Oceń
1. Czytanie w myślach
Zgadywanie, domyślanie się nie prowadzi do niczego. Spróbujcie poświęcić czas na mówienie, dlaczego tak się zachowaliście w danym momencie. Wyjaśniajcie na bieżąco sobie, co kryje się pod danym zachowaniem, komunikatem, emocją.
2. Defensywność
Poczucie zagrożenia przyczynia się do wzrostu defensywności. Szanujcie odmienną opinię partnera, nawet jeśli się z nią nie zgadzacie. Wysłuchajcie uważnie wszystkich pomysłów.
3. Agresywna komunikacja
Dominacja i brak kompromisów zabijają partnerstwo w związkach. Postarajcie się zadbać o większe wzajemne zrozumienie poprzez komunikację opartą na współpracy.
4. Zakładanie czegoś z góry
Szkoda czasu na rozmowę, jeśli żadna ze stron nie jest skłonna do szukania rozwiązania problemu. Wzajemne zrozumienie i rozwiązywanie problemów powinno stać się nadrzędnym celem związku.
5. Podejście antagonistyczne
Nigdy nie myśl o swoim partnerze jako o wrogu. Takie podejście jest destrukcyjne dla partnerów. Choć nie zawsze wszystko bywa jednoznaczne, komunikacja w celu udowodnienia drugiej osobie, że się myli, nie sprzyja budowaniu satysfakcjonującego związku.
6. Przewidywanie najgorszych scenariuszy
Nie myśl źle o wspólnej przyszłości, nie zakładaj też, że partner ma złe intencje. W zamian za to ciesz się wspólną radością tu i teraz.
7. Odmawianie sobie prawa do racji
Jeśli zamiast przekazania swojego punktu widzenia czy odczucia, wycofasz się, może to stworzyć wrażenie, że przestaje ci zależeć. Takie zachowanie obniża samoocenę, szansę na porozumienie i komunikację z drugą osobą. Powoduje to narastanie gniewu i uniemożliwia rozwiązanie problemu. Pamiętaj, nie ma złych ani dobrych myśli i odczuć.
Przeczytaj: Jak ogień i woda. Dlaczego przeciwieństwa się przyciągają?
8. Zbywanie, wycofywanie się, ignorowanie drugiej osoby
Jeśli jeden z partnerów zamknie się na możliwość kontaktu, do interakcji nie dojdzie. Jeśli twój partner nie dzieli się opiniami ani nie ma ochoty na wymianę codziennych lub osobistych informacji, może to być przyczyną poważnego kryzysu w związkach. Zachowania pasywno-agresywne mogą wyrządzić wiele szkody w zdrowym związku. Należy mówić wprost, o co chodzi.
9. Manipulacja
Jeśli rozmowy służą realizacji celów wyłącznie przez jednego z partnerów, zamiast wzajemnemu zrozumieniu, związek jest zagrożony. Potrzebna jest otwartość, a także nauka dawania i brania.
10. Niedomówienia
Nieporozumienia powstają błyskawicznie, jeśli wypowiedzi są nieprecyzyjne. Wyjaśnienia mają na celu przypomnienie obu stronom, że każdy ma prawo do swego punktu widzenia.
Źródło: Introwertyk i ekstrawertyk w sidłach miłości, dr Marti Olsen Laney, Michael L. Laney
Przeczytaj: Test brudnego podkoszulka pokazuje co tak naprawdę decyduje o wyborze partnera
Oceń artykuł