Zamknij

Jaki jesteś dla partnera? Test na styl miłości w związku

29.07.2019
Aktualizacja: 16.11.2020 18:37

Szalone uczucia, które kojarzymy z zakochaniem i są bardzo charakterystyczne dla romantycznej miłości. Ale w prawie wszystkich relacjach te intensywne emocje nie są trwałe i zanikają w ciągu miesięcy do kilku lat. Doradcy małżeńscy i rodzinni dr Millan i Kay Yerkovich odkryli, że każdy ma pewien styl miłości oparty na wychowaniu. 

Miłość w psychologii.
fot. Shutterstock

Wpływ dzieciństwa na dorosłe życie

Nasze dzieciństwo, to jak byliśmy wychowani, nasze relacje z opiekunami mają ogromny wpływ na style miłości. Style miłości składają się z tendencji, skłonności do reagowania na romantycznych partnerów. Rozumiejąc, jak kochamy, możemy dowiedzieć się, w jaki sposób mamy wpływ na relacje. 

Ważna informacja

Amerykański socjolog, profesor John Allen Lee zauważył, że każdy z nas kocha nieco inaczej. Nasze miłosne relacje różnią się między sobą nie tylko stopniem namiętności, dbałości o partnera, lecz także określonym postępowaniem w związku.

Test na typ miłości 

Dobrze jest też pamiętać, że chociaż te style miłosne można uważać za „typy”, niekoniecznie jesteśmy uwięzieni tylko w jednym . Możemy mieć dominujący styl miłości, ale będziemy też mieć pewne elementy innych stylów.

Podobnie nasz styl miłości może się zmieniać z czasem w oparciu o nasze doświadczenia i interakcje z naszymi partnerami.

Aby to sprawdzić, przeczytaj poniższe stwierdzenia na temat miłości. Następnie, wybierz te, które najbardziej odpowiadają Twojej relacji z partnerem (Każdemu zdaniu podporządkowany jest inny kolor). Najwięcej odpowiedzi twierdzących o konkretnej barwie, pokaże kolor Twojej miłości!

1. Zanim zdecyduję się na małżeństwo, chcę najpierw dobrze zaplanować swoje życie (żółty)

2. Gdy poznałam swojego ukochanego, od razu wiedziałam, że to ten Jedyny (czerwony)

3. Za kilka lat prawdopodobnie zaczniemy z moim chłopakiem poważnie rozmawiać o ślubie i o dziecku (niebieski)

4. Jestem strasznie zazdrosna o swojego chłopaka. Nie mogę znieść, gdy rozmawia z innymi dziewczynami (czerwony)

5. Lubię mieć w związku trochę swobody. Źle się czuję, gdy ktoś osacza mnie z wszystkich stron (żółty)

6. Bardzo ciężko znoszę kilkudniowe rozłąki ze swoim ukochanym. Chciałabym, żeby mój chłopak zawsze był przy mnie bardzo blisko (czerwony)

7. Gdy jesteśmy razem, wciąż o czymś dyskutujemy. Na wspólnych rozmowach spędzamy całe godziny (niebieski)

8. Uważam, że nawet, gdy ktoś jest w związku, to jednak może sobie czasem trochę poflirtować na boku. Przecież to nic strasznego, a jak bardzo poprawia humor (żółty)

9. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia. Najpierw łączyła nas jedynie przyjaźń (niebieski)

10. Nie mogę żyć bez mojego ukochanego. Nie wiem, co bym zrobiła, gdyby mnie teraz zostawił (czerwony)

11. Potrafię sama zorganizować sobie czas. Gdy nie ma w pobliżu mojego partnera, i tak nie narzekam na nudę (niebieski)

12. Mogłabym wymienić sporo wad mojego ukochanego. Staram się jednak nie zwracać na nie uwagi (żółty)

1.Miłość pomarańczowa – Mania

Odnosi się to do obsesyjnego stylu miłości. Osoby te są zazwyczaj zależne emocjonalnie i potrzebują dość stałego zapewnienia w związku. Ktoś z tym stylem miłości może doświadczyć szczytów radości i dolegliwości smutku, w zależności od stopnia, w jakim ich partner może zaspokoić ich potrzeby. Z powodu zaborczości związanej z tym stylem zazdrość może być problemem dla tych osób.

2.Miłość fioletowa – Agape

Agapiczne osoby dają i troszczą się o siebie, koncentrując się na potrzebach partnera. Jest to w dużej mierze bezinteresowna i bezwarunkowa miłość. Partner agapiczny pokocha cię tak jak ty. Ale będą też szczególnie wdzięczni za akty opieki i życzliwości, które otrzymują od partnera. Być może dlatego, że te osoby tak się akceptują, mają zazwyczaj bardzo wysoki poziom zadowolenia z relacji.

3.Miłość żółta – Ludus

Ludzie z ludycznym stylem postrzegają miłość jako grę, w którą są po to, aby wygrać. Ludyczne osoby są wygodne, oszukują i manipulacją w swoich związkach. Zwykle są mało zaangażowani i często są emocjonalnie odlegli.

Ponieważ osoby ludyczne są bardziej skoncentrowane na krótkoterminowej perspektywie, mają tendencję do dawania im większej miłości. Są też bardziej skłonni do angażowania się w seksualne uzależnienia.

4.Miłość zielona – Pragma

Zasady praktyczności dla tego typu osoby jest najważniejsza. Logika służy do określenia zgodności i perspektyw na przyszłość. Pragmatycy mogą się zastanawiać, czy ich przyszły partner zostanie zaakceptowany przez rodzinę i przyjaciół, czy też są dobrzy w zarabianiu pieniędzy. Mogą również oceniać swoje aktywa emocjonalne, na przykład, czy potencjalny partner potrafi być spokojny w czasach stresu.

5.Miłość czerwona – Eros

Ten styl jest zazwyczaj postrzegany jako romantyczna, bajkowa miłość. Piękno fizyczne jest ważne dla tego stylu miłości. Przyciąganie jest intensywne i natychmiastowe, a miłośnik Erosa pilnie dąży do pogłębienia relacji emocjonalnie i fizycznie.

Ponieważ osoby te uwielbiają uczucie zakochania, zazwyczaj są seryjnymi monogamistami, pozostającymi w związku, o ile czują się świeże i zniewalające, a następnie przechodzą dalej, aby ponownie doświadczyć tych samych uczuć z kimś nowym.

6. Miłość niebieska – Storge 

Te osoby wydają się być stabilne i zaangażowane w swoich relacjach. Cenią sobie towarzystwo, bliskość psychiczną i zaufanie. Dla tych osób relacje miłosne mogą czasami wyrastać z przyjaźni, więc miłość zakrada się na parę. Ten styl miłości jest trwały, a te osoby są w nim przez długi czas.

Są jeszcze inne, mniej znane style miłosne Milana i Kaye Yorkovicha. Pierwszy z nich to podopieczny. Często dorasta w domu nadmiernie opiekuńczym lub wściekłym, krytycznym rodzicem. Jako dzieci  robią wszystko, aby być dobrze odbieranym i zachowywać się, jak najlepiej, aby nie sprowokować negatywnej reakcji rodzica. Uczą się odczytywać nastroje innych wokół siebie, aby upewnić się, że wszyscy są szczęśliwi. Gdy w dorosłości odczuwają stres w związku, dostrzegają choćby początek konfliktu, załamują się i są w stanie uciec. Ci ludzie często się rozstają, starając się być wszystkim dla wszystkich, gdy jest to nierealistyczne. Zamiast tworzyć dla siebie zdrowe granice. Koncentrują się bardziej na potrzebach i pragnieniach innych. Powinni być szczerzy w stosunku do własnych uczuć, a nie próbować robić to, czego się od nich oczekuje.   

Przeczytaj: Dlaczego niektórym rodzicom tak trudno jest stawiać granice?

Drugi typ to ofiara. To osoby, które często wychowują się w chaotycznych domach. Ofiary uczą się być zgodne, aby przetrwać, poświęcając się i ukrywają przed gwałtownymi, gniewnymi rodzicami. Ponieważ bycie w pełni obecnym jest dla ich bolesne, ofiary często budują swój wyimaginowany świat w swoich głowach, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami. Spotykają się z nimi codziennie. Mają też niską samoocenę, zwykle zmagają się z lękiem i depresją. Najczęściej poślubiają kontrolerów, którzy odzwierciedlają te same zachowania, co ich rodzice. Ofiary uczą się radzić sobie, dostosowując się i idąc  prądem. Są tak przyzwyczajeni do chaosu w stresujących sytuacjach, że gdy doświadczają spokoju, to sprawia, że czują się nieswojo.  

Warto wiedzieć: Czy znasz osoby, przy których czujesz, jak ubywa ci energii? 6 rodzajów wampirów energetycznych

Trzeci typ to kontroler. Zazwyczaj wyrasta w domu, w której nie było dużej ochrony, więc uczą się wzmacniać i dbać o siebie. Ludzie z tym stylem kochania uważają, że mają kontrolę nad uniknięciem cierpienia i innych negatywnych uczuć, takich jak: strach, upokorzenia, bezradności. Kontrolerzy używają gniewu jako broni, by pozostać przy władzy. Mają sztywne schematy funkcjonowania, ale mogą być też nieprzewidywalni. Nie lubią wychodzić ze strefy komfortu, bo to sprawia, że czują się słabi i nie są chronieni. Wolą rozwiązywać problemy samodzielnie i lubią załatwiać sprawy w określony sposób. Aby kontrolerzy stworzyli stabilne związki, muszą nauczyć się, jak odpuszczać, zaufać innym i pohamować złość. 

Czwarty: wahacz, czyli osoba niezdecydowana. W dzieciństwie dowiedzieli się, że ich potrzeby nie są priorytetem ich rodziców. Przez to mają głęboki lęk przed porzuceniem. Gdy wchodzą w dorosłość, próbują znaleźć spójną miłość. Mają tendencję do idealizowania nowych relacji. Gdy poczują się opuszczeni lub rozczarowani, stają się przygnębieni i wątpiący. Często czują się źle zrozumiani i doświadczają wiele wewnętrznych konfliktów i emocjonalnego stresu w swoich relacjach. Mogą być bardzo wrażliwi i spostrzegawczy, co pozwala im wykryć nawet najmniejsze zmiany u innych. Aby mogli pielęgnować zdrowe, stabilne relacje, muszą nauczyć się poznawania kogoś i wchodzenia w relację, zanim zrobią to za szybko i  zranią się własnymi oczekiwaniami.  

Pięć: unikający. Osoby te często dorastają w mniej czułym domu niż inne. Ceni się w nich niezależność i samodzielność. Jako dzieci od najmłodszych lat uczą się dbać o siebie. Jednocześnie wstrzymują swoje potrzeby i uczucia. Osoby te lubią swoją przestrzeń, polegają też bardziej na logice niż na swoich emocjach. Czują się niekomfortowo, gdy ludzie wokół nich doświadczają intensywnych wahań nastroju. Aby budować związek, muszą nauczyć się uczciwie wyrażać emocje. Z jakim stylem miłosnym identyfikujesz się?