Zamknij

Jak sprawić, aby związek oparty na przeciwieństwach był udany?

18.09.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 13:35

Nikt z nas nie wie, co się dzieje w głowie partnera, dlatego tak ważna jest płynna i ciągła komunikacja. Niestety, wiele par wciąż łudzi się w przekonaniu, że można domyślić się, o co chodzi drugiej osobie. Ten BŁĄD może skutkować bolesnym rozstaniem. Poniżej lista najczęściej spotykanych dziesięciu barier w komunikacji pomiędzy ekstrawertykami i introwertykami, wraz z sugestiami, jak ich uniknąć

Introwertyk, ekstrwertyk - różnice.
fot. Shutterstock

1. Czytanie w myślach

Zgadywanie, domyślanie się nie prowadzi do niczego. Spróbujcie poświęcić czas na mówienie, dlaczego tak się zachowaliście w danym momencie. Wyjaśniajcie na bieżąco sobie, co kryje się pod danym zachowaniem, komunikatem, emocją.

2. Defensywność

Poczucie zagrożenia przyczynia się do wzrostu defensywności. Szanujcie odmienną opinię partnera, nawet jeśli się z nią nie zgadzacie. Wysłuchajcie uważnie wszystkich pomysłów.

3. Agresywna komunikacja

Dominacja i brak kompromisów zabijają partnerstwo w związkach. Postarajcie się zadbać o większe wzajemne zrozumienie poprzez komunikację opartą na współpracy.

4. Zakładanie czegoś z góry

Szkoda czasu na rozmowę, jeśli żadna ze stron nie jest skłonna do szukania rozwiązania problemu. Wzajemne zrozumienie i rozwiązywanie problemów powinno stać się nadrzędnym celem związku.

5. Podejście antagonistyczne

Nigdy nie myśl o swoim partnerze jako o wrogu. Takie podejście jest destrukcyjne dla partnerów. Choć nie zawsze wszystko bywa jednoznaczne, komunikacja w celu udowodnienia drugiej osobie, że się myli, nie sprzyja budowaniu satysfakcjonującego związku.

6. Przewidywanie najgorszych scenariuszy

Nie myśl źle o wspólnej przyszłości, nie zakładaj też, że partner ma złe intencje. W zamian za to ciesz się wspólną radością tu i teraz.

7. Odmawianie sobie prawa do racji

Jeśli zamiast przekazania swojego punktu widzenia czy odczucia, wycofasz się, może to stworzyć wrażenie, że przestaje ci zależeć. Takie zachowanie obniża samoocenę, szansę na porozumienie i komunikację z drugą osobą. Powoduje to narastanie gniewu i uniemożliwia rozwiązanie problemu. Pamiętaj, nie ma złych ani dobrych myśli i odczuć.

Przeczytaj: Jak ogień i woda. Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?

8. Zbywanie, wycofywanie się, ignorowanie drugiej osoby

Jeśli jeden z partnerów zamknie się na możliwość kontaktu, do interakcji nie dojdzie. Jeśli twój partner nie dzieli się opiniami ani nie ma ochoty na wymianę codziennych lub osobistych informacji, może to być przyczyną poważnego kryzysu w związkach. Zachowania pasywno-agresywne mogą wyrządzić wiele szkody w zdrowym związku. Należy mówić wprost, o co chodzi.

9. Manipulacja

Jeśli rozmowy służą realizacji celów wyłącznie przez jednego z partnerów, zamiast wzajemnemu zrozumieniu, związek jest zagrożony. Potrzebna jest otwartość, a także nauka dawania i brania.

10. Niedomówienia

Nieporozumienia powstają błyskawicznie, jeśli wypowiedzi są nieprecyzyjne. Wyjaśnienia mają na celu przypomnienie obu stronom, że każdy ma prawo do swego punktu widzenia.

Źródło: Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości, dr Marti Olsen Laney, Michael L. Laney

Przeczytaj: Test brudnego podkoszulka pokazuje co tak naprawdę decyduje o wyborze partnera