Zamknij

Zbyt wysokie libido – jak poradzić sobie z nadmierną ochotą na seks?

15.06.2020
Aktualizacja: 05.11.2020 18:27

Wysokie libido może być poważnym problemem, na przykład, gdy zawalasz pracę, zdradzasz partnera, wydajesz swoje oszczędności na gadżety seksualne, aby zaspokoić swoje potrzeby seksualne, lub angażujesz się w ryzykowne zachowanie, które mogą zagrażać twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?

Libido: jak je zmniejszyć?
fot. Shutterstock
 • Zbyt wysokie libido i niepohamowana energia seksualna spotykana jest czasami w przypadku chorób, które powodują zmiany w gospodarce hormonalnej i pracy mózgu.
 • W sytuacji, gdy nasze potrzeby seksualne poważnie przeszkadzają nam w życiu, warto udać się do specjalisty i sprawdzić, czy nie są przypadkiem objawem jakiegoś schorzenia.
 • Dowiedz się, jak radzić sobie ze zbyt wysokim libido.

Libido: od czego zależy?

Libido odnosi się do pożądania seksualnego, emocji i energii mentalnej związanej z seksem. Innym określeniem jest „popęd seksualny”. O tym, jak wielką mamy ochotę na seks decyduje przede wszystkim wiek, płeć, psychika, a także stan zdrowia. Gdy się starzejemy, popęd seksualny może się zmniejszyć, ale nie jest to coś, co całkowicie „znika”.

Według klinicznego doradcy seksualnego Erica M. Garrisona, autora „ Mastering Multiple Position Sex ”, wychowanie w represyjnej rodzinie może wykształcić odłączenie się libido. 

Dokładne przyczyny nadmiernego popędu seksualnego nie są znane, ale badania pokazują, że mogą istnieć powiązania między hiperseksualnością a innymi problemami zdrowia psychicznego i fizycznego. Każdy z poniższych warunków może prowadzić do nadmiernej aktywności seksualnej.

 Na libido mają wpływ przede wszystkim:

 • czynniki biologiczne, takie jak testosteron i poziom estrogenu;
 • czynniki psychologiczne, takie jak poziom stresu;
 • czynniki społeczne, takie jak relacje intymne.

Wysokie libido jest trudne do zdefiniowania, ponieważ poziom podstawowy „normalnego” libido zależy od osoby. Od jej indywidualnych potrzeb. Wysokie libido potencjalnie staje się problemem, gdy skutkuje niekontrolowanym przymusem seksualnej aktywności. 

Oznaki przymusu seksualnego występują, gdy:

 • zachowania seksualne mają negatywny wpływ na inne obszary twojego życia, takie jak zdrowie, relacje, praca itp.;
 • wielokrotnie próbowałeś ograniczyć  swoje zachowanie seksualne, ale nie jesteś w stanie tego zrobić;
 • jesteś skryty w temacie swoich zachowań seksualnych;
 • jesteś uzależniony od swoich zachowań seksualnych;
 • nie czujesz się spełniony, gdy zastępujesz inne czynności swoim zachowaniem seksualnym;
 • wykorzystujesz zachowania seksualne, aby uciec od problemów, takich jak gniew, stres, depresja, samotność lub lęk;
 • masz trudności z nawiązaniem i utrzymywaniem stabilnych, zdrowych relacji z powodu swoich zachowań seksualnych.

Co powoduje kompulsywne zachowania seksualne?

Przyczyny kompulsywnych zachowań seksualnych nie zostały jeszcze jasno określone. Najczęściej wskazywane to:

 • Brak równowagi neuroprzekaźnika. Kompulsywne zachowania seksualne mogą być związane z wysokim poziomem substancji chemicznych w mózgu zwanych neuroprzekaźnikami (np. dopaminą , serotoniną i noradrenaliną), które pomagają regulować nastrój.
 • Leki. Niektóre leki będące agonistami dopaminy stosowane w leczeniu choroby Parkinsona mogą powodować kompulsywne zachowania seksualne.
 • Warunki zdrowotne. Części mózgu wpływające na zachowania seksualne mogą zostać uszkodzone przez takie stany, jak padaczka i demencja. Niekontrolowane libido i kompulsywne potrzeby seksualne towarzyszą często stanom maniakalnym w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Bywa, że seks służy do rekompensowania sobie rozmaitych braków natury emocjonalnej, co może mieć poważne konsekwencje nie tylko dla relacji, ale także równowagi psychicznej, prowadząc nawet do uzależnienia.

Jak poradzić sobie ze zbyt wysokim libido?

Należy podkreślić, że duże potrzeby seksualne nie oznaczają choroby. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy realizacja popędu utrudnia nam normalne funkcjonowanie.

W sytuacji, gdy czujemy przymus aktywności seksualnej, jeśli nasze potrzeby nieustannie rosną, a wraz z nimi zwiększają się bodźce, których potrzebujemy, by poczuć satysfakcję, kiedy seks staje się ważniejszy od życia codziennego, powinniśmy zacząć szukać pomocy. Możemy mieć bowiem do czynienia z seksoholizmem.

W przypadku wątpliwości i obaw, najlepiej udać się do specjalisty seksuologa, który zdiagnozuje ewentualne problemy i zaleci skuteczną terapię. Osoby pragnące jedynie nieco osłabić swoje potrzeby, mogą wypróbować kilka prostych metod, które pomogą w zrelaksowaniu i zniwelują napięcie. Może to być medytacja, joga, aktywność fizyczna, zbilansowana dieta. 

W przypadku, gdy nadmierne libido jest wynikiem przeżytych traum oraz zaburzeń natury psychicznej, warto skorzystać z psychoterapii oraz leczenia farmakologicznego. W tym celu należy skorzystać z pomocy specjalistów dziedziny psychiatrii, psychologii i seksuologii.

Źródło:  www.healthline.com