Zamknij

Białe małżeństwo to związek bez seksu. Na czym polega?

16.01.2018
Aktualizacja: 06.11.2020 14:17

Białe małżeństwo to termin określający związek bez seksu. O białym małżeństwie mówimy, gdy partnerzy wspólnie godzą się na funkcjonowanie w związku bez stosunków seksualnych. Nie wolno mylić białego małżeństwa z problemami małżeńskimi, gdy jeden z małżonków nie wyraża zgody na seks lub gdy z jakichś powodów partnerzy nie mogą konsumować związku, ale chcą tego. Na trwanie w białym małżeństwie decydują się zazwyczaj osoby głęboko wierzące, które nie chcą by cielesność przysłoniła sferę duchową związku.

Białe małżeństwo
fot. Unsplash

Dla większości par sfera psychiczna związku, czyli uczucia, jest równie ważna co cielesność. Każdy człowiek ma inne zapotrzebowania seksualne, jednak większość seksuologów określa wagę regularnych stosunków seksualnych w związku, jako budowanie łączącej partnerów więzi i realizację potrzeb cielesnych. Na coraz popularniejszych terapiach małżeńskich również rozstrzyga się kwestie seksualności w związku lub oczekiwań partnerów wobec wspólnej sfery seksualnej. Są jednak pary, które całkiem świadomie decydują się na rezygnację z seksu. Małżeństwa, które podejmują decyzję o rezygnacji lub niepodejmowaniu kontaktów seksualnych określane są mianem ''białych''.

Białe małżeństwo: z czego wynika?

Na tak ostentacyjny krok decydują się często pary bardzo wierzące, które nie chcą, by seksualność przysłoniła tak ważną dla nich sferę emocjonalną. Jednak białe małżeństwa występują w różnych strefach kulturowych i wyznaniowych, a partnerzy rezygnujący z seksu kierują się różnymi wartościami.

Psychologowie mówią również o parach, które bardzo stosownie dobrały się pod względem niskiego popędu seksualnego. Gdy partnerzy nie czują potrzeby współżycia, często decydują się na całkowite porzucenie sfery seksualnej lub rezygnację ze stosunków seksualnych. Partnerzy często argumentują swoją decyzję chęcią pozostania wiernym sobie. Nie chcą ulegać presji społecznej i zmuszać się do współżycia ''dla zasady''. Brak potrzeb seksualnych nazywany jest aseksualizmem. Uznawany jest za czwartą orientację seksualną tuż obok homo-, hetero- i biseksualizmu.

Białe małżeństwo to wyłącznie termin. Osoby, które rezygnują ze współżycia nie muszą być w związku małżeńskim.

Brak spełnienia w związku również jest przyczyną zaniechania życia seksualnego. Gdy partnerzy nie odczuwają przyjemności ze współżycia lub nie czują się spełnieni, ale chcą pozostać w związku, często po prostu rezygnują z kolejnych prób współżycia. Tym, co ma wpływ na decyzję o pozostaniu w białym małżeństwie jest także trauma związana ze sferą seksualną. Osoby dotknięte przykrym przeżyciem bardzo często czują niekomfortowo w sytuacjach intymnych.
Przyczyną zaniechania współżycia bywa również macierzyństwo. Gdy pojawia się nowy członek rodziny, który absorbuje uwagę rodziców, wymaga zainteresowania i bezgranicznego oddania, w sypialni może pojawiać się chłód. Zmęczenie i zaangażowanie w domowe obowiązku spycha sferę seksualną na boczny tor. Taka sytuacja może trwać latami, a partnerzy z czasem całkowicie rezygnują ze współżycia i przyzwyczajają się do sytuacji. Sytuacja zupełnie odwrotna, czyli paniczny strach przed ciążą bywa coraz częstszym powodem całkowitej rezygnacji ze stosunków seksualnych.
Jak stres może wpłynąć na Twoje życie seksualne?

Zobacz także

Białe małżeństwo: relacje partnerów

Choć o białym małżeństwie mówi się, gdy partnerzy wspólnie podejmują decyzję o rezygnacji z seksu, to czasami trudno stwierdzić, kto zainicjował taki układ. Bywa, że jeden z partnerów ma problem z seksem, czuje się źle z powodu konieczności współżycia, ma problemy natury psychicznej lub problemy zdrowotne, które uniemożliwiają współżycie. Wtedy druga osoba również rezygnuje ze stosunków, by pozostać w związku.

Jeśli rezygnacja z seksu pozytywnie wpływa na partnerów i ich relacje, to należy mówić o pozytywnym rozwiązaniu. Natomiast, jeśli któraś z osób cierpi z tego powodu i poświęca się, wtedy należy podjąć konkretne kroki mające na celu ratowanie związku. To wymaga zaangażowania obu partnerów, podjęcia terapii i zmierzenia się z własnymi słabościami oraz lękami.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą odczuwać obniżenie libido z powodu zaburzeń hormonalnych lub innych schorzeń. Jeśli wcześniej współżycie przynosiło radość i spełnienie, a teraz brak ochoty na seks blokuje sferę seksualną, to należy skonsultować się z lekarzem i znaleźć przyczynę nagłej zmiany.

Białego małżeństwa nie trzeba w żaden sposób ''zawierać''. To niepisana umowa pomiędzy partnerami.