nikim się nie dzielili, otrzymując empatię i zainteresowanie – to sprawia, że ich relacja jeszcze bardziej się pogłębia. Chodzi o rozmowy o lękach czy marzeniach – w bezpiecznej atmosferze, bez osądzania, uprzedzeń czy potępienia.

6. Nie porównują swojego związku z innymi

Porównania z innymi związkami z czasem mijają (choć na początku relacji to normalne, że porównuje się ją z wcześniejszymi). Partnerzy zaczynają bowiem doceniać swoją pogłębiającą się relację i skupiają się bardziej na tym, co już mają, a nie na tym, czego wciąż im brakuje. Czują się na tyle wolni w związku, że nie martwią się, że zostaną porzuceni tylko dlatego, że ktoś inny chwilowo wyda się drugiej osobie lepszy. Ten rodzaj wolności w związku jest najbardziej znaczącym wskaźnikiem jego trwałości.

7. Akceptują to, kim są, i wspierają się nawzajem

Gdy związek zmierza do trwałej, udanej relacji, partnerzy znają się na tyle głęboko, że nie próbują zmieniać się nawzajem i akceptują wady i zalety drugiej osoby. Tak dobrze się znają, że potrafią się doceniać takimi, jakimi są, oraz wzajemnie wspierają się w swoich dążeniach i rozwoju, wzajemnie rozumiejąc różne zachowania i frustracje partnera.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
loader