Zamknij

Różnica poziomów libido w związku: jak poradzić sobie z problemem?

15.11.2019
Aktualizacja: 06.11.2020 13:22

Różnice w poziomach libido to jeden z częstszych problemów, z którym zgłaszają się pary do seksuologa. Strona z wyższym libido czuje się odrzucona, a z niskim naciskana. Jak poradzić sobie z podwyższonym lub zaniżonym libido w związku?

Popęd seksualny a związek
fot. Shutterstock

Różnice w poziomie libido 

W kanadyjskim badaniu przeprowadzonym przez The University of Waterloo badacze odkryli, że różnice poziomu libido znajdują się na pierwszym miejscu źródeł chronicznego seksualnego niezadowolenia. Przepytano 117 wieloletnich heteroseksualnych małżeństw, gdzie każdy z małżonków odpowiadał osobno na pytanie o to, które konflikty seksualne były najczęstsze i powodowały najwięcej nerwów. Po obu stronach pierwsze miejsce zajęły właśnie różnice poziomu libido.

Wygląda to zazwyczaj tak, że partner z wyższym libido inicjuje ją, mając nadzieję, że doprowadzi do czegoś więcej. Osoba z niższym libido unika zbliżenia. Nie jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego to robi, bo obawia się oceny. W efekcie narastają problemy: różnice w poziomie libido i żale o brak współżycia. 

Libido: wszystko, co należy wiedzieć

Zaburzenia libido mogą objawiać się zarówno podwyższonym, jak i obniżonym popędem seksualnym. W pierwszym przypadku mówimy o hiperseksualności (nimfomania i satyryzm), natomiast w drugim o hipolibidemii. Zaburzenia te są trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie można jednoznacznie określić norm libido.

Ważna informacja

Libido sterują przede wszystkim czynniki endogenne. Reguluje je w organizmie obecność takich substancji jak: dopamina, serotonina, acetylocholina, noradrenalina, testosteron, estrogen, progesteron, oksytocyna.

A może niedopasowanie seksualne to mit? Czasami problem to nie tylko niedopasowanie seksualne, to tylko wierzchołek góry lodowej. Przy bardziej szczegółowej rozmowie okazuje się, że brakuje dobrej komunikacji, zrozumienia, zainteresowania, wczytania się w perspektywę partnera, rozprawienie się z przeszłością. Niektórzy problemem dzielą się w sieci. Dziewczyna jest śliczna, mądra, a w łóżku kłoda. Próbuję, kombinuję, ustawiam ją, ale to cały czas robię ja. Zero inicjatywy z jej strony – pisze na jednym z forum mężczyzna.

Swoją historią dzieli się również kobieta, która z powodu braku porozumienia w kwestiach cielesności, seksualności, postanowiła się rozwieść. Były mąż nie potrafił jej zaakceptować i pokochać, w zamian kierował kąśliwe uwagi. Z mężem po 15 latach małżeństwa byłam kłoda!!!! Zimna jak lód i nic na mnie nie działało. Badał mnie, komentował moje miejsca ciała, gdzie przytyłam, a gdzie schudłam. Nigdy przed nim nie szłam ulicą, bo czułam jego wzrok na mojej pupie a w domu komentarz, że pupa mi urosła. Widział każdą fałdkę, chociaż nigdy nie byłam gruba. Gdy spotkaliśmy się w łóżku po pracy, zamiast kochać, badał, dotykał i krytykował. Odsuwałam się od niego, nie chciałam sexu, nie mogłam się skupić ani podniecić. Wstydziłam się siebie swojego ciała. Wpędził mnie w kompleksy! Po rozwodzie poznałam faceta, któremu podobałam się taką, jaką jestem. Ma bzika na punkcie moich dużych piersi! – napisała w sieci.

Przeczytaj: Nuda w związku: co robić? Radzi psycholog 

Co zrobić, gdy w związku nie zgadzają się potrzeby seksualne?

O problemie różnic w potrzebach seksualnych warto szczerze porozmawiać z partnerem/partnerką. Warto spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Zaznaczyć, jak oboje czujecie się w tej sytuacji, nad czym możecie popracować, czy tak jest od dawana. Czasami potrzebna jest trzecia osoba – specjalista, terapeuta, seksuolog, który spojrzy na problem, stojąc trochę z boku.

W rozmowie należy wystrzegać się słów: „powinieneś”. Mówcie o swoich potrzebach, a nie o tym, co powinna zrobić druga strona. Nie są to łatwe rozmowy, między innymi należy wypowiadać się zwięźle. Inaczej będziecie emocjonalnie wymęczeni i niezdolni do podejmowania słusznych decyzji.

Jeśli zależy wam na szukaniu tunelu porozumienia, a co za tym idzie dobrego seksu, słuchajcie siebie i okazujcie szacunek. Psychologowie zauważają, że nierzadko z którejś ze stron wychodzi obojętność, okazywana np. wywracaniem oczami, przerywaniem. Nie stosujcie docinek, wyzwisk ani sarkazmu.

To dobry moment, żeby przypomnieć sobie, za co kochamy swojego partnera. Wspomnienia, wspólny śmiech, żarty, drobne szaleństwa, uwalniają napięcie, koją.
Pamiętajcie, że jesteście w jednej drużynie i razem pracujecie na to, aby było wam dobrze. Z odrobiną szczęścia dacie radę wypracować rozwiązanie dobre dla obojga.

Przeczytaj: Chcą, żeby żona ich zdradziła. Na czym polega Zespół Prowokowanej Zdrady? 

Należy uwzględnić również to, co wpływa na spadek libido.

1. Zaburzenia hormonalne

Niski poziom testosteronu to jedna z najczęstszych przyczyn spadku libido u mężczyzn. Jego poziom spada zwłaszcza w okresie andropauzy u mężczyzn, analogicznie do menopauzy u kobiet. Oprócz niskiego poziomu testosteronu przyczyną spadku libido może być też hiperprolaktynemi.

2. Leki

Brak ochoty na seks mogą wywołać przede wszystkim te obniżające ciśnienie oraz uspokajające, jak i antydepresanty czy leki psychotropowe.

3. Używki

Palenie papierosów i nadużywanie alkoholu wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego ciała.

4. Stres i zmęczenie

Na poziom stresu i odczuwane przy jego okazji wzmożone zmęczenie organizmu zazwyczaj wpływ ma praca.

5. Choroby

Znaczne zmniejszenie potrzeb seksualnych może powodować: cukrzyca, anemia, otyłość, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a także wirusowe zapalenie wątroby.

6. Trudna sytuacja życiowa

Problemy finansowe, konflikty, kwestie zawodowe, brak porozumienia w związku mają bezpośredni wpływ na spadek libido.

7. Ciąża

Jednym z trudniejszych momentów dla związku jest ciąża. Zmienia się ciało, często występuje niepokój po porodzie, czy ciało jest gotowe. Końcówka ciąży i połóg jest też okresem przerwy od współżycia, co wymaga wypracowania sposobów na ponowne przybliżenie. Nie zawsze jest to łatwe.

Przeczytaj: Najpierw przyjaźń, potem seks. 5 oznak, które świadczą o demiseksualności 

Źródło: Psychomedic